Piramida zdrowia i aktywności fizycznej – sposób na motywację
Każdemu zdarzają się dni, kiedy brakuje motywacji do pracy. Powodem może być zmęczenie, natłok obowiązków, choroba czy problemy w życiu prywatnym. Zdarza się również, że nie jesteś w stanie ustalić, co jest przyczyną Twojego stanu, który przeciąga się na kolejne dni czy tygodnie. Warto wiedzieć, że motywacja do pracy i chęć do życia ma wiele wspólnego ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Jak zmotywować się do pracy nawet w najtrudniejsze dni? Wyjaśnienie tej i innych kwestii znajdziesz w poniższym tekście!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jaki wpływ na Twoją motywację ma zdrowie fizyczne oraz psychiczne?
- Czym jest piramida zdrowia i aktywności fizycznej?
- Jak znaleźć motywację do dbania o siebie?
- Jak się zmotywować, gdy masz gorsze dni?
Zobacz także: 10 zasad zarządzania czasem w swoim biznesie
Jak się zmotywować? Zdrowie fizyczne i psychiczne a motywacja
Lepsze i gorsze dni zdarzają się każdemu. Jeśli jednak mimo piętrzących się obowiązków przez dłuższy czas nie potrafisz się zmotywować do pracy, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dzięki temu łatwiej Ci będzie wdrożyć odpowiednie metody walki z problemem.
Brak motywacji bardzo często wynika z:
- nagromadzenia stresu związanego z pracą,
- zmęczenia,
- braku work-life balance,
- braku aktywności fizycznej,
- problemów ze zdrowiem fizycznym,
- wypalenia zawodowego,
- braku sukcesów lub problemów z docenianiem własnych osiągnięć,
- braku satysfakcji z wykonywanej pracy.
Wiele osób oddanych swojej pracy, np. prowadzących własną firmę, poświęcających jej każdą chwilę dnia i nocy, zapomina o tym, że brak zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym prędzej czy później prowadzi do wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Aby tego uniknąć, warto dbać o siebie – regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, odpoczywać i pilnować swojego zdrowia.
Piramida zdrowia i aktywności fizycznej – co to jest?
Piramida zdrowia i aktywności fizycznej to graficzne wyobrażenie tego, co powinno składać się na codzienny sposób funkcjonowania każdego człowieka. Bazą jest tutaj aktywność fizyczna, bez której nie sposób zachować zdrowia. Ponadto jej elementami są:
- zdrowe odżywianie (piramida zdrowego odżywiania to dość powszechnie znana grafika, w której są prezentowane składniki codziennej diety, według tego, w jakich proporcjach powinny być spożywane: owoce i warzywa, produkty zbożowe, nabiał, mięso i tłuszcze),
- regularne posiłki (należy jeść 5-6 razy dziennie niewielkie porcje),
- picie odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l wody dziennie),
- regularne wykonywanie badań, kontrola zdrowia.
Piramida zdrowia i aktywności fizycznej to podstawowe narzędzie, które pomaga zorientować się w tym, jak należy dbać o siebie, aby być zdrowym, dobrze się czuć, a co za tym idzie móc bez problemu wykonywać swoje obowiązki i cieszyć się życiem. Źródeł braku motywacji poszukaj więc w pierwszej kolejności właśnie w swoim stylu życia i upewnij się, że dostarczasz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje (w tym ruchu).
Pamiętaj, że chwilowy (np. jednodniowy) brak motywacji zdarza się każdemu i nie należy czuć się źle z tego powodu, że raz na jakiś czas nie dajesz z siebie 100 proc. Jednak jeżeli Twój stan trwa długo, a napady melancholii zdarzają się coraz częściej, warto skonsultować się z lekarzem: może to być symptom czegoś poważnego, np. wypalenia zawodowego, które nieleczone prowadzi do depresji.
Jak dbać o siebie, by mieć większą motywację?
Warto zauważyć, że osoba, która ma spokojny umysł i dobrą kondycję, chętniej korzysta z życia i wypełnia swoje obowiązki. Jak jednak znaleźć motywację do dbania o siebie? Oto kilka wskazówek:
- Zwróć uwagę na to, że Twoja praca w chwili, gdy jesteś wyczerpany, zestresowany i źle się czujesz, jest mniej wydajna,
- Pomyśl o wszystkich obszarach Twojego życia, na które dbanie o siebie wpłynie pozytywnie (Twój wygląd, relacje z innymi, praca),
- Pamiętaj, że dbanie o siebie to jeden z najważniejszych sposobów na osiągnięcie wymarzonego celu,
- Jeżeli nie masz określonego celu, to dobry moment, by go ustalić – wyznaczanie celów to najlepsza motywacja do działania,
- Poszukaj motywacji zewnętrznej, np. obserwuj osoby, które Cię inspirują, poproś o pomoc kogoś bliskiego, kto będzie Cię wspierał i chwalił,
- Nagradzaj swoje wysiłki,
- Nie porównuj się do innych (to jeden z głównych czynników demotywujących).
Tym, co na pewno musisz zrobić, aby zbudować w sobie silną motywację, trudną do zachwiania nawet w trudniejszych momentach, jest po pierwsze wyrobienie zdrowych nawyków, a po drugie docenianie samego siebie.
Podsumowując, za czynniki, które są nieodzowne w budowaniu Twojej motywacji, powinieneś uznać przede wszystkim:
- dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne,
- codzienna aktywność fizyczna,
- określenie i nastawienie na konkretne cele,
- pilnowanie planu pracy,
- odpoczywanie (wakacje, dobry sen, chwile detoksu od elektroniki itd.),
- znalezienie pracy, która daje Ci satysfakcję i spełnienie, a także odpowiednie wynagrodzenie,
- ciągły rozwój,
- utrzymywanie work-life balance,
- bycie asertywnym w pracy, delegowanie zadań, gdy to możliwe,
- zapewnianie sobie odpowiednich warunków do pracy,
- praca w modelu, który jest dla Ciebie najlepszy (zadaniowy, zdalny, hybrydowy, telepraca itd.),
- nagradzanie się, docenianie własnych osiągnięć i sukcesów.
Sprawdź również: Planowanie pracy – jak robić to dobrze?
Jak się zmotywować w trudne dni?
Nawet osoby, które przykładają ogromną wagę do tego, by dbać o zdrowie i formę oraz pilnować równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, miewają gorsze dni, podczas których doświadczają spadku motywacji. Kiedy i Tobie przytrafi się trudny okres, możesz skorzystać z jednego ze sprawdzonych sposobów na to, jak się wtedy zmobilizować do pracy.
Przeczytaj też: Multitasking – zwiększa czy zmniejsza naszą efektywność?