1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. E-paragon – na czym to polega?
E-paragon – na czym to polega?

E-paragon – na czym to polega?

3 min czytania

E-paragony to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych, papierowych dowodów zakupu, które sprzedawcy mają obowiązek każdorazowo wydać po uiszczeniu zapłaty za towary czy usługi.  Poznaj zalety paragonów online i sprawdź, kiedy na stałe wejdą w życie. Przeczytaj również, jak działa aplikacja e-Paragony, czy jest na pewno bezpieczna i dlaczego już teraz warto z niej korzystać na co dzień.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • E-paragon – co to jest?
  • Jak działa aplikacja e-Paragony?
  • Jakie są zalety paragonów elektronicznych?

Czytaj także: 5 powodów, dla których warto brać paragon?

Paragon online – na czym to polega?

Przepisy w Polsce zobowiązują podatników ewidencjonujących sprzedaż z zastosowaniem kas rejestrujących do wystawiania i wydawania kupującym tzw. paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży. Mogą to być paragony papierowe, które już niedługo mogą zupełnie zniknąć, oraz potwierdzenia w postaci elektronicznej. Warto dodać, że e-paragony mogą wystawiać jedynie Ci sprzedawcy, którzy ewidencjonują sprzedaż przy pomocy kas online i wirtualnych.

Niektóre podmioty gospodarcze przesyłają już e-paragony za pośrednictwem swoich aplikacji i programów lojalnościowych, które kupujący muszą wcześniej ściągnąć na swój telefon. Najczęściej są to sklepy dyskontowe oraz oferujące sprzedać internetową (np. sieciówki z ubraniami itp.). Od dłuższego czasu trwają też prace nad budową ogólnopolskiej platformy, która umożliwi generowanie paragonów online tym klientom, którzy będą chcieli z nich korzystać na co dzień – nie tylko w wyżej wymienionych sytuacjach. Zgodnie z zapowiedziami ma ona zostać udostępniona we wrześniu 2023 roku.

Kobieta korzystająca z aplikacji e-paragon

E-paragony: aplikacja do monitorowania wydatków – czy można z niej korzystać już teraz?

Już teraz konsumenci mogą korzystać z aplikacji e-Paragony, która działa od końca 2021 roku. Na razie można jedynie przechowywać w niej za darmo zdjęcia paragonów tradycyjnych i analizować bieżące wydatki.

Aby skorzystać z aplikacji, wystarczy pobrać ją na telefon. Informacje o zakupach są zapisywane wyłącznie na Twoim smartfonie i w wirtualnej chmurze. Tylko Ty masz do nich bezpośredni dostęp, dlatego aplikacja jest bezpieczna, anonimowa, nie gromadzi informacji o użytkownikach i nie naraża na ewentualne cyberataki. Dostęp do niej jest zabezpieczony kodem PIN oraz hasłem, które ustawia się podczas pierwszej aktywacji. Do wyboru masz też zabezpieczenie biometryczne. Dzięki aplikacji, którą pobierzesz na smartfon z system Android i iOS, możesz m.in.: zarządzać bieżącymi wydatkami i przeglądać miesięczne statystki, które pomagają pilnować domowego budżetu, dokumentować swoje zakupy, uzupełniać informacje o gwarancjach na produkty, które udało Ci się nabyć.

Aplikacja e-Paragony pozwala również sprawdzić paragon z kodem QR, który jest wystawiony przez wirtualną kasę. W kilka chwil możesz się także zgłosić nieprawidłowości typu: sprzedawca nie wydał mi paragonu, na paragonie są nieprawidłowe pozycje, paragon jest fałszywy itp.

Aplikacja e-paragon – nowa funkcjonalność

Zobacz też: UOKiK i prawa konsumenta kontra nieuczciwe praktyki rynkowe

Zalety paragonów elektronicznych

Z danych rządowych wynika, że w Polsce co roku wydawanych jest około 20 mld paragonów! Większość z nich od razu trafia do kosza albo zalega w naszych portfelach i torebkach. Rezygnacja z papierowych dowodów zakupów na rzecz e-paragonów mogłaby więc w znacznym stopniu zredukować ilość odpadów, zaoszczędzić energię, wodę i zmniejszyć ślad węglowy.

Oprócz tego to również szansa na ocalenie tysiąca drzew, z których wytwarza się papier. Dodatkowo wprowadzenie elektronicznych paragonów ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, bowiem udowodniono, że w papierze do druku paragonów znajdują się szkodliwe bisfenole¹. Należy też wspomnieć o tym, że e-paragony, które wkrótce będą dostępne dla wszystkich, pomogą wielu klientom planować wydatki i analizować domowe budżety.

Paragon papierowy gorszy od paragonu online – infografika

¹ Rogala D., Kulik-Kupka K., Spychała A. et al. Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych. Probl Hig Epidemiol 2016, 97(3), s. 213-216. Online: https://www.researchgate.net/publication/314188283_Bisfenol_A_-_a_dangerous_compound_of_plastic. Dostęp: 22.02.2023.

Sprawdź również: PayPal – co to jest i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy