1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. CEIDG: logowanie, rejestracja i zmiana danych – jak to zrobić?
CEIDG: logowanie, rejestracja i zmiana danych – jak to zrobić?

CEIDG: logowanie, rejestracja i zmiana danych – jak to zrobić?

5 min czytania

Chcesz założyć własną firmę bez tracenia czasu w kolejkach? Mamy dla Ciebie dobrą informację! Formalności związane z rejestracją biznesu możesz załatwić nie wychodząc z domu. Pomoże Ci w tym platforma CEIDG. Co to jest, jak wypełnić wniosek o założenie działalności albo uaktualnić ważne dane? Znajdź odpowiedź na te i inne pytania, a następnie bez problemów zarejestruj swoje przedsiębiorstwo.

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest i do czego służy CEIDG?
  • Co trzeba zrobić, żeby zalogować się do CEIDG i złożyć wniosek o założenie działalności?
  • W jaki sposób można zmienić dane firmowe w systemie CEIDG?
  • Czy trzeba poinformować ZUS i urząd skarbowy o zmianie danych firmowych?

Przeczytaj też: Jak założyć firmę – formalności krok po kroku

 

CEIDG – co to jest?

 

Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jako indywidualny przedsiębiorca lub planujesz świadczyć usługi w formie samozatrudnienia, musisz wcześniej obowiązkowo zarejestrować się w CEIDG. To Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Potrzebne dokumenty możesz złożyć osobiście w najbliższym urzędzie miasta lub gminy bądź wysłać je pocztą, jednak najszybszym sposobem jest wypełnienie wniosku z pomocą kreatora online na stronie biznes.gov.pl. Oczywiście za taką rejestrację nic nie płacisz! Warto jednak pamiętać, że wybierając tę opcję, nie możesz skorzystać np. z pełnomocnika, który złoży wniosek w Twoim imieniu.

 

Portal CEIDG może być dla Ciebie bardzo pomocny nie tylko na początku firmowej przygody, ale także później. Można w nim bowiem uaktualniać dane dotyczące firmy, a także chwilowo zawieszać, zamykać czy wznawiać działalność gospodarczą. Ze spisu mogą też skorzystać Ci obywatele, którzy szukają informacji o poszczególnych przedsiębiorstwach. Wystarczy wejść w wyszukiwarkę firm lub osób, by odnaleźć potrzebne dane ewidencyjne.

 

CEIDG – co to jest?

 

Jeżeli planujesz złożyć wniosek elektroniczny CEIDG-1, nie musisz się obawiać, że sobie nie poradzisz. Na stronie biznes.gov.pl znajdziesz m.in. instruktażowe filmy dotyczące wypełniania poszczególnych pól w dokumentach rejestracyjnych, przykładowe wnioski w pdf i instrukcje do nich, a także szczegółowe informacje związane z licencjami, koncesjami, zezwoleniami czy wpisami do rejestru działalności gospodarczej, które obowiązują w zależności od charakteru Twojej firmy. Możesz nawet skorzystać z centrum pomocy i w razie potrzeby omówić ewentualne problemy czy wątpliwości z dyżurującym konsultantem.

 

Oprócz tego w zakładce z informacjami znajdziesz garść cennych wskazówek, które są potrzebne większości przedsiębiorcom. Dotyczą one m.in. wspomnianego już zakładania, rejestracji, zawieszania i wznawiania działalności, likwidacji firmy, zmian w przedsiębiorstwie dotyczących danych, opodatkowania, właścicieli czy sukcesji, ubezpieczeń społecznych czy prowadzenia biznesu w UE. Jeśli chcesz zaoszczędź swój czas, jeszcze przez złożeniem wniosku wato przygotować potrzebne dane, aby rejestracja przebiegła sprawnie i bez problemów.

 

CEIDG – wniosek o rejestrację działalności gospodarczej

 

Zobacz także: Jak sprawdzić potencjał pomysłu na biznes?

 

CEIDG – logowanie do systemu i wniosek o złożenie działalności

 

Aby zarejestrować firmę, musisz wypełnić wniosek o wpis do CEIDG. Wcześniej jednak zadbaj o to, jak potwierdzisz swoją tożsamość. Możesz to zrobić za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo profilu zaufanego. Teraz czas na logowanie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę biznes.gov.pl w zakładkę „Zarejestruj działalność gospodarczą” i zalogujesz się profilem zaufanym lub e-dowodem.

 

Jeżeli jesteś na stronie pierwszy raz, system w intuicyjny sposób pomoże Ci założyć konto przedsiębiorcy. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami, zaznaczać odpowiednie pola i wpisywać dane, które już sobie wcześniej przygotowałeś. Następnie platforma wygeneruje za Ciebie wniosek rejestracyjny, a także wniosek do ZUS, KRUS czy urzędu skarbowego. Jeżeli zamierzasz być podatnikiem VAT i masz już numer NIP, do wniosku możesz od razu dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne VAT-R. Na koniec wszystko potwierdzasz profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym – i gotowe!

 

Rodzaje wniosków CEIDG

 

Wpis do bazy CEIDG pojawi się nie później niż następnego dnia roboczego od daty złożenia wniosku, a informacja o powstaniu Twojej firmy zostanie także przekazana m.in. do GUS, ZUS lub KRUS. Pamiętaj też, aby w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS. A jeśli chcesz sprzedawać towary lub usługi objęte podatkiem VAT, najpóźniej dzień przed startem firmy zadbaj o stosowną rejestrację jako podatnik VAT.

 

Sprawdź też: Własna działalność: koszty – co można do nich zaliczyć?

 

Zmiana danych w CEIDG online

 

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest czymś statycznym, a zmiany i małe rewolucje naturalnie wpisane są w naturę każdej firmy. Może więc zdarzyć się tak, że dane Twojego przedsiębiorstwa ulegną zmianie (m.in. będziesz mieć nowe nazwisko, adres korespondencyjny, nową lokalizację firmy albo postanowisz, że poszerzysz zakres prowadzenia działalności). W takich sytuacjach jesteś zobligowany do odświeżenia informacji w CEIDG. Aktualizacji możesz dokonać po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, który znajdziesz w swoim profilu przedsiębiorcy.

 

Rodzaje wniosków CEIDG

 

Czytaj też: Przydatne aplikacje, które pomogą Ci w prowadzeni firmy

 

Czy musisz poinformować ZUS i urząd skarbowy o zmianach w CEIDG?

 

Wiesz już, co zrobić, żeby wypełnić wniosek i jak zmienić dane w CEIDG. A czy po wprowadzeniu nowych informacji do systemu należy dodatkowo zgłaszać je do ZUS? Okazuje się, że nie. Musisz tylko pamiętać, że jeśli zmiany identyfikacyjne lub ewidencyjne dotyczą wyłącznie Ciebie jako osoby ubezpieczonej, do wniosku CEIDG-1 koniecznie trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty. Są to:

 

  • ZUS ZCNA – jeśli zmieniasz dane adresowe ubezpieczonych członków rodziny;
  • ZUS ZIUA – kiedy podajesz nowy PESEL, nazwisko lub zmieniasz imię;
  • ZUS ZZA – w przypadku korygowania danych adresowych osoby ubezpieczonej, jeśli jesteś zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • ZUS ZUA – gdy uaktualniasz dane adresowe jako osoby ubezpieczonej, jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Para ciesząca się z momentu założenia własnej firmy po wpisie do CEIDG

 

A jak to wygląda w przypadku urzędu skarbowego? Wizyta w tym miejscu jest wymagana w przypadku wznowienia działalności gospodarczej w rejestrze CEIDG. Przedsiębiorca, który nie jest płatnikiem VAT, i dokonuje aktualizacji w zakresie np. siedziby firmy, może to zrobić za pośrednictwem platformy ewidencyjnej, która wszystkie informacje przekaże właściwemu organowi – w tym przypadku skarbówce.

 

Jeśli w przedsiębiorstwie jest prowadzona sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, zawiadamia się także urząd skarbowy o zmianie miejsca jej instalacji. Jeśli przy zmianie adresu wykonywania działalności gospodarczej zmieni się też urząd skarbowy, należy dodatkowo zaktualizować formularz VAT-R, co pozwoli na rozliczanie podatku VAT w nowym urzędzie.

 

Przeczytaj też: Piszemy niesztampowy opis firmy

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy