1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Aplikacja mObywatel – jak ją założyć i czy to bezpieczne?
Aplikacja mObywatel – jak ją założyć i czy to bezpieczne?

Aplikacja mObywatel – jak ją założyć i czy to bezpieczne?

5 min czytania

Rządowa aplikacja mObywatel to bezpieczny sposób na to, by mieć dostęp do wszystkich najważniejszych dokumentów z poziomu smartfona. Dzięki temu w wielu miejscach możesz potwierdzić swoją tożsamość czy uprawnienia nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie fizycznych oryginałów. Sprawdź, jak pobrać aplikację mObywatel, jak z niej korzystać i dowiedz się, jakie zabezpieczenia sprawiają, że jest ona bezpieczna.

O czym przeczytasz w artykule:

  • mObywatel – co to jest?
  • Jak wygląda rejestracja w mObywatelu?
  • Jak się zalogować do mObywatela?
  • Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Czytaj też: Zasady bezpiecznego korzystania z internetu – poznaj kilka z nich!

mObywatel – aplikacja w formie cyfrowego portfela

Wyobraź sobie, że stoisz w kolejce na pocztę, by odebrać przesyłkę, i przypominasz sobie, że nie masz za sobą dokumentów. Albo jedziesz pociągiem i musisz potwierdzić prawo do zniżek konduktorowi, a portfel masz schowany głęboko w torbie. Albo jesteś na spacerze z psem i przypomina Ci się, że musisz kupić leki, ale recepta została w mieszkaniu. We wszystkich tych przypadkach możesz wyciągnąć telefon i za pomocą kilku kliknięć pokazać dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację studencką czy emeryta-rencisty na ekranie. Odpowiedzialny za to jest właśnie mObywatel – aplikacja, która pobiera nasze dane z państwowych rejestrów i baz, odpowiednio je szyfruje i zabezpiecza, a w rezultacie ułatwia codzienne życie i korzystanie z usług publicznych.

mObywatel: certyfikat COVID, dowód osobisty i inne dokumenty, do których daje dostęp aplikacja

Ale to nie wszystkie funkcjonalności, do jakich zyskujesz dostęp. mObywatel to także możliwość zgłaszania incydentów środowiskowych oraz składania wniosków np. dotyczących zwiększenia limitu energii na energię elektryczną, o wypłatę dodatku energetycznego czy refundację podatku VAT za paliwo gazowe. Aplikacja sprawdza się także przy podróżach – wprawdzie nie możesz na jej podstawie przekroczyć granicy, ale w zakładce „Polak za granicą” znajdziesz wytyczne MSZ dotyczące wyjazdu do różnych krajów. Możesz też połączyć swoje konto z Bilkom, aby w jednym miejscu mieć bilety kolejowe, które zakupiłeś na stronie internetowej.

Czytaj też: E-recepta – co to jest i jak ją zrealizować?

mObywatel – jak założyć swoje konto?

Rejestracja w mObywatelu jest bardzo prosta i składa się z kilku kroków:

  1. Ściągnij aplikację ze sklepu (Google Play lub Apple Store).
  2. Zaloguj się do niej za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mojeID, możliwe jest też logowanie przez bank.
  3. Zapoznaj się z regulaminem.
  4. Kliknij w przycisk „Dodaj swój pierwszy dokument” i wybierz z listy ten, który Cię interesuje. Najlepiej zacząć od dokumentu o nazwie mObywatel – to Twój elektroniczny dowód osobisty.
  5. Potwierdź swoją tożsamość, ponownie logując się przez profil zaufany lub mojeID.
  6. W ten sam sposób dodasz także następne dokumenty, które chcesz mieć w formie elektronicznej.

mObywatel – logowanie przez bank

Czytaj też: ePUAP – zaloguj się i załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu!

mObywatel – logowanie do serwisu

mObywatel operuje na danych wrażliwych, dlatego ich bezpieczeństwo potwierdzane jest na kilku etapach. Jak już wspomniano, zarówno otworzenie aplikacji, jak i każdorazowa zmiana na profilu muszą być zatwierdzane za pomocą danych do logowania. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • biometrią – przy użyciu odcisku palca lub rozpoznawania twarzy,
  • za pomocą kodu PIN,
  • ustalonym wcześniej hasłem.

Dla swojego bezpieczeństwa najlepiej ustawić uwierzytelnianie dwuetapowe i silne hasło.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że zapomnisz tych danych. W takim przypadku wybierz na ekranie logowania do aplikacji mObywatel „Zapomniałem hasła”. Rozpocznie się wówczas procedura resetowania, a Ty na nowo będziesz musieć aktywować usługę.

mObywatel dla dziecka

mObywatel – czy bezpieczne jest korzystanie z tej aplikacji?

Używanie mObywatela jest bezpieczne, chociaż oczywiście musisz pamiętać jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w internecie. Twoje dane są szyfrowane i podpisane certyfikatem, przypisane wyłącznie do Ciebie i Twojego telefonu. Co więcej, nawet w przypadku zgubienia smartfona nie ma się czego bać – w końcu aby się do nich dostać potrzebne są jeszcze Twoje dane do logowania, które ustawiasz na początku.

Twórcy aplikacji mObywatel dbają także o to, by nikt niepowołany nie podejrzał wrażliwych danych na przykład wtedy, gdy okazujesz dowód osobisty w pociągu. Główna część dokumentu – która otwiera się na ekranie – to wyłącznie podstawowe informacje. Resztę (np. informacje o meldunku) przeniesiono niżej, do części rozwijanej za pomocą przycisku.

mObywatel – dowód osobisty i sposoby na jego weryfikację

mObywatel 2.0 – planowane usprawnienia aplikacji

Dotąd w wielu miejscach (np. w sądzie, banku czy urzędach) nie honorowano dokumentów w aplikacji. Wynikało to z niedostosowania przepisów. Rząd zapowiada jednak, że jeszcze w 2023 roku używanie mObywatela zamiast dowodu w fizycznej formie stanie się możliwe także w takich instytucjach. Inne funkcjonalności, które mają zostać dodane do aplikacji mObywatel, to między innymi:

  • przypominanie o ważnych terminach, np. końcu daty ważności paszportu;
  • autouzupełnianie formularzy urzędowych;
  • obsługa pełnomocnictw (udzielanie pełnomocnictwa, załatwianie spraw jako pełnomocnik, weryfikacja e-pełnomocnictwa);
  • informowanie o decyzjach administracyjnych (np. o przyjęciu dziecka do przedszkola);
  • obsługa zintegrowanego systemu e-płatności, dzięki któremu uregulujesz zobowiązania finansowe szybko i bez dodatkowych opłat;
  • udostępnienie w mObywatelu prawa jazdy już chwilę po zdanym egzaminie. Dzięki temu przyszły kierowca nie będzie musiał czekać z pierwszą samodzielną jazdą na fizyczny dokument.

Aplikacja mObywatel jest stale udoskonalana po to, by w jak największym stopniu ułatwić Polakom załatwianie codziennych spraw. Warto zainstalować ją na swoim smartfonie (lub otworzyć w przeglądarce – istnieje bowiem także mObywatel na komputer) i sprawdzić, jak przydatne jest to narzędzie.

Czytaj te: Rozliczenie PIT-u w kilka chwil? Zrób to przez internet!

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy