1. Dla firmy
 2. Akademia przedsiębiorcy
 3. Zawieszenie działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności gospodarczej

Jak zawiesić działalność gospodarczą? W jakich przypadkach to korzystne rozwiązanie? Sprawdź w naszym artykule!

4 min czytania

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość czasowego zamknięcia swojej firmy i otwarcia jej ponownie bez żadnych uciążliwych formalności. Tzw. zawieszenie działalności sprawdzi się m.in. u przedsiębiorców, którzy na pewien czas stracili płynność finansową, prowadzą biznes sezonowy czy chorują. Sprawdź, jak zawiesić działalność! 

O czym przeczytasz w artykule: 

 •       Pod jakimi warunkami można zawiesić działalność gospodarczą?
 •       Jak zawiesić działalność gospodarczą przez internet, osobiście i listownie?
 •       Jakie czynności są dozwolone podczas zawieszenia działalności?
 •       Co wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym?
 •       Jaka jest relacja między zawieszeniem działalności a ubezpieczeniem zdrowotnym?

Czytaj też: Biuro informacji kredytowej (BIK) – kompendium wiedzy

Zawieszenie działalności – kto i kiedy może to zrobić? 

Zawieszenie działalności – czyli zrobienie sobie przerwy w jej prowadzeniu – jest bardzo proste do przeprowadzenia i nie wymaga przygotowań. Może to zrobić każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG, pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Nie ma też żadnych wymagań związanych z prowadzonym biznesem. Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć z dowolnego powodu, na dowolnie długi okres (minimum 30 dni), dowolną liczbę razy i w dowolnym momencie prowadzenia firmy (nawet jeśli jesteś przedsiębiorcą od kilku dni).

ALT_ Na ile można zawiesić działalność_.jpg

Jak zawiesić działalność? Proces krok po kroku

Jak już wspomniano, proces zawieszania działalności jest szybki i prosty. Wystarczy złożyć wypełniony wniosek CEIDG-1. Znajdziesz go na stronie www.biznes.gov.pl/pl/portal/03155 lub otrzymasz podczas wizyty w urzędzie. Dokument zawiera podstawowe dane o Tobie oraz Twojej firmie i jest dokładnie tym samym dokumentem, który składałeś, gdy otwierałeś działalność gospodarczą (JDG). Cel złożenia wniosku – zawieszenie działalności gospodarczej – zaznaczasz w rubryce 1.03.

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć na kilka sposobów:

 •      Osobiście w urzędzie miasta, gminy czy dzielnicowym. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, urzędzik przyjmie od Ciebie dokument i najpóźniej kolejnego dnia wprowadzi dane do CEIDG. 
 •      Listem poleconym – w takim przypadku dokument musi być opatrzony Twoim własnoręcznym podpisem, którego zgodność potwierdził notariusz. 
 •      Przez pełnomocnika – ustalonego na zasadach ogólnych lub wpisanego do CEIDG. W takim przypadku trzeba uiścić dodatkową opłatę za pełnomocnictwo.
 •      Przez internet – zawieszenie działalności gospodarczej online wymaga posiadania profilu zaufanego lub e-dowodu. Jeśli go masz, to po prostu zaloguj się za jego pomocą na stronie biznes.gov.pl, wybierz opcję „Zmień dane w CEIDG” i postępuj zgodnie z instrukcją. 

Następnie Twój wniosek jest rozpatrywany. Jeśli złożyłeś go przez internet, o błędach dowiesz się z systemu. Jeżeli robiłeś to osobiście – urząd wezwie Cię do skorygowania nieścisłości lub uzupełnienia wniosku. Będziesz mieć na to 7 dni roboczych od otrzymania wezwania. W sytuacji, gdy wszystko jest w porządku – Twoja działalność gospodarcza zostanie zawieszona w ciągu jednego dnia roboczego.

ALT_ Wypełnianie wniosku o bezterminowe zawieszenie działalności.png

Co można robić w trakcie zawieszenia działalności?

Zawieszenie działalności nie oznacza, że kategorycznie musisz odciąć się od wszystkiego, czym zajmowała się Twoja firma i co jest z nią związane. Istnieje katalog działań, które można podejmować w takiej sytuacji. Są to:

 •       zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia (możesz więc sprzedać biurka, drukarki czy inne sprzęty),
 •      przyjmowanie należności i regulowanie zobowiązań powstałych przed zawieszeniem,
 •      wykonywanie czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (czyli np. wynajęcie lokalu),
 •      osiąganie przychodów także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
 •      uczestniczenie w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem.

Zawieszona działalność a PIT

Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku złożenia PIT-u. Jeśli uzyskałeś jakiekolwiek przychody z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, to powinieneś wykazać ich wartość w pełnej wysokości. Z kolei jeśli nic nie zarobiłeś, to i tak powinieneś złożyć zeznanie roczne i wykazać w nim wartość przychodów i kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w wysokości 0 zł. 

ALT_ Zawieszenie działalności a VAT.jpg

Zawieszenie działalności a ZUS

Jeśli zawiesisz działalność gospodarczą, zostaniesz także wyrejestrowany z ZUS-u. Nic nie musisz w tym celu robić – informacja o tym zostanie przekazana z CEIDG automatycznie. W takiej sytuacji nie musisz opłacać składek. Warto jednak pamiętać, że po upływie 30 dni od ostatniej wpłaty utracisz prawo do świadczeń zdrowotnych. Zadbaj więc o to, by któryś z członków rodziny dopisał Cię do swojego ubezpieczenia lub – jeśli spełniasz warunki – zarejestruj się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Pamiętaj też, że okres zawieszenia działalności nie jest liczony do stażu pracy uprawniającego do emerytury. 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy