1. Dla firmy
 2. Akademia przedsiębiorcy
 3. Biznesowe programy rozwojowe dla kobiet – czy warto?
Biznesowe programy rozwojowe dla kobiet – czy warto?

Biznesowe programy rozwojowe dla kobiet – czy warto?

5 min czytania

Stawiasz pierwsze kroki w biznesie i szukasz wsparcia bardziej doświadczonych kobiet, by nie musieć uczyć się na własnych błędach? A może prowadzisz firmę od wielu lat, ale czujesz, że czas na zmianę modelu biznesowego, np. na przejście do online’u? Albo dopiero nieśmiało marzysz o przekwalifikowaniu się i założeniu własnej działalności, ale brak Ci pewności siebie i nie wiesz, jak się za to zabrać? Odpowiedzią na te potrzeby są programy rozwojowe i mentoringowe, których celem jest wspieranie kobiecej przedsiębiorczości. Poznaj kilka z nich i sprawdź, co możesz zyskać.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Po co powstają biznesowe programy rozwojowe dla kobiet i co może Ci dać uczestnictwo?
 • Jakie kompetencje biznesowe można rozwijać w kobiecych programach mentoringowych?
 • Jakie korzyści oferuje uczestniczkom darmowy program TOP WOMEN w e-biznesie?

Czym są biznesowe programy rozwojowe dla kobiet i co można dzięki nim zyskać?

Jeśli miałaś szczęście, podstawową wiedzę na temat prowadzenia biznesu wyniosłaś z domu lub ze szkoły. Ale jeżeli należysz do większości kobiet w Polsce, raczej musisz zdobyć ją samodzielnie – co niekiedy przypomina błądzenie we mgle i szukanie po omacku. Wprawdzie w dzisiejszych czasach źródeł nie brakuje – mamy do dyspozycji książki, kursy, mnóstwo bezpłatnych poradników dla przedsiębiorców w internecie, studia biznesowe... Jednak wiedzieć to jedno, a umieć tę wiedzę wykorzystać w swojej firmie – to już wyższy stopień wtajemniczenia.

 

W tym właśnie pomagają biznesowe programy rozwojowe organizowane przez różne instytucje i fundacje, najczęściej we współpracy z praktykami z rynku. Część z nich kierowana jest stricte do kobiet. Skąd taka formuła? Po pierwsze choć świat zmienia się szybko, stereotypy nieco wolniej. Kobiety w dalszym ciągu potrzebują dużo wsparcia w obszarze przedsiębiorczości, bo nie zawsze dostają je od swojego najbliższego otoczenia.

 

Po drugie takie sprofilowanie uczestników (a raczej uczestniczek) pozwala na rozwijanie kobiecej jakości w biznesie – chodzi tu nie tylko o tworzenie produktów czy usług kierowanych do tej grupy docelowej, lecz także o ducha „girl power”, grupowe wsparcie od osób, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami, oraz o szukanie swojego kobiecego stylu zarządzania czy sprzedaży.

 

– Kobiety w Polsce, mimo że statystycznie są lepiej wykształcone od mężczyzn, znacznie częściej skupiają się na swoich deficytach i obawach . Tymczasem żadna z nas nie musi być technologicznym omnibusem, aby odnieść sukces w biznesie cyfrowym. Wystarczy, że będziemy dobre w tej dziedzinie, która jest naszym zawodem lub pasją. – mówi Małgorzata Ohme, ambasadorka programu TOP WOMEN w e-biznesie.

 

Jeśli więc oprócz twardej wiedzy i narzędzi potrzebujesz, by ktoś życzliwy dmuchnął w Twoje skrzydła, kobiece programy rozwojowe lub mentoringowe będą dla Ciebie dobrym wyborem.

 

Sprawdź też: Jak zrobić biznesplan?

 

Rodzaje programów mentoringowych dla kobiet

Jak wybrać program dla siebie? Oferta biznesowego wsparcia dla kobiet jest całkiem szeroka – wystarczy dobrze się rozejrzeć, by znaleźć formułę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom rozwojowym. Do popularnych platform online pomagających przedsiębiorczym kobietom wzrastać biznesowo lub zawodowo należy np. portal Sukces TO JA rozwijany przez Fundację Sukces Pisany Szminką. Na stronie można znaleźć webinary, kursy online, podcasty, filmiki czy e-booki dotyczące takich obszarów jak: praca nad pewnością siebie, sprzedaż, marketing, zarządzanie czasem czy szeroko pojęty sukces w biznesie. Możliwe są również płatne konsultacje indywidualne z ekspertami: mentorami, coachami, doradcami biznesowymi.

 

Inną cenioną przez uczestniczki minionych edycji inicjatywą jest program mentoringowy Fundacji Liderek Biznesu. Jest on przeznaczony dla kobiet (ale też mężczyzn) z co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, które chcą pracować stricte nad rozwijaniem kompetencji przywódczych. Podobne cele można realizować pod okiem ekspertów w Otwartym Programie Mentoringowym dla kobiet Vital Voices. Tu również wymagane jest minimum 7-letnie doświadczenie zawodowe oraz potencjał przywódczy

 

Z kolei kobiety, które rozważają przekwalifikowanie się lub rozwój biznesowy w sektorze IT, mogą skorzystać z takich programów jak Tech Leaders w Akademii Leona Koźmińskiego lub Dare IT – inicjatywy tworzonej we współpracy z Uniwersytetem Stanforda.

A co z paniami, które chcą założyć własną firmę albo już ją mają, ale potrzebują wsparcia w obszarze tzw. digitalu, czyli rozwijania biznesu online? Dla takich osób powstał bezpłatny program edukacyjno-rozwojowy Fundacji Kobiety e-biznesu o nazwie TOP WOMEN w e-biznesie, któremu patronuje m.in. Fundacja Polska Bezgotówkowa. Nabór do II edycji niedawno ruszył.

 

Darmowy półroczny program rozwojowy TOP WOMEN w e-biznesie – weź udział w II edycji!

Do programu TOP WOMEN w e-biznesie mogą się zgłaszać wszystkie kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie. Inicjatywa jest otwarta zarówno dla pań, które stawiają swoje pierwsze kroki jako przedsiębiorczynie, jak i dla tych, które prowadzą firmę od lat, ale myślą o zmianie jej modelu biznesowego na online’owy. Organizatorzy zapraszają również osoby, które dopiero rozważają przejście na swoje – by wziąć udział w programie, nie musisz mieć jeszcze zarejestrowanej działalności. Wystarczy odwaga i pomysł na siebie.

 

Program będzie pomocny szczególnie dla:

 • kobiet, które chcą rozpocząć prowadzenie własnego sklepu internetowego lub innej formy handlu w internecie,
 • kobiet wracających do życia zawodowego po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
 • kobiet, które myślą o zmianie profilu swojej działalności gospodarczej i spróbowaniu swoich sił w biznesie online,
 • kobiet w wieku 18+, które chcą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z założeniem firmy, uruchomieniem sprzedaży w internecie i promowaniem jej online.
   

Program edukacyjno-rozwojowy TOP WOMEN w e-biznesie łączy w sobie praktyczne zagadnienia digitalowe, dotyczące m.in. tworzenia strony internetowej w WordPressie, zakładania sklepu internetowego na jednej z popularnych platform e-commerce, prowadzenia sprzedaży online i kampanii marketingowych, a także budowania komunikacji w social mediach. Zajęcia prowadzą digitalowi eksperci – praktycy działający na co dzień w topowych firmach z branż e-commerce i marketingu. Odrębnym modułem jest też praca nad biznesowym wizerunkiem, tzw. wizerunkowa metamorfoza. Dzięki niemu nabierzesz wiary w siebie i odkryjesz swoją siłę przedsiębiorczej kobiety.

 

TOP WOMEN w e-biznesie to jednak nie tylko merytoryka, lecz także networking, wymiana doświadczeń i wsparcie ze strony innych uczestniczek. Kobiety, które brały udział w poprzedniej edycji programu, nawiązały w nim współprace biznesowe trwające również po jego zakończeniu.

 

Program rozwojowy Fundacji Kobiety e-biznesu trwa pół roku i, co istotne, uczestnictwo w nim jest całkowicie darmowe. Wszystkie zajęcia odbywają się w trybie online, zatem możesz wziąć w nich udział z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do internetu. Nabór na najbliższą edycję trwa do 15 stycznia 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.kobietyebiznesu.pl/topwomen2021-2022/. Poprzednia edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, więc nie zwlekaj z wysłaniem zgłoszenia!

 

Przeczytaj także: Dotacje dla firm – skąd i jak je pozyskiwać?

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy