1. Dla firmy
 2. Akademia przedsiębiorcy
 3. Sklep internetowy czy marketplace – co się bardziej opłaca?
Sklep internetowy czy marketplace – co się bardziej opłaca?

Sklep internetowy czy marketplace – co się bardziej opłaca?

5 min czytania

Własny sklep internetowy jest dla producentów oczywistym sposobem na prowadzenie sprzedaży w obecnych realiach. Z pewnością jest to rozwiązanie dopasowane do wymagań konsumentów i rynku, który coraz wyraźniej kieruje się w stronę dominacji e-commerce. Jednak dla wielu początkujących przedsiębiorców uruchomienie własnego sklepu online może wiązać się ze zbyt dużymi kosztami. Istnieje jednak inna opcja, którą warto rozważyć – prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem dystrybutorów. Sprawdź, czy założenie własnego sklepu internetowego się opłaca i jak wygląda sprzedaż na marketplace.

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

 • Czy sklep internetowy się opłaca?
 • Czy można prowadzić własny sklep internetowy za darmo?
 • Jak uruchomić sklep internetowy?
 • Czy warto rozważyć sprzedaż na marketplace? Na czym to polega?

Zobacz także: Z etatu do własnej firmy: jak się przygotować do przejścia „na swoje”?

 

Sklep internetowy – czy warto prowadzić własny?

 

Wybuch pandemii koronawirusa przyspieszył to, co już wcześniej wydawało się nieuniknione – rozrost rynku e-commerce w Polsce. Z raportu przygotowanego przez PwC wynika, że na początku 2021 r. około 150 tys. rodzimych przedsiębiorstw prowadziło sprzedaż za pośrednictwem kanałów online – własnych sklepów internetowych oraz za pośrednictwem platform w rodzaju marketplaces. Jak podkreślają autorzy opracowania, w Polsce – w porównaniu do krajów zachodnich – wciąż jest dość mało sklepów internetowych, więc biorąc pod uwagę obecne trendy, wzrost sprzedaży online w najbliższych latach będzie ogromny.

 

Dla przedsiębiorców to z jednej strony wyraźnie wskazany kierunek, w jakim zmierza rynek i szansa, by odpowiednio się do tego przygotować, a z drugiej – doskonała okazja dla wielu osób, które dotychczas obawiały się otwierać biznes z powodu kosztów związanych m.in. z wynajęciem lub kupnem lokalu. Przeniesienie lub rozpoczęcie sprzedaży w internecie zdejmuje z głów wielu przedsiębiorców liczne problemy i ograniczenia. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione kosztów i idealne dla każdego. W przypadku, gdy przedsiębiorca rozważa prowadzenie własnego sklepu internetowego, musi wziąć pod uwagę między innymi poniższe kwestie.

 

Sklep internetowy – czy się opłaca? Wady i zalety

 

Sprawdź też: Strategia marketingowa online – jak to ugryźć?

 

Własny sklep internetowy – jak zacząć?

 

Jeżeli zdecydowałeś już, że chcesz uruchomić sklep internetowy, ale nie do końca wiesz, jak to zrobić, zacznij do przemyślenia tego, jakie elementy jesteś w stanie wykonać samodzielnie, a które kwestie musisz zlecić specjalistom. Jak już zostało wspomniane, nie da się stworzyć sklepu internetowego za darmo. Nawet jeżeli umiesz tworzyć grafiki czy strony www, nie unikniesz kosztów związanych z utrzymaniem serwera i domeny. Ponadto – jeżeli chcesz budować wizerunek firmy jako profesjonalnej, warto pewne kwestie omówić ze specjalistami, np. przy okazji tworzenia logo czy kampanii marketingowej online.  

 

Konieczne do prowadzenia sklepu online jest posiadanie strony internetowej umożliwiającej tego typu działalność. Stronę www można uruchomić za pośrednictwem jednej z platform e-commerce. Początkujący przedsiębiorcy często wybierają te o charakterze Open Source, czyli takie, które pozwalają na pobranie oprogramowania sklepu internetowego za darmo. Wcześniej musisz mieć już wykupiony serwer. A czy opłaca się prowadzić sklep internetowy? Koszty hostingu e-commerce są różne – może być to 40 zł za rok, może też być około 370 zł rocznie. Można przyjąć, że utrzymanie niewielkich rozmiarów sklepu internetowego w kwestii kosztów domeny oraz hostingu to około 200-250 zł rocznie. 

 

Marketplace – ogłoszenia: kobieta rozpoczyna sprzedaż online

 

Fakt, że takie oprogramowanie jest dostępne za darmo, nie powinien Cię zmylić. Otrzymujesz jedynie bardzo prostą stronę, którą musisz całkowicie przeorganizować, by wyglądała ona jak profesjonalny sklep online. Samo zainstalowanie oprogramowania na serwerze oraz konfiguracja sklepu internetowego wymagają pewnych umiejętności informatycznych. Jeżeli ich nie masz, będziesz musiał rozważyć wynajęcie specjalisty, który zrobi to za Ciebie.

 

Oprócz Open Source są również dostępne platformy działające w systemie abonamentowym. Konieczne jest zapłacenie za dostęp do oprogramowania, jednak w zamian otrzymujesz niemal gotową witrynę, którą możesz w prosty sposób zarządzać. Wymaga to od Ciebie znacznie mniejszej wiedzy informatycznej. Średnia cena takiego abonamentu to około 70 zł miesięcznie. Kolejne punkty obowiązkowe na liście zadań koniecznych do wykonania przy okazji zakładania sklepu internetowego to przede wszystkim:

 

 • produkcja własnych towarów lub podjęcie współpracy z hurtownią (tutaj koszty mogą być zupełnie różne w zależności od branży),
 • zakup opakowań,
 • uruchomienie bramki płatności (kosztem jest prowizja dla firmy oferującej płatności),
 • podpisanie umowy z firmą kurierską, pocztą lub innym dostawcą.

Sprzedaż na marketplace – co to jest?

 

Uruchomienie własnego sklepu internetowego nie musi być dobrym rozwiązaniem dla każdego. Wielu początkujących przedsiębiorców, którzy nie wiedzą jeszcze, czy ich produkty się przyjmą i chcą to sprawdzić lub po prostu wolą taką formę sprzedaży, mają do dyspozycji dwie opcje:

 

 • prowadzenie handlu za pośrednictwem marketplaces (przedsiębiorca zakłada konto sprzedawcy na platformie pośredniczącej, przykładem jest Allegro),
 • przedawanie towarów za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Korzystanie z pośrednictwa platform sprzedażowych może wiązać się z wieloma korzyściami.

 

Marketplace – co to za forma sprzedaży? Jakie ma zalety?

 

Jak każde rozwiązanie, również to ma wady, które musisz wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem marketplace. Zaliczyć można do nich:

 

 • obowiązek płacenia prowizji,
 • podporządkowanie się zasadom obowiązującym na danej platformie, np. ścisłym wytycznym dotyczącym tego, jak możesz prezentować swój produkt,
 • oferowanie swoich produktów w miejscu, gdzie jest ogromna konkurencja i trudno wyróżnić się na tle innych sprzedawców.

Zarówno handel za pośrednictwem marketplace, jak i mediów społecznościowych, to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie dysponują dużymi środkami na uruchomienie własnego sklepu, nie mają na to czasu lub chcą najpierw sprawdzić potencjał swojego pomysłu. Natomiast otwarcie własnego sklepu internetowego z pewnością powinni rozważyć ci przedsiębiorcy, którzy:

 

 • chcą mieć pełną swobodę w tworzeniu swojej witryny, prezentacji produktów itd.,
 • zależy im na budowaniu wizerunku marki (własny sklep wpływa na prestiż firmy)
 • nie chcą dzielić się zyskami w formie prowizji wypłacanej właścicielowi platformy sprzedażowej,
 • chcą reklamować swoją markę w dowolny sposób.

Przeczytaj również: Tworzenie stron internetowych – jak wybrać odpowiednią firmę?

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy