1. Dla Ciebie
 2. Artykuły
 3. Program antywirusowy - Twoje must have
Program antywirusowy - Twoje must have

Program antywirusowy - Twoje must have

4 min czytania

Komputer, telefon czy tablet to urządzenia, które towarzyszą Ci na co dzień. Praca, rozrywka, kontakty… wszystko dzieje się online. Warto zadbać o to, by gromadzone na sprzętach elektronicznych dane nie zostały przejęte w wyniku ataku hakerskiego czy działalności złośliwego wirusa, a sam sprzęt nie uległ zniszczeniu. Ochronę przed takimi wypadkami zapewni Ci program antywirusowy.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Co to jest program antywirusowy?
 • Darmowy antywirus – czy to rozwiązanie dla każdego?
 • Programy antywirusowe – płatne alternatywy

Czytaj też: Największe cyberzagrożenia – jak ich unikać?

Co to jest program antywirusowy?

Internet to niesamowite narzędzie, które ułatwia życie, zapewnia rozrywkę, daje niemal nieograniczone możliwości dostępu do wiedzy… Niestety, jest też pełne zagrożeń. Jednym z nich jest złośliwe oprogramowanie: wirusy, konie trojańskie, robaki i inne programy, które powstały po to, by infekować urządzenia i wyrządzać w nich szkody takie jak kradzież danych, usuwanie plików czy przejmowanie kontroli nad ustawieniami.

Brzmi groźnie? Owszem. Dlatego warto wiedzieć, jak się chronić przed tego typu niebezpieczeństwem. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego. Istota jego działania polega na stałym monitorowaniu Twojego urządzenia, by wyłapać potencjalne zagrożenia. Gdy pojawia się działanie, które wzbudza wątpliwości i zostaje uznane za szkodliwe, antywirus je neutralizuje lub informuje o tym użytkownika, by ten sam zdecydował, jaką akcję chce podjąć. Na smartfonie czy na nowym komputerze program antywirusowy należy zainstalować bezzwłocznie po uruchomieniu – tylko chwila wystarczy, by urządzenie zostało zainfekowane.

Skąd wziąć programy antywirusowe?

Czytaj też: Cyberataki – jak się przed nimi chronić?

Darmowy antywirus – czy to rozwiązanie dla każdego?

Dobre programy antywirusowe nie muszą być drogie. Co więcej – dla wielu osób wystarczające będą takie, które można pobrać z internetu bez żadnych kosztów! Jeśli komputer służy Ci do rozrywki i nie przechowujesz na nim żadnych istotnych danych, których wypłynięcie mogłoby zaszkodzić nie tylko Tobie, lecz także innym, darmowy antywirus prawdopodobnie spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Czytaj też: Wyciek danych osobowych – co zrobić?

Bezpłatne wersje działają zwykle przez określony czas, mają określony zakres ochrony, a ich bazy danych są rzadziej aktualizowane i mniej dokładne niż antywirusów, za które musisz zapłacić. Nie znaczy to jednak, że nie działają. Wręcz przeciwnie – są skuteczne i świetnie radzą sobie z większością zagrożeń. Ważne, by nie zapominać o korzystaniu z najnowszych wersji i zawsze odpowiadać na monity sugerujące odświeżenie bazy danych o wirusach. Dzięki temu oprogramowanie będzie mogło reagować na coraz nowsze zagrożenia i skutecznie chronić Twoje sprzęty.

Programy antywirusowe – płatne alternatywy

Płatne antywirusy to propozycja dla osób, które chcą mieć pewność, że ich komputer i telefon będą bezpieczne w każdych okolicznościach. Jeżeli chronisz ważne dane, dokumenty firmowe albo wrażliwe informacje, warto zainwestować w lepszą ochronę.

Przewaga antywirusów płatnych nad bezpłatnymi polega na tym, że to do tych pierwszych szybciej docierają wszelkie aktualizacje, również te dotyczące ochrony przed najnowszymi zdefiniowanymi zagrożeniami. Posiadają także dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, które skutecznie radzą sobie nawet ze skomplikowanymi atakami. Obejmują więcej urządzeń, więc świetnie sprawdzą się w firmach albo w domu. Wiele z nich jest też wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak:

 • firewall,
 • zabezpieczenie transakcji bankowych,
 • ochrona przed SPAM-em,
 • wbudowany VPN,
 • czyszczenie dysków z niepotrzebnych plików,
 • skanowanie linków i stron internetowych.

Jeżeli chcesz chronić komputer służbowy, darmowy antywirus może nie wystarczyć. W takim przypadku nie warto ryzykować i lepszym rozwiązaniem będzie kupno płatnej wersji.

Czytaj też: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Najlepsze programy antywirusowe – komputer i telefon z antywirusem

Program antywirusowy na telefon – czy warto?

Chociaż urządzenia mobilne są już bardzo popularne i wiele osób używa ich do skomplikowanych operacji, wciąż mało mówi się o konieczności chronienia przed wirusami telefonów czy tabletów. Tymczasem te sprzęty także łatwo mogą ulec zawirusowaniu, a skutki mogą być opłakane. Jeżeli na przykład logujesz się przez telefon do bankowości mobilnej albo przesyłasz dokumenty e-mailem, jesteś narażony na to, że Twoje dane zostaną przejęte, a Ty sam utracisz dostęp do swoich kont. Aby temu zapobiec, potrzebujesz programu antywirusowego.

Czytaj też: Co potrafi Twoja bankowość mobilna?

Darmowy program antywirusowy – jaki antywirus wybrać?

Jeżeli szukasz darmowego programu antywirusowego, któremu można zaufać i któremu warto powierzyć w opiekę swój sprzęt, rozważ którąś z popularnych propozycji. W rankingach programów antywirusowych zazwyczaj przodują następujące antywirusy:

 • avast! Free Antivirus – to jeden z najpopularniejszych darmowych antywirusów. Jego zaletami są częste aktualizacje oraz prosty interfejs. Program na bieżąco analizuje zachowania komputera, a użytkownik dostaje czytelne raporty, z których może dowiedzieć się o wszystkich przeprowadzonych akcjach.
 • AVG AntiVirus – program antywirusowy wykrywa zarówno wirusy, jak i programy szpiegujące. Dodatkowo blokuje niechciane i podejrzane maile, załączniki oraz linki. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze, dlatego sprawdzi się nawet u osób, które nie czują się pewnie w świecie technologii.
 • Bitdefender Antivirus – to darmowa wersja płatnego programu antywirusowego. Doskonale radzi sobie z ochroną przed zagrożeniami w czasie rzeczywistym: pozwala na skanowanie urządzenia na bieżąco lub co jakiś czas. Jako użytkownik otrzymujesz również dostęp do wirtualnego doradcy, którzy podpowiada, jak postępować, by jeszcze lepiej chronić komputer.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy