Wirtualna asystentka – co robi i kiedy warto ją zatrudnić?
Twój biznes dopiero wystartował i nie stać Cię jeszcze na zatrudnienie dodatkowego pracownika na umowę o pracę? Chciałbyś zlecać komuś drobne zlecenia, ale nie potrzebujesz nikogo takiego na stałe? A może po prostu chcesz sprawdzić, czy formuła delegowania zadań jest dla Ciebie? Zatrudnij wirtualną asystentkę: freelancerkę lub z ramienia agencji! Jak asystentka online może Ci pomóc w codziennej pracy? Sprawdź w artykule!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Kto to jest wirtualny asystent?
- Na czym polegają obowiązki wirtualnej asystentki?
- Gdzie szukać wirtualnej asystentki?
Czytaj też: Modele biznesowe – czym są i jak stworzyć odpowiedni dla swojej firmy?
Wirtualny asystent – co to za stanowisko?
Usługi wirtualnej asystentki – chociaż dostępne na rynku już od jakiegoś czasu – nie są nadal znane szerszemu gronu przedsiębiorców. Zaczyna się to jednak zmieniać – i słusznie, bo taka osoba może w realny sposób pomóc Ci w zarządzaniu firmą, dzieleniu obowiązków czy organizacji dnia pracy.
Najprościej zatrudnić firmę, która zajmuje się świadczeniem usług asystentki online. Zobowiązuje się ona wykonywać zlecone jej obowiązki. Czasem do jednego klienta przydzielona jest konkretna osoba, czasem zadania wykonywane są przez pracownika, który ma akurat czas, a jeśli wymagana jest pomoc w szerszym zakresie – zadaniami adekwatnymi do swoich kompetencji zajmuje się nawet kilka osób.
Twoja wirtualna asystentka może mieć bardzo sprecyzowane kompetencje lub oferować wachlarz umiejętności – w zależności od tego, jakich usług potrzebujesz i z jakich chcesz skorzystać. To Ty w pełni decydujesz, jakiego wsparcia w danym okresie wymagasz, i dokładnie za to płacisz. To najwygodniejsze rozwiązanie dla firm, które dopiero rozpoczynają prowadzenie biznesu i potrzebują pomocy na wielu polach.
Wirtualny asystent – praca. Na czym polegają jego obowiązki?
Wirtualna asystentka może wykonywać szereg zadań wskazanych przez Ciebie. Zazwyczaj są to drobne prace biurowe: od obsługi poczty elektronicznej i odpisywania na maile, przez umawianie spotkań, obsługę kalendarza, po regulowanie płatności za faktury czy obsługę konta na Instagramie.
Jednak zakres pracy asystenta online tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb. Większość firm oferujących tego typu usługi zajmuje się nie tylko pracami biurowymi. W swojej ofercie mają także usługi specjalistów od marketingu, prawa, SEO, grafików czy copywriterów, którzy stworzą treści na Twoją stronę internetową czy do newslettera.
Wirtualna asystentka – skąd ją wziąć?
Na rynku jest już dostępnych wiele firm, które specjalizują się w usługach wirtualnych asystentek – zarówno tych skupionych na pracy biurowej, jak i takich o szerszym zakresie realizowanych działań. Najłatwiej więc skontaktować się z takim miejscem, zapoznać z jego ofertą i przedstawić swoje oczekiwania.
Zostaniesz zapewne poproszony o wskazanie konkretnych obowiązków, jakie chciałbyś scedować, a także o określenie, w jakim wymiarze czasowym potrzebujesz wsparcia. Czy chodzi o codzienną obsługę poczty e-mailowej i telefoniczną obsługę interesariuszy, a może o jeden tekst na firmowy blog tygodniowo, który ma tworzyć wirtualna asystentka? Praca takiej osoby zazwyczaj rozliczana jest według stawki godzinowej, dlatego warto przed spotkaniem oszacować, na jak duże wsparcie możesz liczyć w ramach swojego budżetu i przyjść z określonymi oczekiwaniami.
Po podpisaniu umowy dostaniesz dostęp do panelu, w którym będziesz mógł zlecać zadania, kontaktować się ze zleceniobiorcą i nadzorować jakość i zakres wykonywanych obowiązków. Teraz wystarczy tylko skupić się na istotnych dla Twojej firmy sprawach, nie martwiąc się, że pomniejsze zadania wciąż czekają na to, aż ktoś się nimi zajmie.