1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Autoprezentacja – jak dobrze wypaść i pokonać stres?
Autoprezentacja – jak dobrze wypaść i pokonać stres?

Autoprezentacja – jak dobrze wypaść i pokonać stres?

6 min czytania

Jak opanować stres przed wystąpieniami publicznymi online i na żywo, opowiadać o swojej ofercie firmowej z pasją, utrzymywać uwagę publiczności i kontrolować język ciała? Poznaj najważniejsze techniki autoprezentacji, dzięki którym zawsze wypadniesz perfekcyjnie. Z myślą o Tobie zebraliśmy cenne wskazówki, z których na co dzień korzystają wyśmienici mówcy i specjaliści od coachingu wizerunkowego.

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Autoprezentacja – co to jest?
  • Jakie są podstawowe techniki i zasady autoprezentacji?
  • Jak opanować stres podczas wystąpienia i wypaść dobrze przed audytorium?
  • Czego unikać, aby autoprezentacja była udana?

Zobacz także: Jak pozyskiwać klientów? Porady dla freelancerów

 

Co to jest autoprezentacja?

 

Autoprezentacja to inaczej słowa, gesty, ubiór i zachowania podczas wystąpień przed innymi. Dzięki tym werbalnym i niewerbalnym elementom każdy z nas komunikuje to, co chce przekazać drugiej osobie albo większej liczbie słuchaczy. Zespół tych cech pozwala wykreować pierwsze wrażenie i buduje nasz wizerunek w oczach innych. Na autoprezentację składa się więc wiele czynników, dzięki którym pokazujemy, jacy jesteśmy albo za kogo chcielibyśmy być uznawani.

 

Sztuka autoprezentacji przydaje się podczas ważnych negocjacji biznesowych czy też zwykłych spotkań ze współpracownikami. Jeśli chcesz pokazać się z jak najlepszej strony, zastać dobrze zrozumianym i wzbudzić zaufanie u rozmówcy, warto znać kilka podstawowych technik autoprezentacji, które są niezmienne i można je zastosować w każdej sytuacji. Podczas prezentacji najlepiej być po prostu sobą, postawić na szczerość, otwartość i dobre przygotowanie merytoryczne, a także wyznaczyć sobie cele, jakie chce się osiągnąć po takim przemówieniu. To najważniejsze filary, na których warto budować każde wystąpienie – zarówno to profesjonalne, jak i casualowe.

 

Przykład autoprezentacji – kobieta podczas wystąpienia w biurze

 

Jeśli czeka Cię ważne wystąpienie, możesz spróbować przećwiczyć to, jak wypadasz, kiedy coś prezentujesz i próbujesz opowiedzieć z pasją i zaangażowaniem o swoich usługach czy biznesie. Warto spróbować nagrać to, jak mówisz i gestykulujesz, by po przeanalizowaniu filmiku poprawić ewentualne błędy. A może masz wkrótce wystąpić przed bardzo dużym audytorium? Doskonałym ćwiczeniem będzie np. zaaranżowanie kilku spotkań przed mniejszą publicznością, które pomoże Ci się przygotować do ważnej wideokonferencji czy wydarzenia na żywo o większej randze. W końcu trening czyni mistrza!

 

Bardzo pomocne mogą okazać się także szkolenia i kursy z autoprezentacji, podczas których znakomici mówcy czy osobistości z telewizji pomogą Ci opanować stres i wypaść jak profesjonalista podczas autoprezentacji. Koniecznie sięgnij też po fachową literaturę, w której specjaliści omawiają najczęściej popełniane błędy podczas wystąpień publicznych.

 

Czynniki, które są ważne podczas autoprezentacji
 

Czytaj też: Prezentacja online: 10 wskazówek, jak dobrze się prezentować podczas wystąpienia

 

Techniki autoprezentacji, które warto znać

 

Istnieją pewne stałe elementy autoprezentacji, które mogą pomóc Ci dobrze wypaść przed innymi, nawiązać z nimi dobre relacje i utrzymać uwagę słuchaczy. Dzięki określonym technikom będziesz mógł np. podpisać ważną dla Twojego biznesu umowę, pozyskać nowych kontrahentów czy po prostu wzbudzić zaufanie wśród swoich współpracowników.

 

  1. Przygotuj się do autoprezentacji

Zanim jeszcze rozpoczniesz swoje przemówienie, przygotuj się do wystąpienia pod kątem technicznym i merytorycznym. Rozgrzej swój aparat mowy. Artykułuj wyraźnie i przekazuj precyzyjnie to, co chcesz powiedzieć. Jeżeli potrzebne będą Ci np. dane czy statystyki, koniecznie wcześniej przygotuj takie zestawienia i wykorzystaj je do argumentacji. Pamiętaj, że rozmówca oczekuje od Ciebie profesjonalizmu, wiedzy, doskonałej znajomości produktu czy usług, szacunku do jego pieniędzy i czasu, a także indywidualnego podejścia i szukania rozwiązań, które będą korzystne dla każdej ze stron dialogu.

 

  1. Dopasuj przekaz do odbiorcy

Kiedy coś prezentujesz, pamiętaj o odpowiednim słownictwie, jakim się posługujesz. Inaczej będziesz mówić do kolegów po fachu niż do ważnego kontrahenta, z którym chcesz podpisać długoterminową umowę. Twoje wypowiedzi muszą być konkretne i czytelne dla odbiorcy, żeby uniknąć nieporozumień. Komunikatywność to kluczowa cecha. Dzięki niej zostaniesz dobrze zrozumiany i wypadniesz dobrze przed słuchaczami.

 

  1. Zadbaj o swój wizerunek

Schludny ubiór i ułożona fryzura to ważny element w każdej autoprezentacji. Jeśli przyjdziesz na spotkanie np. w brudnej i podartej koszulce, możesz całą uwagę skupić właśnie na tych aspektach. Audytorium odbierze Cię za osobę niedbałą i bez manier, co może wpłynąć na finał pertraktacji czy firmowych ustaleń, a nawet doprowadzić do kryzysu wizerunkowego Twojej firmy.

 

  1. Bądź asertywny i nie bój się porażki

W trakcie ważnych rozmów bądź sobą i nie pozwól wyprowadzić się z równowagi. Nawet jeśli ktoś próbuje narzucić Ci swoją rację i nie zgadza się z tym, co mówisz, masz prawo wyrazić swoje zdanie i powiedzieć stanowcze nie. Oczywiście rób to z taktem. Nie możesz w końcu nikogo urazić. Nie bój się też niepowodzeń. W końcu nie każde spotkanie biznesowe musi zakończyć się sukcesem. Naucz się znosić porażki. To, jak się zachowasz w takiej sytuacji, pokazuje, jakim człowiekiem jesteś i wlicza się w kanon autoprezentacji.

 

  1. Zachowaj profesjonalizm i trzymaj emocje na wodzy

Podczas autoprezentacji mogą przydarzyć się niespodziewane sytuacje, dlatego warto nawet w najbardziej stresujących okolicznościach zachować zimną krew i opanować emocje. Nawet jeśli stres weźmie górę, a rozmówca wytrąci Cię z równowagi, podejdź do tego typu trudności ze stoickim spokojem. Złość, podniesiony ton głosu czy niekontrolowane zachowania nigdy nie są mile widziane – bez względu na to, czy jesteś w grupie zaufanych pracowników, czy otaczają Cię nieznajomi.

 

Sprawdź także: Autoprezentacja i wystąpienia publiczne. Nigdy nie masz drugiej szansy na pierwsze wrażenie

 

Sztuka autoprezentacji, czyli jak opanować stres podczas wystąpienia

 

Zawsze, kiedy musisz przemawiać i prezentować, czujesz ścisk w żołądku i suchość w gardle? Tak właśnie działa stres, z którym na szczęście można sobie radzić. Jeśli chcesz dobrze wypaść i boisz się porażki podczas autoprezentacji, po prostu dobrze się do niej przygotuj. Im więcej wystąpień, tym lepiej nauczysz się panować nad stresem. Najlepiej unikaj negatywnych autosugestii i afirmuj swój oratorski sukces. Jeśli stres podcina Ci skrzydła, możesz wypróbować różne techniki relaksacji (np. trening autogenny Schultza lub Jacobsona), które pomogą Ci pokonać lęk, niepokój i nerwowość przed wystąpieniem.

 

Przeczytaj również: Hejt w internecie – jak obronić przed nim swoją markę?

 

Autoprezentacja – przykłady, których należy unikać

 

Niestety nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich błędów. Jednak jest kilka przykładów, które pojawiają się w większości wystąpień. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by w trakcie mówienie nie zakrywać dłonią twarzy i ust. Po pierwsze słuchacze nie zrozumieją, co do nich mówisz, a po drugie – taki zabieg może świadczyć o tym, że jesteś wobec nich nieszczery. Nie dotykaj też zbyt często twarzy – to najczęściej świadczy o stresie, a przecież chcesz pokazać się z jak najlepszej strony. Jeżeli zależy Ci na dobrym pierwszym wrażeniu podczas autoprezentacji, koniecznie spróbuj utrzymywać ze słuchaczami kontakt wzrokowy. Unikanie spojrzeń sprawi, że nie nawiążesz z nimi więzi i pokażesz, że jesteś osobą zdystansowaną albo nawet aspołeczną. Popracuj także nad swoją mową ciała.

 

Autoprezentacja – czego unikać?

 

Zobacz też: Podcast w biznesie – kiedy warto nagrywać?

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy