Jak zrobić stronę internetową?
Od dawna myślisz o założeniu strony internetowej? Najwyższy czas! Bez względu na to, czy ma ona być jedynie Twoją wizytówką, czy zamierzasz rozwinąć swój sklep internetowy, Twój biznes powinien być widoczny w internecie. Sprawdź, jak zrobić stronę internetową i nie wydać na to ani złotówki!
Z tekstu dowiesz się:
- jaki kreator stron www wybrać,
- co powinna zawierać Twoja własna strona internetowa, aby była przyjazna dla użytkownika.
W dzisiejszych czasach obecność w sieci to konieczność. Własna strona internetowa pomoże Ci nie tylko w profesjonalnym przedstawieniu Twojej oferty, ale też w budowaniu zaufania potencjalnych klientów. Znacznie ułatwi im również kontakt z Tobą i zapoznanie się z Twoją ofertą.
Może Ci się wydawać, że zakładanie strony internetowej to czasochłonne i drogie przedsięwzięcie, wymagające specjalistycznych umiejętności. Nic z tych rzeczy! W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych kreatorów stron, dzięki którym już w paręnaście minut zaprojektujesz własne miejsce w sieci.
Wybierz kreator stron www
Aby założyć stronę internetową, potrzebujesz domeny, czyli adresu strony, i serwera. To miejsce, w którym będą przechowywane pliki tworzące Twoją stronę. Wielu przedsiębiorców wykupuje adres domeny na serwerach, czyli korzysta z hostingu (przykładowo: adres zakończony .pl kosztuje ok. 10 zł, a jego przedłużenie – 50 zł). Jeśli jednak chciałbyś samodzielnie stworzyć darmową stronę www, skorzystaj z bezpłatnych hostingów z kreatorami stron www, np. WordPress, WebWave lub WIX.
-
WordPress
WordPress jest bardzo prosty w obsłudze. Umożliwi Ci swobodną rozbudowę strony w przyszłości. To bardzo popularny system, który oferuje wiele materiałów edukacyjnych, dzięki którym z łatwością wprowadzisz nowe elementy czy konieczne zmiany. Nie musisz się również przejmować warstwą wizualną strony – system posiada bowiem tysiące gotowych motywów, z których wybierzesz ten, który najbardziej odpowiada Twojej wizji. -
WIX
Innym polecanym darmowym systemem jest WIX, dostępny na stronie pl.wix.com. Wystarczy jedynie zarejestrować darmowe konto, wybrać rodzaj domeny i odpowiedzieć na parę pytań dotyczących firmy. Pozostają Ci już tylko wybór szablonu, dodanie treści i… publikacja! -
WebWave
Ten polski kreator stron internetowych, dostępny pod adresem webwavecms.com, stale się rozwija i cieszy się opinią bardzo przyjaznego użytkownikom. Tu również możesz stworzyć stronę z szablonu, bez doświadczenia i umiejętności kodowania. Po utworzeniu konta możesz wybrać opcję darmową lub płatną. Za niewielką opłatą (30 zł za miesiąc) wybierzesz własną domenę ze skrzynką e-mail, pozbędziesz się reklam i stworzysz kopie zapasowe. Zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej możesz otworzyć sklep internetowy na dowolną liczbę produktów!
Wiesz już, gdzie stworzysz stronę www za darmo. Ale właściwie… jak ona powinna wyglądać? Czytaj dalej.
Tworzenie strony internetowej – co powinna zawierać dobra strona www
Zanim rozpoczniesz tworzenie strony www, odpowiedz sobie na pytanie, do czego właściwie ma Ci ona posłużyć. Czy ma być Twoją wizytówką? A może za jej pośrednictwem chcesz się podzielić swoją wiedzą? Wypisz na kartce wszystkie informacje, które chciałbyś, na niej umieścić. To znacznie ułatwi Ci projektowanie strony internetowej.
Strona internetowa powinna być przede wszystkim przyjazna użytkownikowi. Co to oznacza? Postaw na czytelność! Potencjalni klienci nie powinni marnować ani sekundy na odszukiwanie najważniejszych informacji czy podstron. Dlatego zacznij od określenia, jakie kluczowe elementy powinny się znaleźć na Twojej stronie www oraz jakie wymagania powinna ona spełniać.
- Menu – to drogowskaz dla użytkownika. Powinno zawierać wszystkie najważniejsze podstrony i być w widocznym miejscu. Zwyczajowo menu razem z logo firmy umieszcza się w lewym górnym rogu strony, zwłaszcza w wersjach mobilnych strony (prawy róg jest przeznaczony na koszyk i przekierowanie do logowania/rejestracji). Pełne wersje strony posiadają jednak najczęściej pasek menu na górze strony.
- Slogan/pokaz slajdów z aktualną ofertą – najbardziej atrakcyjne elementy strony warto umieścić na samej górze. Może to być estetyczna grafika z hasłem Twojego sklepu lub pokaz slajdów ze zdjęciami najnowszej oferty. Nie każ klientowi długo szukać tego, po co zajrzał na Twoją stronę.
- Treść – zawartość strony musi być atrakcyjna dla użytkownika i zawierać słowa kluczowe, które dobrze wypozycjonują witrynę w wyszukiwarce (Twoja strona znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania Google). Pomyśl o blogu firmowym, na którym będziesz publikować teksty o tematyce związanej z Twoją branżą – dzięki niemu podkreślisz swoją pozycję eksperta i profesjonalisty. Jeśli nie wiesz, jakie treści zamieścić na stronie, skontaktuj się z profesjonalnym copywriterem.
- Układ strony – zadbaj o symetryczny rozkład informacji w witrynie – tyle samo elementów powinno być po lewej i po prawej stronie. Upewnij się, że nadmiar treści nie przytłacza użytkownika – lepiej zostawić więcej wolnego miejsca na stronie głównej i przenieść część informacji na stosowne podstrony.
- Stopka – element, o którym warto pamiętać. To dodatkowa mapa dla odwiedzających stronę – zamieść tam odnośniki do kontaktu, newslettera, social mediów i FAQ (najczęściej zadawanych pytań), a także informacje o prawach autorskich, polityce prywatności i cookies. Ponadto ze stopki warto również odsyłać do ważnych podstron, np. oferty lub formularzy kontaktowych.
- Responsywność – czyli odpowiednie wyświetlanie strony na każdym ekranie, również smartfonu i tabletu. Warto myśleć o użytkownikach smartfonów, ponieważ badania pokazują, że nawet 23 miliony osób korzysta w Polsce z urządzeń mobilnych. Ogólnoświatową tendencję zauważyło również Google – wyszukiwarka wyżej pozycjonuje strony responsywne. Skorzystaj z narzędzia Google do wykonania testu optymalizacji mobilnej, aby przekonać się, czy Twoja strona poprawie wyświetla się na smartfonach.
- Opinie – zostawiane przez klientów. Pomogą Ci zyskać wiarygodność i ułatwią potencjalnym klientom podjęcie decyzji zakupowych. Pamiętaj, aby nie usuwać negatywnych opinii, a na nie odpowiadać. Przeproś za niedogodności i poproś o kontakt mailowy, aby umówić się z klientem na rekompensatę (np. rabat na następne zakupy).
Dzięki powyższym wskazówkom projektowanie strony www nie przysporzy Ci problemów. Samo tworzenie strony www polega na realizowaniu kolejnych etapów, przez które przeprowadza Cię kreator. Po zakończeniu budowy spójrz na stronę świeżym okiem. Czy na pewno nie pominąłeś żadnej ważnej informacji? Czy strona jest estetyczna i profesjonalna? Poproś o opinię domowników lub przyjaciół – ich spostrzeżenia pozwolą Ci nadać stronie ostateczny szlif.
Masz już własną stronę internetową? Brawo! Dowiedz się także:
- jak krok po kroku podpiąć analitykę do Twojej strony,
- jak analizować i interpretować dane w Google Analytics.
Dzięki temu coraz lepiej będziesz poznawać zachowania Twoich klientów i wychodzić naprzeciw ich potrzebom.