Ulga na start ZUS – co przysługuje nowym przedsiębiorcom?
07/01/2022
Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej? Warto, byś wiedział, że istnieją rozwiązania, które mają na celu wsparcie młodych przedsiębiorców. Są to np. ulgi na start ZUS oraz tak zwany mały ZUS. Z których z nich możesz skorzystać i na jakich zasadach? Czym jest ZUS DRA? Jak wypełnić taką deklarację, jeśli korzystasz z ulgi na start? Przeczytaj artykuł, by odnaleźć się w gąszczu formalności związanych z uruchamianiem własnego biznesu!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym jest ulga na start?
- ZUS DRA – co to jest? Jak wypełnić deklarację?
- O jakie ulgi mogą ubiegać się początkujący (i nie tylko) przedsiębiorcy w ZUS?
Czytaj też: Promocja Twojej firmy w lokalnym wydaniu – jak robić reklamę?
Ulga ZUS na start – nowa pomoc dla przedsiębiorców. Co to jest?
Ulga na start jest jednym z elementów systemu uproszczeń dla początkujących przedsiębiorców, które wprowadziła tzw. konstytucja biznesu. Ci, którzy z niej skorzystają, zostają zwolnieni przez okres sześciu pierwszych miesięcy prowadzenia działalności z obowiązku odprowadzania do ZUS:
- składek na ubezpieczenia społeczne (wypadkowe, emerytalne oraz rentowe),
- składek na Fundusz Pracy,
- składek na Fundusz Solidarnościowy.
Preferencyjne warunki, jakie gwarantuje ta nowa pomoc dla przedsiębiorców, dotyczą osób, które:
- są osobami fizycznymi (prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub stają się wspólnikami w spółkach cywilnych),
- po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą ,
- podejmują działalność gospodarczą ponownie, ale od czasu zawieszenia lub zakończenia poprzedniej minęło minimum 60 miesięcy,
- ich działalność nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na etacie w bieżącym lub poprzednim roku, a pełnione przez nich obowiązki pokrywały się z przedmiotem zakładanej działalności.
WAŻNE! Ulga na start a składka na ubezpieczenie zdrowotne – kto jest zwolniony?
Aby móc skorzystać z ulgi na start, należy złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZZA z kodem 05 40 00. Jeżeli masz przyznane prawo do emerytury czy renty lub stwierdzoną niepełnosprawność, wówczas musisz dopasować odpowiednie dwie ostatnie cyfry kodu.
ZUS DRA – co to jest i jak wypełnić DRA?
Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA służy do rozliczania się osób prowadzących działalność gospodarczą z ZUS-em ze składek odprowadzanych za siebie oraz za swoich pracowników. W dokumencie tym wykazuje się:
- odprowadzone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne,
- odprowadzone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia zdrowotne,
- wypłacone w danym miesiącu świadczenia.
Istnieją różne terminy składania deklaracji ZUS DRA w przypadku różnych rodzajów prowadzonej działalności:
- do 5. dnia kolejnego miesiąca muszą ją dostarczyć jednostki i gospodarstwa budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze,
- do 10. dnia kolejnego miesiąca mają obowiązek złożyć ją osoby fizyczne, które nie zatrudniają pracowników i odprowadzają składki tylko za siebie,
- do 15. dnia następnego miesiąca mogą przedłożyć deklarację pozostali płatnicy.
Jeżeli jesteś osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniasz pracowników, a odprowadzane przez ciebie składki są obliczane od najniższej podstawy, musisz złożyć deklarację ZUS DRA tylko raz, po pierwszym miesiącu od uruchomienia firmy. W kolejnych miesiącach ZUS będzie przyjmował, że odprowadzane składki są identyczne.
Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcom, który korzysta z ulgi na start ZUS, również musisz wypełnić deklarację ZUS DRA po pierwszym pełnym miesiącu prowadzenia działalności. Na szczęście jest to bardzo proste.
UWAGA! ZUS DRA – przykład wypełnienia przez osobę korzystającą z ulgi na start
ZUS dla nowych przedsiębiorców i nie tylko
Ulga na start nie jest jedynym sposobem pozyskania dofinansowania dla nowych przedsiębiorców w postaci niższych składek ZUS. Kolejnym jest tak zwany mały ZUS. Gdy już zakończysz okres, w którym możesz skorzystać z ulgi na start (minie sześć pierwszych miesięcy twojej działalności lub wcześniej zrezygnujesz z tej opcji), masz szansę opłacać preferencyjne składki ZUS. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy:
- nie prowadzili nigdy pozarolniczej działalności,
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadzili innej działalności pozarolniczej,
- w bieżącym lub poprzednim roku nie wykonywali dla swojego pracodawcy czynności, które pokrywają się z przedmiotem zakładanej działalności gospodarczej.
Właściciele firm, którzy spełniają te warunki, mają możliwość opłacania niższych składek ZUS przez pierwsze dwa i pół roku prowadzenia działalności. Ci, którzy rezygnują z ulgi na start, mogą od razu zacząć korzystać z preferencyjnych składek.
Istnieje także sposób na obniżenie wysokości składek ZUS, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność od minimum roku, a także ci, których roczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Tak zwany mały ZUS plus można płacić przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Nie mogą się o niego ubiegać przedsiębiorcy:
- w pierwszym roku działalności,
- kwalifikujący się do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia,
- prowadzili w poprzednim roku działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 60 dni,
- rozliczają się za pomocą karty podatkowej i są zwolnieni z podatku VAT ,
- wykonywali obowiązki, które pokrywają się z przedmiotem działalności, jako pracownicy zatrudnieni na etacie,
- podlegali ubezpieczeniu społecznemu i/lub zdrowotnemu z tytułu innej działalności pozarolniczej.
Podsumowując: jako początkujący przedsiębiorca możesz skorzystać z dwóch sposobów na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej:
- z ulgi na start, która daje ci prawo do niższych składek ZUS przez pół roku,
- z małego ZUS-u, który daje ci możliwość płacenia mniejszych składek ZUS przez dwa lata.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy osiągają mniejsze dochody, a przy tym prowadzą działalność dłużej niż rok, mogą skorzystać z dofinansowania w postaci małego ZUS-u plus”, który umożliwia im płacenie niższych składek do ZUS przez trzy lata.
Czytaj również: Dotacje dla firm – skąd i jak je pozyskiwać?