Nauka przez internet
Nauka niemieckiego online, lekcje angielskiego online, matematyka online… Jeszcze niedawno takie rozwiązania były znane niewielu nauczycielom. Dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przez internet uczą się wszyscy. Zawieszenie zajęć w placówkach to spore wyzwanie i dla uczniów, i dla nauczycieli, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Co więcej, przy odrobinie kreatywności i wykorzystaniu dostępnych technologii Twoje zajęcia będą ciekawe i angażujące nie mniej niż te „na żywo”. Sprawdź, jak to osiągnąć.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego do nauki online warto wybrać komunikator z funkcją przekazywania obrazu,
- jak rozpisać zadanie na tablicy, np. podczas lekcji matematyki online,
- jak uatrakcyjnić naukę języków online,
- jak sprawdzać postępy uczniów w nauce.
Niestety, nic nie wskazuje na to, aby uczniowie w Polsce szybko wrócili do normalnego toku nauczania. Co więcej, niektóre szkoły (np. językowe) już myślą o wprowadzeniu na stałe lekcji online do swojej oferty. Lekcje online to więc teraźniejszość, ale też przyszłość! Postaraj się wejść w ten świat głębiej i sprawić, aby prowadzone przez Ciebie zajęcia były atrakcyjne i angażujące.
Nauka przez internet – zobacz, kogo uczysz!
Nauczyciele ze wszystkich szkół w Polsce korzystają z różnych form prowadzenia nauki przez internet. Do każdej lekcji, niezależnie od przedmiotu i wieku uczniów, najlepiej sprawdzą się te narzędzia, które mają funkcję przekazywania obrazu. Namawiaj swoich podopiecznych do kontaktu za pośrednictwem kamery – to przyniesie wam wiele korzyści. Z łatwością pokażesz uczniom proste doświadzenia (np. chemiczne), które zapadną w pamięć znacznie lepiej niż suche opowiadanie. Będziesz też szybciej reagować na ewentualne niejasności. A dodatkowo lekcje z włączoną kamerką są dla uczniów świetną motywacją do zajęcia miejsca przy biurku i założenia czegoś innego niż piżama lub domowy dres – to drobne sprawy, które jednak znacząco wpływają na mobilizację do nauki.
Warte uwagi narzędzia, które pozwalają na wideoczat z kilkoma użytkownikami, to na przykład:
- Skype,
- Microsoft Teams,
- Zoom,
- Google Hangouts.
Za pomocą tych narzędzi prześlesz także uczniom niewielkie pliki, np. notatki z zajęć czy pracę domową. Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych komunikatorach, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
Wirtualne notatki i tablice – przydatne do nauki matematyki online i nie tylko
W normalnych okolicznościach podczas lekcji wykorzystujesz zapewne tablicę – szczególnie jeśli uczysz matematyki czy innych przedmiotów ścisłych. Chyba nikt nie wyobraża sobie dyktowania danych do zadań czy ustnego rozwiązywania równań przez uczniów…
Na szczęście istnieją narzędzia (na przykład ConceptBoard lub Microsoft WhiteBoard), które pomogą Ci zorganizować naukę matematyki online. Po rejestracji stworzysz tu swoją wirtualną tablicę. Następnie wystarczy udostępnić ją innym i pokazać prawidłowy sposób rozwiązywania ćwiczenia lub w czasie rzeczywistym śledzić, jak uczniowie wykonują swoje zadania.
Nauka języka online – pomysły, które ożywią Twoich uczniów
Możliwe, że z nauką języków online spotkałeś się już przed czasem domowej izolacji. Tę metodę wykorzystują na przykład niektóre szkoły językowe. Ale czy wiesz, jak poprowadzić lekcję angielskiego czy niemieckiego online tak, aby uczniowie byli żywo zainteresowani tym, co masz im do przekazania? Spróbuj urozmaicić lekcję grami i zabawami, oczywiście dostosowanymi do wieku kursantów. Wypróbuj nasze pomysły.
- Pod koniec lekcji zagraj z uczniami w państwa-miasta (oczywiście po angielsku czy w innym języku, którego uczysz) albo w inne gry na platformach e-learningowych.
- W ramach pracy własnej po zajęciach poleć obejrzenie filmiku, na przykład na YouTubie, który wspomoże naukę języków obcych online. Postaraj się wybrać taki materiał, który będzie dla uczniów ciekawy i pouczający. Na następnych zajęciach wspólnie omówcie obejrzany film.
- Poleć uczniom naukę za pomocą fiszek na komputerze lub w aplikacji mobilnej (na przykład z narzędziem Quizlet).
Jak zrobić klasówkę podczas nauki przez internet?
Znasz już kilka sposobów, które pomogą Ci uatrakcyjnić zajęcia podczas nauki przez internet. Ale jak sprawdzisz wiedzę swoich uczniów? Możesz oczywiście postawić na odpytywanie ustne za pośrednictwem komunikatora. Ale innym, ciekawszym rozwiązaniem będą sprawdziany i kartkówki online. Sprawdzanie wiedzy w ten sposób będzie nowością dla Twoich uczniów. A przecież to, co nowe, zawsze jest dla młodego człowieka ciekawe!
Skorzystaj z jednego z bezpłatnych narzędzi, np. Test Portal. Jego zaletą jest to, że testy online sprawdzają się same, a Ty tylko monitorujesz na ich podstawie postępy danego ucznia w nauce. To duża wygoda!
Do prowadzania zajęć online nie potrzebujesz wiele sprzętu – wystarczy Ci laptop lub komputer stacjonarny z kamerą i mikrofonem. Przy odrobinie kreatywności i krótkich poszukiwaniach internetowych materiałów pomocniczych zorganizujesz lekcję, która z pewnością spodoba się Twoim uczniom!
Nie jesteś nauczycielem, ale chcesz usprawnić pracę swojej firmy w czasie kryzysu? Sprawdź, jak zorganizować prowadzenie firmy przez internet.