Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie
Chcesz być nowoczesnym seniorem? A może w rodzinie masz kogoś bliskiego, kto wkroczył w jesień swojego życia i czuje się wykluczony cyfrowo? Specjalnie dla takich osób Fundacja Digital Poland stworzyła publikację, która pomaga sprawnie poruszać się po najnowszych technologiach i korzystać z rozwiązań ułatwiających życie. Jednym z partnerów poradnika dla seniorów – dostępnego w wersji elektronicznej – jest Fundacja Polska Bezgotówkowa. Sprawdź, jakie zagadnienia zostały w nim poruszone i dlaczego powinien przeczytać go każdy senior.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
Przewodnik po cyfrowym świecie – dlaczego powinien go znać każdy nowoczesny senior?
Cyfrowa codzienność – jak wykorzystać technologię, aby życie było łatwiejsze?
Bezpieczeństwo seniora w sieci – jak surfować z głową i uniknąć cyberataków?
Cyfrowe mity – którym fałszywym informacjom nie należy ufać i jak je rozpoznać?
Sprawdź też: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?
Poradnik dla seniorów – publikacja, która wprowadza w cyfrowy świat i nowoczesne technologie
Zaawansowana technologia obecna jest wokół nas każdego dnia i coraz częściej znajduje zastosowanie także w codziennych sferach życia seniorów. Najstarsi obywatele stykają się z nią np. podczas wizyt u lekarza, w trakcie podróży, kontaktów z bliskimi, a nawet w sklepie. Ostatnie miesiące pokazały, że nowe technologie rozwijają się w niezwykle szybkim tempie, dlatego w trosce o najstarszych Polaków powstał intuicyjny przewodnik po cyfrowym świecie. Po przeczytaniu publikacji – wydanej przez Fundację Digital Poland – każdy senior będzie mógł nadążyć za dynamicznymi zmianami, których jest świadkiem. Poradnik pokazuje bowiem, że każda cyfrowo wykluczona osoba jest w stanie w krótkim czasie nauczyć się bezpiecznego korzystania z komputera, telefonu, internetu oraz ułatwiających życie aplikacji.
Przeczytaj także: Cyfrowa równowaga – jak korzystać z social mediów w zdrowy sposób?
Jakie zagadnienia związane z codziennym życiem porusza przewodnik po cyfrowym świecie?
Poradnik dla nowoczesnych seniorów pokazuje najważniejsze zastosowania nowych technologii, które warto wykorzystywać w codziennym życiu. Za pomocą jasno sformułowanych infografik można dowiedzieć się, jak korzystać ze smartfona, tabletu i komputera. Szczegółowo opisane są także poszczególne kroki, dzięki którym konfiguruje się nowy smartfon, aby zacząć z niego korzystać. W publikacji nie zabrakło podstawowych informacji związanych z internetem. Seniorzy mogą przeczytać, czym różni się stacjonarny dostęp do internetu od mobilnego oraz na czym polega publiczny i prywatny dostęp do sieci.
W publikacji zostały poruszone kwestie dotyczące bankowości online, zakładania konta bez potrzeby wychodzenia z domu, opłacania rachunków za pomocą telefonu, e-zdrowia i zgłaszania do ZUS-u chęci wypłaty emerytury na konto. Każdy senior może też liczyć na przejrzystą instrukcję zakładania konta e-mail i wysyłania listów internetowych z załącznikami w postaci zdjęć czy filmów z własnego telefonu. Czytelnicy mogą również dowiedzieć się, jakie są zalety płacenia kartą przez internet, poznają działanie inteligentnych urządzeń (smartwatchy, okularów VR, smartTV i głośników na bluetooth) oraz sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Oprócz tego poradnik jest zbiorem cennych wskazówek. Znajdują się w nim m.in.:
- przydatne linki z ciekawymi stronami, które mogą okazać się pomocne w codziennym funkcjonowaniu, załatwianiu ważnych spraw, robieniu zakupów, podróżowaniu itd.;
- listy z bezpłatnymi komunikatorami do pobrania na telefon albo tablet;
- informacje o rodzajach wyszukiwarek potrzebnych do sprawnego odnajdywania informacji i stron w sieci;
- zestawienia z dostępnymi portalami i telewizjami informacyjnymi online;
- informacje o aplikacjach na telefon do kontaktu ze znajomymi i rodziną, aplikacjach z muzyką, radiem i filmami, aplikacjach do spędzania wolnego czasu, monitorujących pogodę i jakość powietrza itp.);
- porady co do programów, które warto zainstalować na tablecie i komputerze (np. edytory tekstu, odtwarzacze multimedialne i kodeki, programy pocztowe, programy do czytania dokumentów PDF).
Czytaj także: Aplikacja mObywatel – jak ją założyć i czy to bezpieczne?
Bezpieczeństwo w sieci – jak unikać cyberataków?
Urządzenia mobilne i komputer z dostępem do internetu dają dzisiejszym seniorom ogrom możliwości. Dzięki postępowi cyfryzacji mogą oni m.in. robić zakupy bez wychodzenia z domu, załatwiać urzędowe sprawy bez stania w kolejce i mieć kontakt z bliskimi osobami z drugiego końca świata bez potrzeby wsiadania w samolot. Aby móc efektywnie korzystać z komputera, telefonu czy internetu, seniorzy powinni zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń, które mogą czekać na nich ze strony cyberprzestępców. Właśnie tego tematu dotyczy jeden z rozdziałów poradnika. Znajdują się w nim porady związane z tym, jak nie paść ofiara oszustów i bezpiecznie poruszać się po cyfrowym świecie.
Czytelnicy dostają też konkretne wskazówki pomagające im wybrać najlepsze oprogramowanie antywirusowe zapobiegające kradzieży danych osobowych. Osoby starsze mogą również zapoznać się z przykładami fałszywych e-maili z dziwnymi linkami, które powinny wzbudzić czujność. W rozdziale o bezpieczeństwie znajdują się też porady o tym, jak minimalizować prawdopodobieństwo włamania na konto bankowe lub do poczty elektronicznej (stosowanie zmiany haseł i weryfikacji dwuetapowej). Oprócz tego seniorzy w jednym miejscu mają zebrane zasady bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i robienia zakupów online.
Przeczytaj również: Jak kupować bezpiecznie online?
Popularne mity związane z nowymi technologiami
Ostatni rozdział poradnika dla nowoczesnych seniorów porusza bardzo ważne kwestie związane z nieprawdziwymi informacjami, które mogą wprawiać w zakłopotanie, budzić niepotrzebny strach i niechęć do sięgania po cyfrowe technologie. Czytelnicy dowiedzą się po przeczytaniu tej części publikacji, że korzystanie z sieci bezprzewodowych, komórki czy domowego Wi-Fi nie powoduje problemów zdrowotnych (np. raka).
Seniorzy otrzymują bowiem rzetelne informacje o tym, jak działają fale radiowe i sieć 5G. Okazuje się, że wcale nie trzeba wyłączać na noc routera i można spać spokojnie, jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania powstaje infrastruktura telekomunikacyjna. W poradniku znajdują się też wskazówki, jak odróżnić fake newsy i ocenić prawdziwość artykułów, cytatów, zdjęć, kont w mediach społecznościowych czy komentarzy, które na szeroką skalę trafiają do internetu.
Sprawdź też: Fake newsy – jak nie dać się zwieść?
Jesteś gotowy na nowoczesne technologie? Nie trać czasu i przekonaj się na ponad 250 stronach, jak w bezpieczny sposób funkcjonować w nowoczesnym świecie internetu, smartfonów, bankowości i płatności online. Otrzymaj zupełnie za darmo nasz poradnik w wersji elektronicznej!
POBIERZ PORADNIK NOWOCZESNEGO SENIORA