1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Biuro informacji kredytowej (BIK) – kompendium wiedzy
Biuro informacji kredytowej (BIK) – kompendium wiedzy

Biuro informacji kredytowej (BIK) – kompendium wiedzy

5 min czytania

Biuro Informacji Kredytowej to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat historii kredytowej milionów Polaków. Baza BIK, z której korzystają banki do weryfikacji wiarygodności kredytowej klientów, może posłużyć także Tobie, chroniąc Cię przed niebezpieczeństwem. Jak działa rejestr BIK i dlaczego odgrywa tak dużą rolę? Sprawdźmy!  

Czytaj dalej, a dowiesz się: 

  • Co to jest BIK? 
  • Czym jest ocena punktowa w BIK?  
  • Czy masz wgląd do bazy BIK? 
  • Jak uniknąć negatywnego wpisu do rejestru BIK?  
  • W jaki sposób BIK może pomóc Ci uniknąć problemu kradzieży tożsamości?  

BIK – co to jest?  

BIK S.A., czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A., to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez prywatne banki oraz Związek Banków Polskich. Głównym zadaniem spółki jest gromadzenie, ale też udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz niektórych firm pożyczkowych.  

Biuro Informacji Kredytowej zostało założone w 1997 roku i od tego czasu działa na podstawie Prawa bankowego, a w szczególności art. 105 ust. 4. Dane gromadzone w bazie najczęściej wykorzystywane są przez instytucje finansowe do oceny ryzyka kredytowego, monitorowania zadłużeń oraz potwierdzania wiarygodności finansowej danego klienta.  

Co ciekawe, rejestr BIK odgrywa dużą rolę również w kontekście ochrony samych konsumentów. Decydując się na zakup usługi „alert BIK”, możesz otrzymać powiadomienie zawsze wtedy, gdy bank lub inna instytucja zapyta o Twoje dane. Takie działanie pozwoli Ci zapobiec ewentualnym skutkom kradzieży tożsamości, w sytuacji gdy ktoś będzie chciał wyłudzić kredyt, posługując się Twoimi danymi.  

Wiele osób, słysząc o BIK, reaguje nerwowo, traktując Biuro Informacji Kredytowej jedynie jako wyrocznię w sprawie otrzymania kredytu. Tak naprawdę BIK odgrywa jednak również dużą rolę społeczną – w kontekście przeciwdziałania zjawisku nadmiernego zadłużenia. Warto wiedzieć również o tym, że prawie 90% informacji zgromadzonych w bazie BIK ma charakter pozytywny, a więc potwierdza terminowe regulowanie zobowiązań. Takie dane pozwalają klientom budować wiarygodność kredytową oraz w razie potrzeby – otrzymać zgodę na kolejny kredyt. 

Informacja kredytowa – czym jest ocena punktowa?  

Przed udzieleniem Ci kredytu lub przyznaniem limitu na karcie kredytowej bank lub inna instytucja finansowa musi zweryfikować Twoją wiarygodność. Do tego celu posłuży im właśnie ocena punktowa (ang. score). Im jest ona wyższa, tym dla banku większa pewność, że spłacisz dane zobowiązanie w terminie.  

Sposób działania oceny punktowej jest dość skomplikowany i opiera się na specjalnej formule matematycznej. Porównuje ona Twoją sytuację z warunkami innych osób, które otrzymały już kredyty. Jeśli w dużym stopniu pokrywają się one z profilami kredytobiorców terminowo spłacających swoje zobowiązania, tym większe prawdopodobieństwo, że Ty również w terminie zwrócisz swój dług.  

BIK – informacja ustawowa 

Jako kredytobiorca masz prawo wglądu do raportu na temat swojej historii kredytowej. Przed wejściem w życie Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (znanego szerzej jako RODO) każdemu konsumentowi raz na 6 miesięcy przysługiwał bezpłatny raport BIK. Aktualnie zniknęła możliwość pobrania raportu ze strony, jednak nadal możesz zawnioskować o możliwość udostępnienia informacji ustawowej. Powinieneś otrzymać do niej bezpłatny dostęp raz na pół roku. Niestety, nigdzie nie został określony maksymalny termin, w którym BIK zobowiązuje się dostarczyć raport.  

BIK rejestr – dlaczego możesz tam trafić? 

Biuro Informacji Kredytowej prowadzi rejestr wszystkich zdarzeń: zarówno tych pozytywnych (jak terminowa spłata zadłużenia), jak i negatywnych. Najczęściej obawiamy się właśnie tych niekorzystnych wpisów, dlatego warto zawczasu zastanowić się, w jaki sposób możesz ich uniknąć.  

Jeśli wiesz, że wpadłeś w kłopoty finansowe, a Twoja sytuacja nie poprawi się z dnia na dzień – skontaktuj się z bankiem, z którym ustalisz ewentualne sposoby rozwiązania problemu nieterminowej spłaty zadłużenia. Najważniejsze jest to, abyś nie uchylał się od odpowiedzialności – dlatego nie unikaj kontaktu z bankiem. Jeśli skorzystasz z propozycji kredytodawcy, ten nie rozpocznie działań windykacyjnych, a Twoja historia w BIK nie ulegnie pogorszeniu 

Pamiętaj, że Twoje dane pojawiają się w bazie klientów kredytowych już w momencie, gdy ubiegasz się o zobowiązanie. Gdy zostanie ono udzielone, bank będzie regularnie przekazywał informacje na temat dokonywanych spłat i ewentualnych opóźnień. Musisz wiedzieć o tym, że negatywne wpisy, jeśli w ogóle zostaną ukazane, mogą zniknąć dopiero po upływie 5 lat od dnia spłaty danego zadłużenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyczyścić wpis, wystarczy, że wyślesz wniosek do banku, który udzielił Ci kredytu.  

Baza Biura Informacji Kredytowej a kradzież tożsamości 

Niestety kradzież tożsamości to problem, który może dotyczyć każdego z nas – także Ciebie. Złodzieje, którzy zyskają dostęp do Twoich danych, najczęściej używają ich do wykonywania różnych czynności prawnych.  

Najczęściej osoba, która padła ofiarą oszusta, dowiaduje się o takich zdarzeniach dopiero od komornika – w momencie gdy nie dokonuje spłat zaciągniętego przez obcą złodzieja kredytu. Biuro Informacji Kredytowej wychodzi naprzeciw konsumentom i właśnie dlatego stworzyło alerty BIK.  

Usługa ta działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu zawsze zostaniesz na czas poinformowany o złożeniu zapytania o Twoje dane. Jeśli to nie Ty składałeś wniosek o kredyt, może to być sygnał, że ktoś właśnie próbuje wyłudzić kredyt na twoje nazwisko. Powiadomienia wysyłane są mailem oraz SMS-em, w zależności od indywidualnych ustawień konta, które możesz samodzielnie zmienić w panelu użytkownika. Jeśli chcesz skorzystać z usługi, wystarczy, że wypełnisz krótki formularz dostępny na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, oraz aktywujesz alerty, dokonując wpłaty.  

Grupa BIK to jedna z największych baz informacji kredytowych oraz gospodarczych w Polsce, która dodatkowo prowadzi liczne akcje społeczne. Celem tego typu działań jest edukacja konsumentów, w jaki sposób powinni funkcjonować w przestrzeni społecznej i finansowej. Wśród najbardziej popularnych akcji, warto wymienić, chociażby: Nieskradzione.pl, która prowadzona jest razem z Komendą Główną Policji, oraz „Odzyskuj alimenty”, która zachęca do wpisywania dłużników alimentacyjnych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy