Największe cyberzagrożenia – jak ich unikać?
Wyłudzanie danych, kradzież tożsamości, żądanie okupu w celu odszyfrowania informacji, podszywanie się pod inne osoby – to zagrożenia wynikające z korzystania z internetu. By się przed nimi uchronić, warto się dowiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z sieci.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jakie zagrożenia w internecie mogą Cię czekać?
- Jakie są konkretnie zagrożenia związane z korzystaniem z internetu?
- Co robić, a czego nie, by uchronić się przed cyberatakiem?
Przeczytaj również: Zagrożenia w Internecie – sprawdź, na co musisz uważać!
Zagrożenia w internecie. Co może Cię czekać?
Internet daje mnóstwo możliwości: kontakt ze światem, dostęp do informacji niemal w czasie rzeczywistym czy możliwość tworzenia społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Jednak zagrożenia, których należy być świadomym, są równie istotne co szanse, jakie niesie ze sobą sieć. Z roku na rok rośnie aktywność hakerów, którzy zajmują się wyłudzaniem danych użytkowników, by na przykład żądać okupu, uniemożliwić funkcjonowanie banków czy ważnych instytucji. Coraz więcej jest włamań na konta polityków i innych znanych osób w social mediach. W problemie może pomóc – przynajmniej częściowo – świadomość zagrożeń czyhających na użytkowników internetu. Dlatego warto się dowiedzieć, jak być bezpiecznym w sieci.
Czytaj też: Jak zabezpieczyć swoje dane przy transakcjach online?
Inne zagrożenia związane z korzystaniem z internetu
Cyfrowy świat ma wiele tajemnic, których odkrycie może być nie tylko pouczające, lecz także kuszące. Jednak wirtualna rzeczywistość to zarówno szanse, jak i zagrożenia, z których warto sobie zdawać sprawę. Poza wspomnianymi wyżej warto znać także inne zjawiska, z którymi użytkownicy mogą spotkać się w sieci.
- Cyberprzemoc – inaczej zwana mową nienawiści; może polegać na obrażaniu kogoś czy ośmieszaniu go – samodzielnie lub w grupie.
- Pornografia dziecięca – warto zgłaszać podejrzane zdjęcia, filmy czy linki, które pokazują tego typu treści.
- Scam – to oszustwo, które polega na wzbudzeniu czyjegoś zaufania w celu wyłudzenia korzyści. Często to fałszywe zbiórki charytatywne czy oszustwo na „dalszą rodzinę”, która po wielu latach odnalazła się za pośrednictwem portalu społecznościowego i prosi o pomoc finansową.
- Uzależnienie od internetu – to również zagrożenie wynikające ze zbyt częstego i długotrwałego korzystania z sieci. Jak każde uzależnienie, może wpływać na Twoje życie osobiste, rodzinne czy wykonywanie podstawowych obowiązków.
Zobacz także: Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów w sieci?
Jak się chronić przed cyberzagrożeniami?
Bezpieczne korzystanie z internetu powinno dotyczyć wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek. Szczególnie chronione powinny być dzieci i nastolatkowie, jednak również dorośli padają ofiarą oszustw finansowych, matrymonialnych czy mających na celu ośmieszenie ich osoby. Nauka unikania zagrożeń w sieci powinna być zatem obowiązkowa, a zasady przedstawione poniżej należy stosować w codziennym życiu.
Czytaj też: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?
Bez względu na wiek, stosuj się do tych zasad:
- Z umiarem korzystaj z internetu.
- Unikaj podłączenia do publicznej sieci wi-fi – łatwo może dojść do przechwycenia twoich danych.
- Nie loguj się do komputerów w publicznych miejscach, zawsze wylogowuj się z urządzeń.
- Nie podawaj danych karty płatniczej, gdy nie masz pewności, że masz do czynienia z zaufaną stroną, np. wiarygodnym sklepem internetowym.
- Nie podawaj swoich danych osobowych, nie dziel się szczegółami ze swojego życia prywatnego – np. nie obwieszczaj światu, że wyjechałeś na wakacje – to idealna okazja dla złodziei.
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
- Nie pobieraj plików z podejrzanych stron, nie klikaj w linki, które budzą jakieś wątpliwości.
- Regularnie zmieniaj swoje hasło, niech będzie jak najbardziej skomplikowane.
XXI wiek to czas, kiedy coraz więcej swojego życia spędzamy online. Ten proces przyspieszyła pandemia koronawirusa, która sprawiła, że część osób była zmuszona przenieść się na pracę zdalną z domu, a dzieci uczyły się przez internet za pośrednictwem aplikacji i programów.
Strach wywołany pandemią i nowa sytuacja sprawiły, że zapomniano o edukowaniu w zakresie bezpieczeństwa w sieci, a zagrożenia zeszły na dalszy plan. Postępuj jednak w myśl zasady – lepiej zapobiegać, niż… później martwić się o swoje dane przechwycone lub wyłudzone przez hakerów. Takie postępowanie – choć mające miejsce w świecie online – może mieć poważne konsekwencje w świecie rzeczywistym.