1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Talenty Gallupa – czym są i jak je wykorzystywać w biznesie?
Talenty Gallupa – czym są i jak je wykorzystywać w biznesie?

Talenty Gallupa – czym są i jak je wykorzystywać w biznesie?

6 min czytania

W ostatnich latach w środowiskach biznesowych hasła takie jak „test Gallupa” czy „talenty Gallupa” są odmieniane przez wszystkie przypadki. Ludzie chętnie dzielą się informacjami o swoich wynikach, a TOP 5 talentów umieszczają na prowadzonych przez siebie blogach eksperckich czy w CV. Skąd się wzięła ta moda na test Gallupa? Czy warto go wykonać i czego można dowiedzieć się z wyników? W jaki sposób to narzędzie może Cię wspierać w rozwijaniu firmy?

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Czym są talenty Gallupa?
  • Jak przekuć talenty w mocne strony (i czemu przez większość życia robiliśmy to źle)?
  • W jaki sposób znajomość wyników testu Gallupa może Cię wspierać w rozwijaniu firmy?
  • Jak wygląda test talentów Gallupa i gdzie można go zrobić?

10 zasad zarządzania czasem w swoim biznesie

 

Talenty Gallupa – o co tyle hałasu?

 

Kiedy słyszymy słowo „talent”, zazwyczaj od razu wyobrażamy sobie osobę obdarowaną jakąś szczególną, rzadką umiejętnością: wybitego śpiewaka, matematycznego geniusza, poliglotę czy biznesowego wizjonera pokroju Steve’a Jobsa. W potocznym rozumieniu talent jest czymś ekskluzywnym, wyróżniającym nielicznych.

 

Zupełnie inaczej przedstawia to koncepcja Donalda Cliftona z Instytutu Gallupa, czyli autora narzędzia psychometrycznego CliftonStrengths. Tzw. talenty Gallupa to obszary potencjału, w których dana osoba ze względu na naturalne predyspozycje ma szansę osiągnąć najwięcej. Co istotne – nie chodzi tu bynajmniej o jednostkowo występujące w populacji cechy, jak zdolności plastyczne czy słuch absolutny.

 

Na liście talentów Gallupa znajdziemy pozornie „zwyczajne” umiejętności, którymi automatycznie posługujemy się w życiu codziennym, nie zastanawiając się nawet, że jest to jakaś nasza przewaga. Przykład? Talentem według Gallupa może być choćby optymizm i naturalny entuzjazm, którym człowiek potrafi zarazić innych. Albo umiejętność strategicznego myślenia.

 

Według popartej wieloletnimi badaniami teorii Cliftona każdy człowiek posiada 34 talenty, występujące w różnym układzie i natężeniu – to właśnie różne konfiguracje potencjałów odpowiadają za to, że jedna osoba ma predyspozycje do określonych rodzajów zadań, a druga lepiej sprawdzi się w zupełnie innym obszarze.

 

34 talenty Gallupa po polsku i angielsku

 

Do każdego z 34 talentów Gallupa jest dostępny obszerny opis wyjaśniający, co dokładnie kryje się pod daną nazwą. Generalnie talenty informują o tym, w jaki sposób dana osoba myśli, działa i odczuwa.

 

Czytaj także: Programy rozwojowe i mentoringowe dla przedsiębiorczych kobiet – jak mogą Ci pomóc w prowadzeniu biznesu?

 

Rozwój z lekkością? Pielęgnuj talenty Gallupa, a rozkwitną z nich mocne strony!

 

Większości z nas, pewnie jeszcze ze szkoły, jest znane podejście „równania do średniej”. Świetnie szły Ci wypracowania z polskiego albo fikołki i gwiazdy na WF-ie, ale za to fizyka i chemia jak po grudzie? Cóż, prawdopodobnie najwięcej czasu spędziłeś właśnie nad obliczaniem, jak wysoko wzniesie się ciało pchnięte w górę równi pochyłej oraz uzgadnianiem współczynników stechiometrycznych w równaniach reakcji chemicznych... Bo lekkie pióro przecież już miałeś, więc po co się tym zajmować, prawda?

 

Tymczasem tzw. psychologia pozytywna, której częścią jest właśnie teoria talentów Gallupa, odwraca spojrzenie na rozwój człowieka o 180 stopni! Zgodnie z nią najlepsze efekty daje inwestowanie czasu i wysiłku w rozwój 5-10 talentów, które są u danej osoby najmocniejsze. Świadomie rozwijane talenty Gallupa mają bowiem szansę przerodzić się w mocne strony, czyli zdolność do mistrzowskiego działania w danym obszarze.

 

Jednocześnie ostatnie talenty na liście nie są wcale słabościami. Po prostu nie opłaca się na nich zbytnio koncentrować – zadania związane z takimi umiejętnościami znacznie lepiej będzie zlecić komuś, kto ma naturalny talent w danym obszarze. Widać w tej metodzie połączenie nowoczesnej psychologii z myśleniem biznesowym – być może dlatego test Gallupa zyskał taką popularność w świecie osób przedsiębiorczych.

 

Gallup talenty dojrzałe vs. niedojrzałe

 

Takie świeże spojrzenie na ludzkie talenty pozwala każdemu odkryć w sobie supermoce, które warto rozwijać, by zwiększyć swoje szanse na sukces – i to nie tylko w biznesie czy w karierze zawodowej, lecz także w życiu osobistym.

 

Sprawdź też: Wyznaczanie celów – jak robić to dobrze?

 

Jak wykorzystać talenty Gallupa w prowadzeniu biznesu?

 

Znajomość talentów Gallupa pomaga w bardzo wielu aspektach życia. Pozwala np. lepiej zrozumieć zachowania ludzi i różnice w automatycznych sposobach postępowania (np. Aktywator będzie chciał działać od razu, podczas gdy osoba z dominującym talentem Zbieranie najpierw będzie potrzebowała zebrać dużo danych) – efektem może być ograniczenie konfliktów w pracy czy w domu. Narzędzie CliftonStrengths można jednak przede wszystkim z dużym powodzeniem wykorzystywać w biznesie. W jaki sposób?

 

  1. Test Gallupa może pomóc znaleźć pomysł na biznes – jeśli w głowie masz mnóstwo wizji i nie wiesz, w którą stronę pójść, znajomość TOP 5 talentów może Cię nakierować na właściwą ścieżkę. Właściwą to znaczy zgodną z naturalnymi predyspozycjami, na której masz szansę najwięcej ugrać bez wkładania w to tytanicznego wysiłku psychologicznego.
  2. Jeśli masz biznes jednoosobowy, możesz się dowiedzieć, jakiego rodzaju zadania najlepiej będzie wydelegować do podwykonawców – np. biura księgowego, copywritera czy wirtualnej asystentki. Usprawni to Twoją pracę i odciąży Cię z zadań, które nie przychodzą Ci z lekkością (za to innym – owszem). Ty zaś skupisz się na tych obszarach, które idą Ci najlepiej, a przy okazji sprawiają największą przyjemność.
  3. Rozumienie dynamiki talentów pozwala lepiej komunikować się z ludźmi, co przekłada się zarówno na relacje z partnerami biznesowymi, pracownikami, jak i klientami. Pomoże Ci też sprzedawać, bo będziesz lepiej rozumieć potrzeby i zachowania ludzi (nie musisz znać wyników testu danej osoby – pewnych rzeczy można domyślić się z obserwacji, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę).
  4. Test talentów Gallupa jest też narzędziem coraz częściej wykorzystywanym do pracy w kilkuosobowych zespołach, a nawet w czasie rekrutacji – pozwala bowiem budować grupy projektowe złożone z pracowników uzupełniających się talentami. Dzięki temu firma pokrywa różne obszary kompetencji – od wizjonera, przez analityka, osobę o rozwiniętej empatii czy dużej relacyjności, aż po taką, która potrafi przewidywać potencjalne przeszkody, które mogą stanąć na drodze do sukcesu projektu, i im zapobiec. Znajomość talentów swoich pracowników pomaga zarządzać zespołem i przypisywać zadania z uwzględnieniem silnych stron poszczególnych członków.

 

Talenty według Gallupa w zespole – czwórka pracowników na spotkaniu w sali konferencyjnej

 

Zobacz też: Planowanie pracy – jak robić to dobrze?

 

Talenty Gallupa – test prawdę Ci powie. Gdzie można go wykonać?

 

Aby określić swój indywidualny układ predyspozycji, należy wykonać badanie talentów Gallupa – potocznie nazywane testem talentów Gallupa. Dostęp do narzędzia CliftonStrengths wykupuje się na stronie Instytutu Gallupa. Test można wykonać w języku polskim, w jednym z dwóch wariantów – TOP 5 albo z pełną listą 34 talentów. Jeśli zdecydujesz się na wersję podstawową, a za jakiś czas zapragniesz popracować z kolejnymi talentami z listy, po prostu dopłacasz, by odblokować do nich dostęp.

 

Test Gallupa to ankieta złożona ze 177 pytań zawierających pary stwierdzeń, z których należy wybrać to lepiej nas opisujące. Każde pytanie wyświetla się przez 20 sekund – ważne, żeby odpowiadać dość szybko, zgodnie z pierwszą intuicją, bo takie odpowiedzi są zwykle najbliższe prawdy. Nie ma też możliwości powrotu do pytań. Na wykonanie testu trzeba zarezerwować sobie ok. pół godziny.

 

Na koniec badania CliftonStrengths otrzymasz raport z wynikami – zestawieniem głównych talentów i ich opisem. Jest to dobry punkt wyjścia do rozwijania swoich predyspozycji. Jak pracować z talentami Gallupa? W internecie można znaleźć mnóstwo artykułów, podcastów i e-booków rozwijających ten temat. Osoby, które chcą wejść jeszcze głębiej, mogą indywidualnie popracować z ekspertami certyfikowanymi w metodzie talentów Gallupa. A jeśli chcesz wdrożyć tę metodologię w swojej małej firmie, możesz zdecydować się na warsztat dla pracowników, który usprawni zarządzanie zespołem.

 

Podobało się? Przeczytaj jeszcze: Pokolenie Z, milenialsi, iksy, boomersi... Jak wykorzystać wiedzę o pokoleniach w marketingu i sprzedaży?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy