1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?
Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?

Zakupy przez internet – jakimi zasadami warto się kierować?

4 min czytania

Kupowanie przez internet to duża wygoda i oszczędność czasu. Nie musisz stać w korkach, krążyć po parkingu centrum handlowego czy też ustawiać się w kolejce pod zatłoczonymi przymierzalniami. Do tego wszystkiego prawo jest po Twojej stronie i daje Ci możliwość zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. Brzmi zachęcająco? Poznaj kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się bezpiecznymi zakupami w sieci.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czy zakupy przez internet są coraz popularniejsze?
  • Jakie zasady warto stosować, korzystając z oferty sklepów internetowych?
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu, z którego korzystasz?

Czytaj też: Tanie zakupy w internecie?

Zakupy przez internet zyskują na popularności

Wyniki raportu E-commerce w Polsce 2020, który powstał przy współpracy Izby Gospodarki Elektronicznej oraz firmy Gemius, pokazują, że aż 73 proc. ankietowanych chociaż raz dokonało zakupu przez internet. To odsetek o 11 pkt. proc. wyższy niż w poprzednim roku. Liczby te jednoznacznie pokazują, że Polacy chętnie korzystają z oferty sklepów internetowych.

Co kupujemy w internecie? Największą popularnością cieszą się odzież, dodatki i akcesoria. Na kolejnym miejscu znaleźć można obuwie, perfumy i kosmetyki, a następnie gadżety związane z hobby. Oczywiście lista zakupów w dużej mierze zależy od płci. Mężczyźni w sieci zdecydowanie chętniej decydują się na sprzęt RTV, części samochodowe czy sprzęt komputerowy.

Internet sprawił, że wszystkie produkty, nawet te znajdujące się w ofercie zagranicznych e-sklepów, są w zasięgu ręki. Wystarczy wybrać towar i zaznaczyć odpowiednią formę płatności, a następnie cierpliwie oczekiwać na kuriera z paczką. Wydawałoby się, że zrobienie bezpiecznych zakupów w sieci jest banalnie proste, ale niestety to nie zawsze prawda.

Ramka – zakup przez internet – sposoby na szybką wysyłkę towaru

Bezpieczeństwo zakupów w internecie - na co zwracać uwagę?

Mimo wielu akcji społecznych oraz edukacyjnych dotyczących tego, jak kupować w internecie, w dalszym ciągu wiele osób pada ofiarą oszustów. Czasami wynika to ze zwykłego pośpiechu, a innym razem powodem jest to, że fałszywe sklepy internetowe do złudzenia przypominają te działające legalnie. Niezależnie od powodu, warto poznać kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć wielu rozczarowań, a dodatkowo uchronią Cię przed ryzykiem utraty pieniędzy.

Zakupy i aukcje internetowe – o czym warto pamiętać? Zanim zrealizujesz zakup w wybranym przez siebie sklepie, zwróć uwagę na cenę produktu. Zadziwiająco niska ma najczęściej za zadanie przyciągnąć wielu nieświadomych niczego klientów, którzy w takiej sytuacji zrezygnują z oferty konkurencji, a następnie, z powodu niskiej kwoty, jaką stracili, nie będą chcieli tracić czasu na reklamacje. To, co dodatkowo powinno Cię zaniepokoić, to nielogiczne komunikaty oraz opisy produktów pełne ortograficznych i językowych błędów.

Pamiętaj też, żeby unikać sklepów, w których za towar można płacić tylko przelewem. Wybieraj opcję za pobraniem albo kartą płatniczą. Ta ostatnia możliwość daje dużo większą pewność, że sprzedawca online jest wiarygodny – musiał bowiem przejść weryfikację operatora płatności. W przypadku problemów można też wszcząć procedurę chargeback i odzyskać pieniądze.

Czytaj też: Prawo do zwrotu w sklepie internetowym – jakie prawa mi się należą?

W przypadku problemów z zakupami internetowymi możesz zwrócić się o pomoc do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumenta. Dane kontaktowe do odpowiedniej osoby znajdziesz na stronie internetowej UOKiK. W rozwiązaniu sporów transgranicznych może z kolei pomóc Ci Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich. Pamiętaj, że jeśli zostaniesz oszukany, powinieneś niezwłocznie zgłosić sprawę na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Bezpieczne zakupy przez internet – zadbaj o sprzęt, z którego korzystasz

Musisz wiedzieć, że odpowiednio zabezpieczony sprzęt, którego używasz do kupowania przez internet, ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa Twoich danych. Podczas dokonywania płatności czy uzupełniania formularza zamówienia podajesz informacje, które nie powinny zostać ujawnione żadnym postronnym osobom. Robiąc zakupy w internecie, staraj się więc nie korzystać z ogólnodostępnych komputerów ani publicznych sieci wi-fi dostępnych w tramwaju, restauracjach czy galeriach handlowych.

Ramka – zakupy: internet domowy a otwarte sieci wi-fi Nie zapomnij również o tym, aby na swoim komputerze czy telefonie mieć sprawdzony program antywirusowy oraz regularnie go aktualizować. To pozwoli Ci uchronić się przed przypadkowym zainstalowaniem złośliwej aplikacji czy też działaniami hakerów w momencie wykonywania płatności internetowych.

Czytaj też: E-zakupy, czyli zakupy spożywcze przez internet.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment