1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Bezpieczne zakupy w internecie? To możliwe z Click to Pay!
Bezpieczne zakupy w internecie? To możliwe z Click to Pay!

Bezpieczne zakupy w internecie? To możliwe z Click to Pay!

9 min czytania

Online można zamawiać m.in. ubrania, jedzenie czy artykuły chemiczne. To dobry sposób, aby zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a także uniknąć kolejek w stacjonarnych sklepach. A czy zakupy w internecie są bezpieczne? Oczywiście, że tak! Musisz tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach, o których przeczytasz w artykule. Poznaj również dostępne rodzaje bezpiecznych płatności w sieci na czele z nowością w postaci Click to Pay. Dzięki niej zapłacisz szybko, wygodnie i bezpiecznie! 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  •             Czy zakupy w internecie są bezpieczne?
  •             Wskazówki dla kupujących, czyli jak zrobić zakupy w internecie bez przykrych niespodzianek?
  •             Bezpieczne płatności internetowe – jak dokonać transakcji za zakupy online?
  •             Click to Pay – jakie zalety ma nowa opcja płatności w internecie?

Sprawdź też: Zakupy online – dlaczego warto kupować przez internet?

Szybko i wygodnie, czyli bezpieczne zakupy w internecie 

Przez internet można dziś kupić, co tylko chcesz: produkty spożywcze, elektronikę, nowe ubrania i buty, sprzęt AGD, zagraniczne oferty wycieczek, meble do domu… To wszystko, a nawet o wiele więcej, masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo możesz przeglądać setki produktów dostępnych przez całą dobę, sprawdzać oceny i opinie o nich napisane przez innych użytkowników, co może Ci ułatwić dokonanie wyboru. Za kupione towary płacisz szybko i wygodnie, także w obcych walutach, a w niektórych przypadkach możesz nawet odroczyć płatność o miesiąc. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby zamówiony produkt dotarł do Ciebie pod same drzwi albo do wskazanego punktu odbioru. 

Polacy bardzo chętnie korzystają z powyższych możliwości. Według raportu „Digital 2024 Global” jesteśmy w czołówce klientów e-commerce, którzy regularnie robią zakupy za pośrednictwem internetu¹. Większość z nas ma same dobre doświadczenia. Niestety – jak wszędzie – także w sieci działają nierzetelni sprzedawcy i cyberprzestępcy, którzy liczą na brak wiedzy oraz łatwowierność klientów. Co w takim razie zrobić, aby zakupy w internecie były bezpieczne?

Bezpieczne zakupy w internecie – na co uważać_.png

 

Przeczytaj również: Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?

Bezpieczne zakupy w internecie – o czym pamiętać, zamawiając online?

Platformy sprzedażowe, sklepy internetowe i operatorzy płatności nieustannie pracują nad tym, aby zakupy w sieci były coraz bezpieczniejsze. Na bieżąco usuwane są kolejne błędy, wprowadzane zabezpieczenia i demaskowane kolejne podstępy hakerów. Dlatego zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa wystarczą, aby cieszyć się zakupami online bez wpadek. Bądź rozsądnym konsumentem, który jest wyczulony na nieuczciwe zagrywki sprzedawców i niebezpieczne sytuacje w sieci związane z cyberatakami. Na co więc zwracać uwagę? Oto kilka podstawowych kwestii.

1. Zanim zamówisz produkt online, sprawdź wiarygodność sklepu i strony

Przed rozpoczęciem zakupów sprawdź wiarygodność sklepu. Poszukaj opinii i komentarzy o danej firmie lub sprzedawcy, a także adresu i numeru telefonu. Zweryfikuj, czy przedsiębiorstwo ma NIP, REGON lub wpis do KRS. Jeżeli na stronie widzisz, że nie ma podanych tych ważnych danych, lepiej omijać takie „przedsiębiorstwo” szerokim łukiem. Zakupy najlepiej robić u uczciwych sprzedawców, którzy mają certyfikaty potwierdzające jakość oferowanych usług. Popularne odznaczenia to np. Euro Label, Rzetelna Firma, Laur Konsumenta, Trusted Shops. Koniecznie sprawdź także dostępne formy płatności. Im jest ich więcej, tym lepiej. Pamiętaj, że sklep, który przyjmuje płatności kartą, przechodzi dodatkową weryfikację przez organizacje płatnicze takie jak Visa czy Mastercard.

2. Zapoznaj się z regulaminem sklepu i dokładnie przejrzyj aukcję

Zanim coś kupisz za pośrednictwem sklepu internetowego, warto wcześniej wnikliwie przeczytać jego regulamin. Sprzedawcy zawierają w nim swoje prawa, które czasami odbiegają od typowych standardów. Może potem okazać się, że np. zwrot zakupionej rzeczy albo jej wymiana będzie dla Ciebie utrudniona. Nie daj też sobie wmówić, że nie masz prawa do zwrotu produktu i odstąpienia od umowy zakupu. Z pewnością w tej kwestii warto znać swoje konsumenckie prawa i z nich korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie decyduj się również na zakupy w miejscu, gdzie na stronie są podane informacje małym druczkiem. Często to znak, że sprzedawca chce coś ukryć przed klientem. Jeśli kupujesz na aukcjach albo portalach z rzeczami z drugiej ręki, zwracaj uwagę na opisy produktów i jakość zdjęć, aby potem nie okazało się, że cena nie idzie w parze z wykonaniem i wyglądem.

3. Uważaj na swoje dane osobowe

Gdy finalizujesz transakcję i wpisujesz swoje dane, uważaj na to, jakie zgody marketingowe zaznaczasz w formularzu. Pamiętaj, że wcale nie musisz godzić się np. na subskrypcję newslettera. W każdej chwili możesz też poprosić o usunięcie Twojego adresu z listy mailingowej czy internetowej bazy klientów. Jeżeli masz konto użytkownika w danym sklepie, powinieneś mieć w nim dostęp do swoich wszystkich zakupów, aby móc sprawdzić np. historię zamówień i zwrotów. Zapoznaj się również z polityką prywatności, w której znajdziesz informacje o sposobie wykorzystywania i przechowywania Twoich danych osobowych.

4. Podczas zakupów online nie korzystaj z publicznej sieci Wi-Fi

Takie zachowanie znacznie podnosi ryzyko utraty poufnych danych. Aby nie paść ofiarą oszustów, korzystaj z zabezpieczonej sieci domowej (Wi-Fi) albo własnych danych komórkowych. Koniecznie zadbaj też o oprogramowanie antywirusowe w telefonie i na komputerze, aby uniknąć przejęcia Twoich danych przez zainfekowane witryny. 

5. Zachowaj paragon, fakturę i wiadomości od sprzedawcy

Na wszystkie sprzedawane produkty przez internet udzielana jest gwarancja i rękojmia. Aby móc skorzystać z tych dwóch opcji, musisz zachować paragon lub fakturę od właściciela sklepu. Najlepiej też nie usuwać korespondencji ze sprzedawcą czy e-maili potwierdzających zakup. Wszelkie deklaracje mogą potem być wykorzystane jako dowody podczas ubiegania się o wymianę czy naprawę kupionych rzeczy. 

czy wiesz że.png

6. W przypadku niezadowolenia z otrzymanych zakupów skorzystaj ze swoich praw konsumenckich

Jeżeli zamówione przedmioty nie dotrą do Ciebie, padniesz ofiarą oszustwa albo cyberataku, nie pozostawiaj sprawy bez rozwiązania. W przypadku problemów z zamówieniem podejmij próbę kontaktu ze sprzedawcą, a gdy to się nie uda, zgłoś się po pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W przypadku natrafienia na nierzetelnego sprzedawcę lub w sytuacji, gdy Twoje dane wyciekną z sieci, zgłoś występek na policję. Jeśli płaciłeś za towar kartą, a transakcja nie została zrealizowana lub zrealizowano je wadliwie, możesz też skorzystać z usługi chargeback, czyli reklamacji płatności kartą. W takim przypadku to bank jest zobligowany do wyjaśnienia sprawy ze sprzedawcą i do zwrotu utraconej sumy na Twoje konto. 

PHOTO.png

Czytaj także: Największe cyberzagrożenia – jak ich unikać?

Bezpieczne płatności online – kupuj bez przykrych konsekwencji

Robiąc zakupy internetowe, postaw na bezpieczne metody płatności. Możesz uregulować rachunek online na różne sposoby, z których każdy ma swoje zalety. 

  •       Płatność kartą debetową lub kredytową – gdy kupujesz często w tym samym sprawdzonym i bezpiecznym sklepie, możesz zapisać dane karty, którą płacisz, i skorzystać z niej przy kolejnych zakupach, co przyspieszy transakcję.
  •       Płatność e-przelewem – podczas zakupu internetowego wystarczy wybrać szybki przelew, aby następnie zostać przekierowanym na stronę banku, gdzie musisz się zalogować i autoryzować transakcję. Nie musisz jednak wypełniać danych przelewu, podawać numeru rachunku, danych odbiorcy ani kwoty, co jest bardzo wygodne.
  •       Płatności mobilne – płatności dokonywane są z poziomu aplikacji na smartfonie i w większości oparte są o schematy kartowe (jak ApplePay czy GooglePay). Wszystkie dane wrażliwe są dokładnie chronione, a każda transakcja opiera się na procesie tokenizacji. Płatności mobilne wykorzystywane są również w stacjonarnych sklepach dzięki wykorzystaniu technologii NFC.
  •       Płatność BLIKiem – w tym przypadku wystarczy telefon i aplikacja Twojego banku. W wybranym miejscu w sklepie internetowym wpisujesz jedynie krótki numer wygenerowany w aplikacji i potwierdzasz transakcję na smartfonie.
  •       Płatność przelewem bankowym – to najbardziej tradycyjny sposób regulowania płatności online. W wybranym czasie musisz złożyć dyspozycję przelania środków ze swojego konta na konto sprzedawcy. Nie wymaga to pośpiechu i natychmiastowego działania – możesz poczekać z przelewem kilka godzin, jeśli tego potrzebujesz.
  •       Płatność z użyciem portfela elektronicznego (np. PayPal) – to miejsce, w którym trzymasz określone środki i z nich regulujesz płatności. Dzięki temu kontrolujesz wydatki, a jeśli ktoś zyska dostęp do Twoich danych – wyda tylko taką kwotę, jaką wcześniej tam przelałeś. 
  •       Płatność odroczona – w takim przypadku za towar płacisz dopiero po jakimś czasie od transakcji (np. miesiąc czy dwa). To świetna opcja, jeśli musisz coś kupić natychmiast, ale chwilowo nie masz na to środków.

Okazuje się, że powyższe metody płatności internetowych to nie wszystko, na co możesz liczyć. Na ich tle wyróżnia się bowiem nowa, bezpieczna opcja – Click to Pay!

Przeczytaj też: Sposoby płatności za zakupy przez internet

Wygodne, szybkie i bezpieczne transakcje w internecie – nowość w postaci Click to Pay

Czy płatność kartą jest bezpieczna, kiedy podajesz w internecie dane karty czy kod weryfikacyjny CVV/CVC? Już nie musisz się nad tym zastanawiać! Czas na ewolucję dotyczącą płatności kartą, czyli Click to Pay. To globalny standard płatności kartą (stworzony na podstawie najnowszej specyfikacji branży handlu elektronicznego), który sprawi, że transakcje za zakupy w sieci będą intuicyjne, szybkie, a przede wszystkim bezpieczne. Jak to możliwe?

Click to Pay wykorzystuje technologię tokenizacji. Przy płatności unikalny token zastępuje dane karty, zamieniając je w skomplikowany szyfr, co sprawia, że jego odczytanie jest niemożliwe przez oszustów. Dodatkowo dane z Twojej karty są zapisane i przechowywane w bezpiecznych centrach danych (należących do Mastercard lub Visa), a nie na serwerach sklepów, z których mogą zostać wykradzione.

Po zapisaniu karty do usługi Twoje dane są tokenizowane. Dodatkowo jeśli dodasz urządzenie, z którego korzystasz do zaufanych, system rozpozna go przy kolejnej płatności i dzięki Click to Pay nie będziesz musiał podawać danych od nowa. To oznacza, że od razu zapłacisz za daną usługę czy produkt.

Click to Pay korzysta ze standardu EMV Secure Remote Commerce (SRC), nie ma więc konieczności ponownego przechodzenia całego procesu przy kolejnych zakupach i podpinania karty w momencie transakcji online. System rozpoznaje użytkownika za pomocą adresu e-mail oraz urządzeniu, z którego korzysta. Jako klient uzyskujesz dostęp do swoich zapisanych kart i możesz je przeglądać na ekranie. Potem wybierasz kartę, z której chcesz zapłacić, w kilka sekund dokonujesz płatności – i gotowe!

Sprawdź również: Zakupy w zagranicznych serwisach sprzedażowych a podatek – kiedy grożą Co dodatkowe opłaty? 

Jak widzisz, bezpieczne płatności za zakupy internetowe są możliwe! Rzetelni sprzedawcy – a takich jest zdecydowana większość – robią wszystko, by ułatwić konsumentom proces zakupowy, dzięki czemu jest on intuicyjny i prosty. Przepisy chronią Cię jako kupującego i dają prawo do zwrotu towaru i odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli nie spełni on oczekiwań. Z kolei operatorzy płatności monitorują transakcje, uwzględniają reklamacje i działają na pełnych obrotach, by wyłapać wszystkie próby oszustw. Jeśli dodasz do tego zdrowy rozsądek i będziesz kierować się powyższymi zasadami, możesz być pewien, że Twoje zakupy zakończą się sukcesem!

¹ DataReportal sprawdził, co Polacy kupują przez internet. Online: https://retailnet.pl/2024/04/17/raport-datareportal-co-polacy-kupuja-przez-internet/. Dostęp: 11.07.2024.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy