1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Rozliczenie PIT-u w kilka chwil? Zrób to przez internet!
Rozliczenie PIT-u w kilka chwil? Zrób to przez internet!

Rozliczenie PIT-u w kilka chwil? Zrób to przez internet!

6 min czytania

Rozliczenie PIT-u wielu osobom kojarzy się ze stresem albo z koniecznością wizyty u księgowej. Tymczasem od kilku lat każdy z nas ma możliwość rozliczenia się przez internet! To prosty i szybki sposób, by ograniczyć do minimum czas potrzebny na załatwienie dorocznych spraw z fiskusem. Nie bój się więc i zdecyduj: w tym roku rozliczę PIT przez internet!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Dlaczego warto przeprowadzić rozliczenie PIT-ów przez internet?
  • Kto może, a kto nie może złożyć rozliczenia PIT online?
  • Jakie dane są potrzebne, aby internetowe rozliczanie PIT się udało?
  • Rozliczenie PIT-u online krok po kroku
  • Rozliczenie PIT online – co sprawdzić, zanim zaakceptujesz dokument?

Czytaj też: Emerytura na konto – jak ustawić przelew do ZUS?

Dlaczego warto przeprowadzić rozliczenie PIT-ów przez internet?

Możliwość załatwienia coraz większej liczby spraw bez fizycznych odwiedzin w urzędzie to znak naszych czasów. W dzisiejszym świecie w kilka sekund można wykonać przelew, który dotrze na drugi koniec świata – i to tylko z pomocą telefonu komórkowego. Dlaczego więc miałoby być inaczej z dokumentami urzędowymi? W XXI wieku nie chcemy oglądać kolejek ludzi, którzy usiłują coś załatwić. Tym bardziej w czasach pandemii, kiedy gromadzenie się w dużej grupie może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Cyfryzacja urzędów to sprawa szczególnie ważna także dla osób z ograniczeniami ruchowymi czy borykających się z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki wprowadzonym usługom online rozliczenia PIT-ów są prostsze niż kiedykolwiek!

Ramka – Rozliczenie PIT-u – od kiedy, dla kogo i po co?

Obowiązek rozliczenia PIT-u, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych, wprowadzono w 1993 roku. Początkowo wiązało się to z wysłaniem dokumentu pocztą bądź osobistym złożeniem go w Urzędzie Skarbowym, dziś możesz to zrobić przez internet.

Rozliczenia PIT-u przez internet wprowadzono, aby zmniejszyć ilość pracy wykonywanej przez urzędników oraz skrócić czas oczekiwania na zwroty nadpłaty podatków. Dzięki usłudze Twój e-PIT zwrot możesz otrzymać w ciągu 45 dni od daty złożenia zeznania (zamiast 90 dni jak wcześniej). Dodatkowo jeśli zapomnisz, do kiedy rozliczenie PIT można złożyć w urzędzie, masz możliwość naprawienia swojego błędu o każdej porze i z każdego miejsca, w którym dostępny jest internet.

Czytaj też: ePUAP – zaloguj się i załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu!

Aby rozliczyć PIT online, potrzeba zaledwie kilku prostych kroków, o których przeczytasz poniżej. Nie musisz nawet przygotowywać zbyt wielu informacji – w usłudze Twój e-PIT czeka na Ciebie oparty o specjalny algorytm dokument, który wystarczy zatwierdzić i tym sposobem przesłać do urzędu. Możesz go również zweryfikować i w razie potrzeby poprawić, bądź od zera rozliczyć PIT samodzielnie. Koniec ze spóźnieniami i koniecznością konsultacji ze specjalistą! Twoje podatki mogą rozliczyć się same!

Rozliczenie PIT online i płynące z tego korzyści (infografika)

Czytaj też: Udogodnienia dla niepełnosprawnych – w jaki sposób banki ułatwiają korzystanie ze swoich usług?

Kto może, a kto nie może skorzystać z rozliczenia PIT online?

Każda osoba, która osiągnęła przychody w danym roku podatkowym, musi dokonać rozliczenia podatku dochodowego. Nie każda może to jednak zrobić przez internet. Usługa Twój e-PIT została przygotowana dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych prowadzących pozarolniczą działalność. Rozliczyć PIT online mogą więc tylko osoby, które będą składały zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 (najpopularniejszy) lub PIT-38.

PIT-28 rozliczą osoby, które osiągnęły ewidencjonowane przychody opodatkowane w formie ryczałtu. Rozliczyć PIT-36 będą mogły osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną zgodnie z ogólnymi zasadami, oczywiście o ile jest to działalność pozarolnicza. PIT-37 rozlicza 90% podatników w Polsce, czyli osoby, które otrzymały wynagrodzenie od pracodawcy odprowadzającego składki. Z kolei PIT-38 przeznaczony jest dla inwestorów, którzy osiągnęli zyski z inwestycji prywatnych, przede wszystkim giełdowych.

Rozliczenie PIT-u przez internet – dla kogo? (ramka)

Każdy z wyżej wymienionych typów formularzy daje inne możliwości odliczenia ulg podatkowych. Nie wszystkie mogą zostać od razu odliczone przez algorytm, dlatego przed akceptacją przygotowanego wcześniej PIT-u warto sprawdzić, które ulgi Cię dotyczą.

Najpopularniejsze odliczenia od podstawy opodatkowania i ulgi to:

  • Ulga dla młodych (zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia),
  • Ulga internetowa,
  • Ulga odsetkowa,
  • Odliczenie darowizn (w tym darowizny na cele walki z COVID-19),
  • Odliczenie wpłat do IKZE (Internetowe Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • Ulga termomodernizacyjna,
  • Ulga z tytułu krwiodawstwa,
  • Ulga prorodzinna.

Ulgi te są możliwe do odliczenia we wszystkich wyżej wymienionych typach formularzy umożliwiających rozliczenie PIT-u online.

Rozliczenie PIT przez internet to oszczędność czasu i stresu

Jakie dane są potrzebne przy rozliczeniu PIT-u przez internet?

Przede wszystkim, aby rozliczyć PIT przez internet, musisz zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  1. Na stronie gov.pl, która umożliwia logowanie przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód. Jeśli wybierasz ten sposób, musisz przygotować dane dostępowe do tej platformy.
  2. Za pomocą aplikacji mObywatel, dostępnej na urządzeniach mobilnych dla systemów operacyjnych iOS i Android. Potrzebne Ci będą dane dostępowe do aplikacji.
  3. Na stronie e-Urzędu Skarbowego za pomocą danych podatkowych: PESEL, NIP, daty urodzenia i kwoty przychodów. Ten sposób logowania daje dostęp tylko do usługi Twój e-PIT, podczas gdy dwa poprzednie – do całej gamy e-usług administracyjnych.

Jeśli nie chcesz weryfikować PIT-u wygenerowanego automatycznie w usłudze Twój e-PIT, powyższe informacje są jedynymi, które musisz przygotować. Gorąco zachęcamy Cię jednak, abyś sprawdził to, co przygotował dla Ciebie e-Urząd. Tylko w ten sposób dowiesz się, czy osiągnąłeś maksimum korzyści z rozliczenia PIT-u przez internet. O możliwych sytuacjach wymagających korekty przeczytasz poniżej.

Czytaj także: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Rozliczenie PIT-u online krok po kroku

Kiedy już zalogowałeś się do e-Urzędu Skarbowego, na ekranie ukazała Ci się siatka kafelków dająca możliwość wejścia do różnych usług administracji publicznej. Pierwszym z nich powinien być Twój e-PIT. Po kliknięciu w niego na dobre rozpoczyna się rozliczenie PIT online.

Po wejściu w usługę Twój e-PIT na ekranie powinno wyświetlić się Twoje rozliczenie. Końcowa kwota w kolorze czerwonym pokazuje, ile podatku musisz dopłacić, a zielonym – ile należy Ci się zwrotu. Zanim jednak ją zaakceptujesz, sprawdź, czy to, co przygotował dla Ciebie e-Urząd, zgadza się z Twoimi wyliczeniami. W prawym górnym rogu panelu rozliczenia PIT-u znajdziesz przycisk „rozwiń listę dokumentów”. Dowiesz się z niej, z jakich danych korzystano podczas wyliczania kwoty Twojego podatku. Sprawdź, czy algorytm faktycznie wziął wszystko pod uwagę.

Podświetlone na niebiesko opcje z kolumny po prawej stronie ekranu dają Ci możliwość edycji kosztów i ulg, dzięki którym skorygujesz swój e-PIT. Na stronie głównej panelu masz również możliwość wyboru organizacji pożytku publicznego, której przekażesz 1% podatku. Nie zapomnij także o sprawdzeniu, czy e-Urząd ma aktualny numer Twojego konta bankowego. To szczególnie ważne w przypadku, kiedy masz nadpłatę.

Jeśli okaże się, że faktycznie musisz dopłacić podatek, wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz w panelu na górze strony. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „Złożone dokumenty”, aby zobaczyć Twój indywidualny numer konta podatkowego, tzw. mikrorachunek podatkowy. Po tym, jak zaakceptujesz rozliczenie PIT-u, musisz przelać na wskazane konto kwotę podświetloną na czerwono na końcu zeznania podatkowego.

Ramka – Rozliczę PIT samodzielnie, z małżonkiem lub jako samodzielny rodzic

Czytaj też: Zmiana konta? Jak przenieść konto do innego banku

Rozliczenie PIT-u online – co sprawdzić, zanim zaakceptujesz dokument?

Powyżej przeczytałeś o ogólnym schemacie rozliczenia PIT-u przez internet. Portal skonstruowany jest przejrzyście i można poruszać się po nim w intuicyjny sposób. Ale jeśli w swoim rozliczeniu PIT-u przez internet chcesz wyśledzić jakieś nieścisłości, musisz wiedzieć, czego szukać. Poniżej prezentujemy zestawienie sytuacji, które możesz obrócić na swoją korzyść.

Rozliczenie podatku przez internet – przysługujące ulgi

Rozliczanie PIT-u przez internet to ogromne ułatwienie. Nie tylko minimalizuje koszty i przyspiesza czas procedowania dokumentów, lecz także daje użytkownikowi podpowiedzi, jak prawidłowo wypełnić formularz. Warto zdecydować się na rozliczanie PIT-u online. Masz wtedy gwarancję, że Urząd Skarbowy otrzyma wszystkie informacje na czas i przy minimalnym wysiłku z Twojej strony.

Czytaj także: Jak płatności bezgotówkowe zmieniły nasze życie?

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy