Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia dla swojego biznesu?
Promowanie biznesu, czy to stacjonarnego, czy online, wymaga korzystania ze zdjęć i obrazków. Są one niezbędne m.in. na stronie WWW, do prowadzenia kont w social mediach, bloga, wysyłania newslettera, tworzenia reklam czy materiałów takich jak e-booki. Jeśli nie chcesz generować w firmie zbyt dużych kosztów, możesz skorzystać z darmowych stocków, czyli inaczej banków zdjęć. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają licencje na fotografie oraz gdzie znaleźć darmowe zdjęcia do pobrania.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Czym są zdjęcia na licencji Creative Commons i jak korzystać z darmowych banków zdjęć?
- Gdzie szukać darmowych zdjęć stockowych, jeśli cenisz sobie estetykę i szeroki wybór?
Tworzenie za darmo grafik dla Twojej firmy za pomocą programów Power Point i Canva
Darmowe zdjęcia – o czym musisz pamiętać, zanim ich użyjesz?
Największe stocki ze zdjęciami (czyli po polsku banki zdjęć), takie jak Shutterstock, iStock czy Getty Images, oferują użytkownikom miliony materiałów do pobrania, w tym zdjęcia, grafiki wektorowe, wideo, a nawet muzykę czy szablony do różnych zastosowań. Jednak po darmowym okresie próbnym (o ile w ogóle jest przewidziany) korzystanie z takich baz zdjęć wiąże się niestety z dość wysokimi miesięcznymi kosztami, uzależnionymi od liczby pobieranych materiałów. W ramach opłaty zyskujesz jednak licencję na zdjęcia, które są objęte prawami autorskimi.
Innym dostępnym rozwiązaniem, z którego szczególnie chętnie korzystają małe firmy, są banki darmowych zdjęć. Jak działają takie strony? Zamieszczane na nich obrazy są dostępne na licencjach Creative Commons (CC) – zdjęcia można pobrać bezpłatnie i wykorzystywać w zakresie, na jaki zezwala licencja.
Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość zdjęć, które oferują darmowe stocki, jest udostępniana na licencji CC0. Zawsze jednak upewnij się co do tego przed pobraniem i wykorzystaniem obrazu w firmowych materiałach. Zapoznaj się również z zasadami danego serwisu.
Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze naszym zdaniem darmowe banki zdjęć. Znajdziesz w nich duży wybór obrazów do wykorzystania w różnych branżach.
1.Pixabay – darmowe zdjęcia i nie tylko
Bardzo popularny darmowy stock oferujący nie tylko zdjęcia, lecz także grafiki wektorowe, wideo, muzykę czy efekty dźwiękowe. Z tej bazy możesz więc śmiało korzystać i przy tworzeniu contentu graficzno-tekstowego, i gdy chcesz nagrywać podcasty. Na stronie jest dostępna wygodna wyszukiwarka umożliwiająca znajdowanie materiałów według potrzeb, a liczba i jakość zdjęć są naprawdę satysfakcjonujące.
2.Darmowa baza zdjęć i grafik Pexels
Pexels to kolejne źródło, z którego możesz pobrać np. darmowe zdjęcia na Facebooka, Instagram czy blog. Wybór jest bardzo szeroki, a obrazy można przeglądać według własnych słów kluczowych lub korzystając z gotowych kolekcji tematycznych (np. webinar, business people) i palet kolorystycznych. Dostępny jest też ranking fotografów. Wszystkie zdjęcia z Pexels można wykorzystywać bez konieczności podawania źródła. Dokładne warunki są opisane na stronie w kilku prostych punktach.
3.Darmowe zdjęcia do pobrania – Freepik
Zdjęcia na bloga, social media, a także ikony, wektory czy pliki PSD znajdziesz również na stronie Freepik. Serwis posiada dwie kategorie materiałów – darmowe i premium. Tych pierwszych jest całkiem sporo i bez opłat możesz pobrać do 10 plików dziennie. Firmy, które mają większe potrzeby lub chcą zyskać dostęp do dodatkowych zdjęć i grafik, mogą włączyć plan subskrypcyjny.
4.Unsplash – darmowe zdjęcia do wykorzystania komercyjnego
Materiały z tego darmowego banku zdjęć możesz wygodnie wyszukiwać po dostępnych w menu kategoriach, np. business & work, fashion, people, travel, animals i wielu innych. Oprócz tego do dyspozycji masz wyszukiwarkę. Zdjęcia możesz pobrać w kilku rozmiarach w zależności od potrzeb i ich przeznaczenia. Licencja Unsplash umożliwia ściąganie wszystkich plików bezpłatnie oraz wykorzystywanie ich do zastosowań komercyjnych i niekomercyjnych, bez konieczności podawania autora fotografii.
5.Darmowe zdjęcia na Stocksnap.io
To kolejna bardzo dobra baza darmowych zdjęć stockowych – często aktualizowana i oferująca estetyczne obrazy przydatne do promowania biznesu. Podobnie jak w wypadku pozostałych stocków możesz szukać fotografii według słów kluczowych lub kategorii. Dostępna jest też spora kolekcja teł, których możesz użyć na Zoomie lub Skypie, gdy prowadzisz warsztaty i konsultacje z klientami lub webinar i nie chcesz pokazywać wnętrza swojego domu czy biura.
6.Bank darmowych zdjęć Pixnio
Jeśli szukasz darmowych obrazów do wykorzystania w firmie, warto zajrzeć też do bazy Pixnio, która posiada całkiem duże zasoby, podzielone na kategorie tematyczne. Znajdziesz tu m.in. zdjęcia ludzi, krajobrazów, architektury, natury, scen biznesowych oraz tła i wiele innych przydatnych plików graficznych. Ze wszystkich materiałów można korzystać bez opłat, zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych, bez potrzeby oznaczania autora zdjęcia.
7.Depositphotos, czyli darmowe zdjęcia na płatnym stocku
Strona Depositphotos nie należy wprawdzie do klasycznych bezpłatnych banków zdjęć, ale warto wymienić ten stock w zestawieniu, gdyż pojawiła się na nim nowa opcja wyszukiwania po kategorii Darmowe – baza takich plików jest całkiem spora, więc prawdopodobnie niejednemu przedsiębiorcy przypadnie do gustu. Dodatkowo nawet w razie potrzeby pobrania płatnego obrazu nie trzeba decydować się od razu na stałą subskrypcję (choć taka opcja tez istnieje) – można kupić pojedyncze zdjęcia lub np. pakiet 3, 10 czy 25 plików.
Czytaj również: Zdjęcia na Instagramie – jak je robić, by przyciągały wzrok?
Darmowych baz zdjęć w internecie jest oczywiście znacznie więcej. Wybraliśmy dla Ciebie te o najbogatszych, oryginalnych i dobrych jakościowo zbiorach, jednak śmiało możesz prowadzić własne poszukiwania. Darmowe zdjęcia reklamowe często można znaleźć na prywatnych stockach założonych przez konkretnego fotografa lub w bazach gromadzących zdjęcia tematyczne – np. jedzenia czy biznesowe. Zwykle jednak takie banki darmowych zdjęć cechują się mniejszą różnorodnością, więc jeśli chcesz mieć z czego wybierać, zacznij od powyższej listy.
Może Cię też zainteresować: Obowiązkowe elementy strony internetowej – poznaj najważniejsze z nich!