1. Dla Ciebie
 2. Artykuły
 3. Zasady bezpiecznego korzystania z komputera
Starsza para rozmawiająca o tym, jak bezpiecznie korzystać z komputera

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

4 min czytania

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera to w dzisiejszym świecie wiedza konieczna dla ludzi w każdym wieku, a szczególnie dla dzieci i seniorów. Sprzęt ten stanowi nieocenione źródło informacji, rozrywki i komunikacji. Niestety wraz z rosnącą popularnością technologii rośnie również ryzyko cyberataków. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z komputera – a my przypomnimy Ci podstawowe kwestie!

Z artykułu dowiesz się: 

 •     Bezpieczne korzystanie z komputera a główne zagrożenia
 •     Zasady bezpiecznego korzystania z komputera i internetu
 •     Dlaczego zasady korzystania z komputera dla dzieci i seniorów mają tak duże znaczenie?

Czytaj także: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!

Bezpieczne korzystanie z komputera a główne zagrożenia 

W dobie cyfrowej rewolucji komputery stały się integralną częścią naszego życia codziennego. Używamy ich do pracy, nauki, rozrywki, komunikacji, a nawet do zakupów i płatności bezgotówkowych. Jednak wraz z tymi korzyściami pojawiają się również niebezpieczeństwa, które mogą zagrażać naszym danym, prywatności i bezpieczeństwu online. 

Można wyróżnić następujące najczęstsze zagrożenia wynikające z korzystania z komputera.

 •     Malware – to kategoria szkodliwych oprogramowań, które mogą uszkodzić lub zainfekować komputer czy kraść dane osobowe – obejmuje m.in. wirusy, trojany czy robaki. Mogą być przenoszone przez zainfekowane pliki, strony internetowe lub za pośrednictwem złośliwych e-maili. Gdy raz pojawią się w systemie, mogą spowodować utratę danych, szkody finansowe oraz naruszyć prywatność użytkownika.
 •     Phishing – to rodzaj przestępstwa, w którym oszust podszywa się pod wiarygodną instytucję, aby wyłudzić od ofiary poufne dane, takie jak hasła czy numery kart kredytowych. Często do złudzenia przypominają oficjalne komunikaty od banków, firm czy serwisów społecznościowych.
 •     SPAM – to niechciane wiadomości e-mail lub SMS-y, które często zawierają reklamy, nadużycia lub złośliwe oprogramowanie.

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera i internetu

Aby bezpieczniej korzystać z komputera i internetu, stosuj się do następujących wskazówek. 

 •     Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i aktualizuj je na bieżąco. Oprogramowanie takie to podstawa bezpieczeństwa komputera. Powinieneś je zainstalować i ustawić w taki sposób, aby automatycznie aktualizowało się na bieżąco.
 •     Bądź ostrożny przy pobieraniu plików – uważaj na te pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych ani z załączników w e-mailach od nieznanych Ci nadawców.
 •     Nie otwieraj podejrzanych linków w e-mailach lub na stronach internetowych. Jeśli otrzymasz e-mail lub zobaczysz link, który wygląda podejrzanie, nie otwieraj go.
 •     Używaj silnych haseł i nie stosuj tych samych do różnych kont. Hasło powinno składać się z co najmniej 12 znaków i zawierać kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych. Wiele przeglądarek oferuje automatyczne generowanie bezpiecznych haseł. 
 •     Bądź ostrożny przy korzystaniu z publicznego Wi-Fi. Jest ono mniej bezpieczne niż połączenie domowe. Nigdy nie korzystaj z bankowości elektronicznej ani innych poufnych czynności przy użyciu publicznego Wi-Fi.
 •     Utwórz kopię zapasową swoich danych. Jeśli Twój komputer zostanie zainfekowany, możesz stracić wszystkie swoje dane. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie tworzyć kopię zapasową swoich danych.

Zagrożenia wynikające z korzystania z komputera i ich rozwiązania

Dlaczego zasady korzystania z komputera dla dzieci i seniorów mają tak duże znaczenie?

Bezpieczne korzystanie z komputera jest oczywiście ważne dla każdego – niezależnie od wieku. Jednak w przypadku tych dwóch grup wiekowych sprawa ta jeszcze zyskuje na znaczeniu. To właśnie bowiem najmłodsi oraz osoby starsze mogą nie być tak obeznani z technologią i świadomi zagrożeń, jakie czyhają w sieci. Seniorzy i dzieci są m.in. często celem cyberprzestępców, ponieważ są bardziej podatni na oszustwa i kradzież danych. 

Czytaj także: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? 

Mamy więc kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc seniorom i dzieciom bezpieczniej korzystać z komputera.

 •     Proś o pomoc, gdy czegoś nie rozumiesz. Jeśli masz problem z bezpieczeństwem komputera lub nie rozumiesz, jak działa jakaś funkcja, poproś o pomoc kogoś zaufanego, np. członka rodziny lub znajomego.
 •     Ucz się nowych rzeczy. Świat technologii stale się zmienia, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i sposobami ich unikania.
 •     Bądź ostrożny w tym, co udostępniasz w internecie. Nie udostępniaj w sieci poufnych informacji, takich jak numery kart kredytowych, dane osobowe czy zdjęcia.
 •     Jeśli chcesz zrobić zakupy online, poproś o wskazówki i rekomendacje. W przestrzeni internetowej nie brakuje fałszywych sprzedawców – nie ryzykuj więc utratą pieniędzy i najpierw upewnij się, czy dany sklep jest uczciwy

Bezpieczne korzystanie z komputera wymaga świadomości potencjalnych zagrożeń oraz podejmowania odpowiednich środków ostrożności. Regularna aktualizacja oprogramowania, stosowanie silnych haseł oraz zdrowe nawyki online są kluczowe dla ochrony naszych danych i prywatności. Pamiętajmy, że prewencja jest najlepszym narzędziem w walce z cyberatakami.

Zobacz również: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy