1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Jak tworzyć silne hasła do kont internetowych za pomocą generatora hasła i nie tylko?
Jak tworzyć silne hasła do kont internetowych za pomocą generatora hasła i nie tylko?

Jak tworzyć silne hasła do kont internetowych za pomocą generatora hasła i nie tylko?

4 min czytania

Silne hasła dostępu do kont internetowych to podstawa Twojego bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Warto wiedzieć, jak je tworzyć, aby trudno było je złamać, a jednocześnie – łatwo zapamiętać. Jakie są na to sposoby? Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło? Czym jest generator haseł i czy warto z niego korzystać? Przeczytaj poniższy tekst, by się tego dowiedzieć!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym są bezpieczne hasła do kont internetowych?
  • Jak tworzyć silne hasła?
  • Jakie są rodzaje generatorów haseł i czy warto z nich korzystać?

Zobacz także: Zagrożenia w internecie – sprawdź, na co musisz uważać

Silne hasła do kont internetowych – czym są?

Silne hasła dostępu do kont internetowych blokują niepowołanym osobom dostęp do Twoich kont, a wraz z nimi pieniędzy, wrażliwych danych, poufnych rozmów i innych istotnych informacji, które przechowujesz w różnych miejscach w sieci. To jedno z podstawowych narzędzi służących do zapewniania sobie bezpieczeństwa w internecie.

W związku z tym bardzo ważne jest to, w jaki sposób tworzysz swoje hasła dostępu. Wiele osób nie przykłada do tego wagi i popełnia ogromny błąd, stosując w nich np. swoje imię i nazwisko, datę urodzenia lub inne, bardzo proste do złamania elementy.

Bezpieczne hasło – składniki

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa już od kilku lat alarmują, że hasła tworzone według podanych wyżej reguł są tak naprawdę proste do złamania. A to właśnie powinien być wyznacznik tego, czy dane hasło jest silne czy nie.

Trudnym do złamania, a więc silnym hasłem, jest takie, które:

  • jest długie (siła hasła rośnie wraz z liczbą zastosowanych w nim znaków, ma to większe znaczenie niż to, czy wykorzystasz w nim cyfry, małe i duże litery czy znaki specjalne itd.),
  • zawiera różnego typu znaki,
  • jest łatwe do zapamiętania dla Ciebie, ale trudne do odgadnięcia przez innych (powinno Ci się z czymś kojarzyć, ale nie stanowić oczywistego dla wszystkich skojarzenia, np. nieistniejące w języku słowa, które wymyśliłeś w dzieciństwie i nikt ich nie używa, fragment napisanego przez Ciebie wiersza, zdanie opisujące np. układ mebli w Twoim pokoju – Tobie od razu się skojarzy, ale nikt na to nie wpadnie np. OboKokn@sto&szaFa&Ma3drzWi),

Mężczyzna wpisuje mocne hasło dostępu do komputera

Jak tworzyć bezpieczne hasła i jakich zasad się trzymać?

Wiesz już, czym charakteryzuje się silne hasło. Jego stworzenie jednak wcale nie jest proste. W jaki sposób to zrobić, by nie spędzić na wymyślaniu go wielu dni, a jednocześnie, by było ono wystarczająco bezpieczne? Oto kilka wskazówek:

  • Rozejrzyj się wokół siebie i wymyśl długie hasło, które będzie opisywało coś z Twojego otoczenia,
  • Nigdy nie używaj w haśle oczywistych informacji na temat siebie lub swoich najbliższych np. dat urodzenia czy imion członków rodziny – niech to będzie coś, co jest całkowicie neutralnym elementem otoczenia np. układ przedmiotów na Twoim biurku, wygląd kalendarza wiszącego na ścianie itd.,
  • Nie używaj logicznych ciągów cyfr (np. 12345) – postaraj się, by były ułożone w bardzo nieoczywisty sposób,
  • Możesz stworzyć hasło składające się z zupełnie przypadkowych znaków, o ile będziesz w stanie je zapamiętać, ale nie z ciągów, które są doskonale znane innym (np. qwerty),
  • Nigdy nie używaj haseł słownikowych, związków frazeologicznych itd.> Możesz skorzystać z własnego powiedzonka z dzieciństwa, którego już nie używasz,
  • Używaj fraz (hasła składające się z fraz są mocniejsze), ale nie z takich, które stanowią utarte sformułowania, powiedzenia czy fragmenty szlagierów (np. „tylesłońcawcałymmieście” lub „konstantyneapolitanczykowianeczki” nie będą silnymi hasłami),
  • W mocnym haśle nie powinny padać słowa „hasło”, „haslo” czy angielskie „password”, ponieważ bywają one tak powszechnie stosowane, że dla hakerów to jedna z podstawowych opcji podczas prób łamania dostępu – postaw na inne skojarzenia, najlepiej nieoczywiste dla innych osób.

Sprawdź też: Cyberataki – jak się przed nimi chronić?

Kiedy już uda Ci się opracować bezpieczne hasło, musisz jeszcze zadbać o to, by nikomu go nie zdradzić, nawet przypadkowo.

Bezpieczeństwo hasła – jak o nie dbać?

Generator haseł – jak to działa?

Rozwiązaniem dla osób, które mają duże trudności z wymyślaniem mocnego hasła, są różnego typu generatory. To proste narzędzia, które same opracowują przypadkowe ciągi znaków. Dzięki swojej losowości są one właściwie niemożliwe do złamania.

Wiele darmowych generatorów haseł online znajdziesz w internecie, dostępne są również bardziej zaawansowane, płatne opcje. Możesz też zdecydować się na przenośny generator haseł, którego nie musisz instalować na swoim urządzeniu – będziesz mógł uruchomić go, wykorzystując np. pendrive.

Generator hasła – wady

Rozwiązaniem, o którym mówi się jako o przyszłości bezpiecznego funkcjonowania w sieci – choć tak naprawdę już teraz korzystają z niego miliony osób – są bezhasłowe formy potwierdzania prawa do dostępu, a więc narzędzia biometryczne. Jeśli zależy Ci na jeszcze większej pewności, że informacje czy środki zgromadzone na Twoich kontach online są dobrze chronione, rozważ możliwość skorzystania z właśnie z takich metod logowania.

Przeczytaj również: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy