1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Zawieszenie działalności gospodarczej – na czym polega?
Zawieszenie działalności gospodarczej – na czym polega?

Zawieszenie działalności gospodarczej – na czym polega?

5 min czytania

Prowadzenie firmy może wiązać się z krótszymi lub dłuższymi okresami przestoju, gdy dochód przestaje być wystarczający. Nie musi to oznaczać konieczności jej zamknięcia – rozwiązaniem tymczasowym jest zawieszenie działalności gospodarczej. Na czym ono polega? Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą? Jak wyglądają w tym czasie rozliczenia z ZUS, opłacanie VAT i inne formalności? Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku? Przeczytaj artykuł, by poznać szczegóły związane z tym tematem!

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?
  • Jakie są Twoje prawa, gdy masz zawieszoną działalność?
  • Jak wygląda kwestia zawieszenia działalności a ZUS, VAT etc.?
  • Jak zawiesić działalność gospodarczą w praktyce?
  • Jak wznowić działalność gospodarczą?

Zobacz też: Jak założyć firmę – formalności krok po kroku

 

Zawieszenie działalności – na czym polega i komu się opłaca?

 

Przejściowe problemy z płynnością finansową firmy, dłuższe wakacje, prowadzenie biznesu sezonowego – to kilka przykładów sytuacji, gdy jako właściciel przedsiębiorstwa możesz rozważać zawieszenie działalności gospodarczej. W wielu przypadkach okazuje się to dogodnym rozwiązaniem, które pomaga uniknąć pewnych kosztów związanych z własnym biznesem, w czasie gdy nie osiągasz dochodów, a przy tym pozwala Ci uniknąć konieczności zamknięcia firmy.

 

Na ile można zawiesić działalność gospodarczą i kto może to zrobić?

 

Zawieszona działalność a Twoje prawa i obowiązki

 

Zawieszenie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia pewnych formalności, jednak daje przedsiębiorcy znajdującemu się np. w trudnej sytuacji finansowej wiele korzyści – ulgi finansowe i podatkowe, przede wszystkim:

 

  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS,
  • zwolnienie z konieczności opłacania podatku VAT,
  • zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT oraz ZUS.

Przy tym jako właściciel przedsiębiorstwa wciąż możesz wykonywać pewne czynności związane m.in. z zapewnieniem sobie źródeł finansowania:

 

  • masz prawo podejmować czynności mające na celu zabezpieczenie lub zapewnienie sobie innego źródła przychodu,
  • możesz pobierać dochód z zawieszonej działalności, o ile został on wypracowany czy ustalony przed zawieszeniem (nie może to być dochód bieżący),
  • możesz przyjmować należności od kontrahentów lub regulować swoje zobowiązania, o ile zostały one zaciągnięte przed dniem zawieszenia działalności,
  • prawo nie zabrania Ci sprzedawania środków trwałych czy elementów wyposażenia firmy,
  • możesz uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych dotyczących zawieszonej działalności.

Czytaj także: Księgowość – zlecić czy prowadzić samemu?

 

Masz też wciąż pewne obowiązki wynikające z posiadania działalności gospodarczej, nawet jeśli została ona zawieszona, między innymi:

 

  • musisz wykonać każdą czynność nakazaną Ci przez prawo,
  • musisz poddać się ewentualnej kontroli skarbowej.

Pamiętaj jednak, że nie wolno Ci prowadzić działalności w czasie jej zawieszenia (np. od czasu do czasu sprzedać towaru zainteresowanemu klientowi itd.) – kara za pozorne zawieszenie działalności to grzywna, a nawet pozbawienie wolności.

 

Zawieszenie działalności a ZUS, VAT i inne koszty – jak to działa?

 

Jak już zostało wspomniane, zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z ulgami finansowymi, formalnymi i podatkowymi dla przedsiębiorcy. Jedną z najkorzystniejszych zmian w tym czasie jest wyrejestrowanie działalności z ZUS – dzięki temu nie musisz odprowadzać składek na ubezpieczenia. Musisz jednak przy tym pamiętać, że:

 

  • gdy minie 30 dni od uiszczenia ostatniej składki zdrowotnej, tracisz prawo do świadczeń zdrowotnych (możesz w tym czasie zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ),
  • okres zawieszenia działalności nie wlicza Ci się do lat uprawniających do pobierania emerytury.

Sprawdź również: Księgowość online – jak zorganizować biuro w wersji internetowej?

 

W okresie zawieszenia działalności nie musisz uiszczać zaliczek na poczet podatku dochodowego (dotyczy to wszystkich form opodatkowania – gdy rozliczasz się według zarówno zasad ogólnych, podatku liniowego, jak i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Nie musisz również składać deklaracji w postaci plików JPK_V7 dotyczących miesięcy, w których trwa zawieszenie. Natomiast nie ma zakazu ich składania – masz prawo rozliczać VAT od faktur wynikających z kosztów np. poniesionych w celu podtrzymania działalności.

 

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia Cię z konieczności złożenia zeznania podatkowego PIT, również w przypadku, gdy przerwa w działalności trwała cały rok.

 

ZUS – zawieszenie działalności. Napis ZUS, kalkulator i banknoty PLN

 

CEIDG – zawieszenie działalności (online lub stacjonarnie). Instrukcja krok po kroku

 

Zawieszenie działalności wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku w CEIDG. Co ważne, nie musisz osobno powiadamiać o swojej decyzji ZUS-u – urząd gminy, któremu dostarczysz wniosek, ma obowiązek poinformować o tym ZUS w ciągu trzech dni od wpisania do rejestru zawieszenia Twojej działalności.

 

Musisz wypełnić wniosek CEIDG-1. To ten sam wniosek, który składałeś przy okazji rejestrowania firmy. Aby zgłosić urzędowi decyzję o przerwie w działalności na wniosku znajdź rubrykę „01.3” i wpisz tam „x”. Warto pamiętać, by po przesłaniu wniosku pobrać UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które może się przydać np. przy ewentualnych problemach z zawieszeniem działalności.

 

Zawieszenie działalności – wniosek CEIDG-1

 

Jeśli zawieszasz działalność jako wspólnik spółki cywilnej, musisz dodatkowo wypełnić załącznik CEIDG-SC. Po wypełnieniu dokumentu musisz złożyć go, korzystając z jednej z dostępnych opcji:

 

  • osobiście w urzędzie gminy (konieczne jest okazanie dowodu osobistego),
  • przez pełnomocnika,
  • Pocztą Polską,
  • elektronicznie (konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP).

Jeżeli po jakimś czasie zdecydujesz, że chcesz wznowić działalność, musisz ponownie wypełnić wniosek CEDIDG-1 i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy (osobiście, przez telefon, pocztą lub online). Wznowienia możesz dokonać w dowolnym momencie, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od momentu zawieszenia. Pamiętaj, że możesz zacząć ponownie prowadzić działalność dopiero w dniu, gdy złożysz wniosek, nie wcześniej.

 

Przeczytaj także: Windykacja, czyli jak postępować, gdy kontrahent spóźnia się z płatnością

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy