1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Tworzenie stron internetowych – jak wybrać firmę?
Tworzenie stron internetowych – jak wybrać firmę?

Tworzenie stron internetowych – jak wybrać firmę?

5 min czytania

Obecnie w biznesie, szczególnie w biznesie online, posiadanie atrakcyjnej wizualnie, dobrze działającej i funkcjonalnej strony internetowej to konieczność. Wygląd witryny może przesądzić o tym, czy dany klient zdecyduje się na zakup towaru lub usługi od tego, a nie innego sprzedawcy. Zarówno zaprojektowanie, opracowanie, jak i obsługę stron WWW możesz zlecić profesjonalnej firmie, która stworzy dla Ciebie tę wirtualną wizytówkę. Kto tworzy strony internetowe dla przedsiębiorców? Jak wybrać taką firmę i czym się kierować przy podejmowaniu tej decyzji? Ile kosztuje strona internetowa? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Kto tworzy strony internetowe na zamówienie?
  • Czym kierować się przy wyborze firmy do stworzenia i obsługi WWW?
  • Ile kosztuje strona internetowa – jej stworzenie oraz obsługa?
  • Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Czytaj też: Jak stworzyć stronę internetową łatwo i tanio?

 

Tworzenie stron internetowych – kto się tym zajmuje?

 

Jeżeli prowadzisz lub zamierzasz uruchomić biznes online, musisz rozważyć kwestię stworzenia strony internetowej. W dzisiejszych czasach to, jak będzie ona wyglądać i działać, ma ogromne przełożenie na powodzenie Twojego przedsięwzięcia. W związku z tym – o ile sam lub sama nie jesteś specjalistą od projektowania witryn – najlepszym krokiem będzie zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie.

 

Na rynku działa wiele podmiotów oferujących usługi związane z tworzeniem i obsługą WWW. Zazwyczaj najlepsze firmy tworzące strony internetowe proponują klientom znacznie więcej niż tylko przygotowanie projektu witryny. Już na wstępie swoich poszukiwań powinieneś więc zwrócić uwagę, czy zakres usług w danym przypadku jest szeroki. Dobra propozycja powinna obejmować:

 

  • zaprojektowanie strony internetowej,
  • stworzenie strony internetowej,
  • tworzenie stron responsywnych i mobilnych,
  • obsługę stron WWW,
  • branding (logo, identyfikacja wizualna itd.),
  • stworzenie, uruchomienie i obsługę sklepu internetowego,
  • stworzenie, uruchomienie i obsługę portalu internetowego,
  • tworzenie stron docelowych (landing pages),
  • marketing strony internetowej (pozycjonowanie, copywriting, reklamy, prowadzenie kanałów social media),
  • hosting WWW,
  • prowadzenie i udostępnianie klientowi analiz wyników.

W związku z tym, że wiele działań związanych z funkcjonowaniem stron internetowych wymaga udzielenia dostępu do istotnych danych, strategicznym rozwiązaniem może być wybranie jednej firmy, która zapewni kompleksową opiekę nad tym obszarem.

 

Firmy tworzące strony internetowe – jak wybrać odpowiednią dla siebie?

 

Tworzenie stron internetowych html – mężczyzna projektuje stronę internetową dla klienta

 

Czym należy się kierować podczas wybierania firmy, która przygotuje stronę internetową? Bez wątpienia warto wziąć pod uwagę czas realizacji. W swoim biznesplanie powinieneś uwzględnić to, ile czasu dajesz sobie na przygotowania do rozkręcenia biznesu. Weź przy tym pod uwagę standardowy czas realizacji tego typu usług. Na stworzenie typowej, średniej strony internetowej nie potrzeba zwykle więcej niż miesiąca, natomiast rozbudowane projekty wymagają dłuższych terminów (np. zbudowanie strony ze sklepem oraz blogiem może trwać około 1,5 miesiąca).

 

Strony internetowe – tworzenie. Jak wygląda proces?

 

Koniecznie zobacz, jak wygląda strona internetowa firmy, która cię interesuje. Jeżeli świetnie działa (również na urządzeniach mobilnych) i odpowiada Ci jej wygląd, sprawdź jeszcze portfolio. Nie musi być ono bardzo bogate. Ważne jednak, by w ogóle było (Twoje podejrzenia powinien wzbudzić brak przykładów realizacji dla innych klientów na stronie), by było w miarę różnorodne, jeśli chodzi o typy projektów, a także by w przedstawionych tam pracach znajdowało się coś, co odpowiada na Twoje potrzeby. Jeżeli uważasz, że Twoje wymagania mają szczególny charakter i zależy Ci na indywidualnym podejściu, koniecznie sprawdź, czy dana firma daje możliwość przygotowywania rozwiązań na życzenie poszczególnych zamawiających.

 

Strona internetowa – cena i inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

 

Strona internetowa – cena

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje strona internetowa. Cennik uwzględnia bowiem każdorazowo inny zestaw mechanizmów, które są wykorzystywane przez firmy tworzące WWW. Dlatego warto poprosić na wstępie o przygotowanie szacunkowego kosztorysu, w którym będą uwzględnione wyceny poszczególnych funkcjonalności, na które chcesz się zdecydować. Podobne prośby o wyliczenia możesz wysłać do kilku firm i następnie je porównać pod tym kątem.

 

Koszt strony internetowej stworzonej przez profesjonalną firmę oscyluje w okolicach 1,5 do 3 tys. zł. Dotyczy to średniej wielkości witryny z maksymalnie kilkudziesięcioma podstronami. Im więcej funkcjonalności i im wyższy poziom zaawansowania, tym wyższe stawki. Mogą one sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczny koszt strony internetowej mają:

 

  • wielkość strony (liczba podstron),
  • uwzględnione funkcje (są one bardzo różne, m.in. katalogi produktów, dodawanie zdjęć, statystyki itd.),
  • czas potrzebny na realizację projektu (zależy od wielkości strony i wybranych funkcji),
  • rodzaj technologii zastosowanej do zbudowania strony,
  • stosowanie lub nie rozwiązań specjalnie tworzonych na potrzeby klienta,
  • jakość wykonania.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

 

Musisz pamiętać, że oprócz samych kosztów związanych ze stworzeniem strony, będziesz później podnosić również wydatki związane z jej utrzymaniem. Można do nich zaliczyć:

 

  • opłaty za utrzymanie domeny (raz do roku około 100 zł),
  • hosting (raz do roku od 100 do nawet 400 zł w zależności od wielkości strony),
  • pomoc programisty we wprowadzaniu ewentualnych zmian lub nowych rozwiązań (wycenia firma, średnie stawki za 1 godzinę pracy programisty to 50-100 zł).

Jeśli zaś chodzi o sposoby płatności, warto wiedzieć, że większość firm tworzących strony internetowe rozlicza się w sposób podzielony – najpierw uiszczasz przedpłatę w wysokości 10-30 proc. całej szacowanej kwoty, a po wykonaniu zlecenia dopłacasz resztę. Jeśli usługodawca chce otrzymać całą kwotę jeszcze przed wykonaniem zadania, powinno to wzbudzić Twój niepokój.

 

Czytaj też: Nowoczesne możliwości dla małego i średniego biznesu – od sprzedaży online do webinarów

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy