1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Agroturystyka – jak otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?
Agroturystyka – jak otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?

Agroturystyka – jak otworzyć gospodarstwo agroturystyczne?

6 min czytania

Jeżeli masz malowniczo położone gospodarstwo i chęć na otwarcie własnego biznesu, dobrym pomysłem może być agroturystyka. Polska wieś to świetne, klimatyczne miejsce wypoczynku. Warto jednak wiedzieć, od czego zacząć, z jakimi formalnościami się to wiąże i ile to kosztuje. Najlepsza agroturystyka w Polsce może naprawdę się opłacać i stać się dla Ciebie dochodowym zajęciem. Dowiedz się, jak zacząć swoją przygodę z tym biznesem!

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Od czego powinieneś zacząć, jeśli chcesz prowadzić agroturystykę w Polsce?
  • Jakie to są klimatyczne miejsca?
  • Jak założyć agroturystykę i ile to kosztuje?
  • Jak stworzyć klimatyczne miejsce, do którego będą chcieli przyjeżdżać goście?
  • Czy opłaca się prowadzenie agroturystyki?
  • Co zrobić, by gospodarstwo agroturystyczne przynosiło dochody?

Zobacz też: Prowadzisz agroturystykę? Sprawdź, jak przyciągnąć do siebie więcej klientów

 

Jak założyć agroturystykę? Przygotowanie

 

Coraz bardziej popularnym sposobem na spędzanie urlopu jest ucieczka od miejskiego zgiełku i przepychu popularnych kurortów do agroturystyki. Oferuje ona kontakt z naturą, spokój, ciszę, świeże powietrze, ekologiczne jedzenie pochodzące z własnych hodowli oraz upraw i wiele innych atrakcji. Jeżeli jesteś posiadaczem dużego gospodarstwa w malowniczym zakątku Polski i uważasz, że jest to klimatyczne miejsce, dobrym pomysłem na biznes może być właśnie otwarcie go dla osób szukających dobrej miejscówki na wypoczynek.

 

Sprawdź także: Pomysły na biznes w małym mieście – sprawdź, na czym można zarobić!

 

Zanim weźmiesz się do formalności związanych z uruchamianiem agroturystyki, musisz zastanowić się nad dwiema kluczowymi kwestiami:

 

  • czy Twoje gospodarstwo jest atrakcyjnie położone (malowniczy krajobraz, hodowla zwierząt, możliwość skorzystania z okolicznych atrakcji i zaproponowania gościom lokalnych produktów itd.),
  • czy masz interesujący pomysł na prowadzenie swojej agroturystyki (tematyczny wystrój nawiązujący do walorów okolicy, zajęcia edukacyjne dla rodzin, zabawy dla dzieci, tematyczne imprezy itd.).

Atrakcyjne i klimatyczne miejsca – czyli jakie?

 

Istotnym elementem uczynienia biznesu agroturystycznego ciekawym dla odwiedzających jest bardzo dobre poznanie okolicy, w której znajduje się gospodarstwo. Walory turystyczne i wizualne przyciągają gości, często bowiem chętnie oni korzystają z tego, co ma do zaoferowania dany region. Znajomość z lokalnymi producentami żywności może Ci pomóc dostarczać na stoły prawdziwe rarytasy, których wczasowicze nie spróbują nigdzie indziej.

 

Czytaj także: Talenty Gallupa – jak narzędzie CliftonStrengths może Cię wspierać w rozwijaniu biznesu?

 

Warto skorzystać ze wszystkich najlepszych produktów i atrakcji, które znajdują się w pobliżu. Przykładowo: jeśli gdzieś niedaleko znajduje się winnica, włącz do oferty wycieczki i degustacje organizowane dla gości. Jeżeli Twoje gospodarstwo znajduje się na szlaku spływów kajakowych, koniecznie zainwestuj w sprzęt oraz organizacje wycieczek dla amatorów pływania. I tak dalej, i tak dalej – wystarczy wpaść na dobry pomysł!

 

Agroturystyki w Polsce – jak założyć gospodarstwo agroturystyczne i ile to kosztuje?

 

Kolejnym ważnym krokiem jest dopełnienie licznych formalności związanych z prowadzeniem agroturystyki. Ważna informacja jest taka, że aby uruchomić gospodarstwo agroturystyczne na wsi, nie trzeba być rolnikiem. Faktycznie jednak rolnikom o wiele łatwiej jest to zrobić, ponieważ otwarcie takiego biznesu nie wiąże się w ich przypadku z koniecznością założenia działalności gospodarczej – muszą jedynie zgłosić ten fakt do urzędu gminy. Dodatkowo jako rolnik, który nie prowadzi dużego biznesu, możesz liczyć na niższe koszty z tym związane.

 

Agroturystyka. Na jakie ulgi mogą liczyć rolnicy?

 

W przypadku osób, które nie są rolnikami, konieczne jest założenie działalności gospodarczej (złożenie wniosku do CEIDG, wysłanie wniosku ZUS ZUA itd.). Ponadto taki gospodarz agroturystyki jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich regulacji, które dotyczą właścicieli hoteli czy pensjonatów.

 

Czytaj również: Podatnik VAT – być nim czy nie? Co będzie Ci się bardziej opłacać?

 

Jeśli chodzi o koszty prowadzenia agroturystyki w Polsce, to oprócz tych związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności dochodzi również konieczność poczynienia pewnych inwestycji. Gospodarstwo musi zostać dopasowane do wymagań gości, potrzebny więc może okazać się remont pomieszczeń i obejścia. Być może nie obejdzie się bez wybudowania dodatkowych elementów, które zapewnią gościom wygodę, rozrywkę i uczynią gospodarstwo bardziej klimatycznym miejscem – zakupienia sprzętów, przygotowania placu zabaw dla dzieci, miejsc na ogniska itd. Na początek potrzebny jest więc spory kapitał, którego wysokość zależy od tego, jak wiele rzeczy trzeba poprawić, wybudować czy dokupić – może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Jeżeli nie dysponujesz takim kapitałem, możesz sięgnąć po dotacje unijne lub po prostu wziąć kredyt dla firm.

 

Najpiękniejsza agroturystyka w Polsce – stół zastawiony dla gości

 

Najlepsza agroturystyka w Polsce – jak ją prowadzić, by osiągać zyski?

 

Piękny kawałek ziemi na wsi, dobry pomysł na biznes, dopełnienie niezbędnych formalności, zdobycie finansowania na cele inwestycyjne – to wszystko istotne kroki konieczne, by otworzyć gospodarstwo agroturystyczne. Zdaniem wielu osób prowadzących taki biznes, aby osiągać z niego satysfakcjonujące zyski, należy przede wszystkim poświęcić się temu w 100 proc. Dobrze jest także szukać możliwości skorzystania z wielu źródeł dochodów*, nie tylko z samego wynajmu miejsc noclegowych.

 

Czytaj również: Z etatu do własnej firmy: jak pozyskiwać klientów na usługi?

 

Jeśli interesuje Cię ciekawa agroturystyka w Polsce i chcesz taką prowadzić – mamy dla Ciebie garść porad, które pomogą Ci odnieść sukces na tym polu.

 

  1. Pomyśl o dywersyfikowaniu źródeł dochodu – organizacji wesel, chrzcin i innych imprez, prowadzeniu warsztatów, produkcji własnych przetworów itd.
  2. Zainwestuj w reklamę w internecie, zadbaj o atrakcyjność Twojej strony internetowej i jej pozycjonowanie.
  3. Zastanów się, jak uczynić swój biznes całorocznym, nie sezonowym, by zarabiać na nim przez cały czas (oprócz zapewnienia odpowiednich warunków na zimniejsze miesiące zaplanuj też atrakcje na ten czas, np. kuligi, wędkowanie pod lodem, morsowanie).
  4. Stawiaj na poszerzanie oferty dotyczącej atrakcji – stwórz minizoo, organizuj warsztaty gotowania potraw regionalnych, konkursy, wycieczki itd.
  5. Bądź gospodarzem, do którego chce się wracać – prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego wymaga kreatywności i zaangażowania, często pomagania i radzenia gościom przez niemal całą dobę (musisz potrafić odpowiedzieć na wiele pytań, reagować w trudnych sytuacjach, doskonale znać okoliczne atrakcje turystyczne oraz być w stanie udzielić wskazówek, jak gdzieś dotrzeć itd.).
  6. Zaplanuj dla swoich gości upominki, które będą otrzymywać w trakcie pobytu lub przy wyjeździe, np. kosze wypełnione lokalnymi specjałami, Twoje własne produkty itd.
  7. Angażuj chętnych gości w życie gospodarstwa, np. pozwalaj im uczyć się opieki nad zwierzętami, które hodujesz, zapraszaj do wspólnego wypiekania chleba itd.
  8. Zorganizuj miejsce do wspólnych biesiad i staraj się, by celebracja posiłków stanowiła jeden z elementów integracji z gośćmi (jeżeli oczywiście sobie tego życzą).
  9. Czerp korzyści z każdego waloru, jaki oferuje okolica, np. stwórz warunki do korzystania na różne sposoby ze zbiorników wodnych (pływanie, wędkowanie, nurkowanie itd.).

Przeczytaj również: Work-life balance na swoim – czy da się prowadzić dochodowy biznes i mieć czas dla rodziny?

 

* Na podstawie: https://nawsinajlepiej.polska.travel/dobre_praktyki/agroturystyka-przepis-na-sukces/

 

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy