1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Jak prowadzić zajęcia przez komunikator internetowy?
Jak prowadzić zajęcia przez komunikator internetowy?

Jak prowadzić zajęcia przez komunikator internetowy?

11 min czytania

Pandemia zmusiła nauczycieli oraz uczniów do poszukiwania nowych form komunikowania się i prowadzenia zajęć. Po powrocie do szkół lekcje online mogą się jednak stać dobrym uzupełnieniem regularnych spotkań – dają możliwość zapraszania różnych gości, a także uczestnictwa w zajęciach dzieciom, które z powodów zdrowotnych nie mogą być w szkole.Narzędziami, które pomagają zorganizować lekcje online, są komunikatory internetowe, takie jak Skype, Zoom, Google Hangouts czy Microsoft Teams. Kiedyś wykorzystywaliśmy je głównie do kontaktu z mieszkającymi za granicą bliskimi. Teraz jednak te narzędzia mogą usprawniać codzienną pracę, a czasem stać się sposobem na jej urozmaicenie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zacząć korzystać z komunikatorów internetowych,
  • jak wybrać komunikator internetowy do prowadzenia zajęć,
  • jakie są najpopularniejsze komunikatory internetowe,
  • dlaczego warto korzystać z komunikatorów internetowych.

Dziecko biorące udział w lekcji prowadzonej za pośrednictwem komunikatora.

Zamknięcie przestrzeni publicznej dotknęło nie tylko przedsiębiorców. Z problemami zmagają się również nauczyciele, zarówno ci prowadzący zajęcia w szkołach publicznych, jak i np. zajęcia w szkołach językowych czy tanecznych. Początkowo wszystkim nauczycielom było trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tym, którzy potrafili wykorzystać możliwości, które daje internet, udało się jednak przeciwstawić trudnościom. W jaki sposób?

Początki z Google Analytics – cookies, czyli ciasteczka Czego potrzebujesz, aby móc korzystać z komunikatorów internetowych?

Do prowadzenia zajęć przez komunikatory internetowe (np. angielskiego przez Skype’a) nie potrzeba wiele dodatkowego sprzętu – oprócz komputera będziesz używać również kamerki internetowej oraz mikrofonu. Jeśli jesteś posiadaczem laptopa, pamiętaj, że zwykle te akcesoria są już wbudowane w komputer. W zależności od warunków domowych warto jednak rozważyć zakup dobrze wyciszonych słuchawek z mikrofonem – wpływają one na lepszą jakość dźwięku.

  • liczba wejść na stronę internetową,
  • średni czas spędzony na stronie,
  • wiek, płeć, lokalizacja użytkowników,
  • najchętniej odwiedzane podstrony,
  • i wiele innych.
Jak wybrać komunikator głosowy do prowadzenia zajęć?

Większość komunikatorów obecnych na rynku pozwala na swobodne prowadzenie zajęć online – uwzględniają one opcje rozmów video, audio czy możliwość prowadzenia chatu z uczestnikami zajęć. Rozmówcy mogą się również wymieniać plikami czy udostępniać swój ekran innym.
Wybierając komunikator internetowy, warto więc odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • W jaki sposób dotychczas prowadziłem swoje zajęcia i jak mogę je przenieść do internetu?
  • Dla ilu osób będę prowadzić zajęcia?
  • Jak długo będą trwały moje lekcje?
  • Z jakich komunikatorów korzystają obecnie moi uczniowie?

Poniżej omawiamy cztery najpopularniejsze darmowe komunikatory internetowe, które sprawdzą się zarówno do przeprowadzenia lekcji indywidualnych, jak i zajęć dla całej klasy.

Konferencja online

Jak założyć Skype?

Najbardziej znany komunikator internetowy na świecie, obecny na rynku od ponad 15 lat. Skype jest darmowym narzędziem (można go pobrać z tej strony: https://www.skype.com/pl/). Pozwala na organizację spotkań online do 50 osób. Możesz korzystać z wersji online w przeglądarce lub z dedykowanego oprogramowania na komputer lub telefon (do pobrania za darmo na stronie Skype).

Aby korzystać z programu Skype, musisz założyć konto Skype lub Microsoft. W wersji online nie jest to konieczne, jednak w tym przypadku nie będziesz mieć dostępu do historii rozmowy.

Microsoft Teams – co to jest?

Drugi komunikator internetowy należący do Microsoft sprawdza się w przypadku większych organizacji – całych firm czy szkół. To, co odróżnia go od komunikatorów dostępnych na rynku, to fakt, że w komunikatorze można tworzyć grupy robocze, np. klasy lub działy. Aby korzystać z Microsoft Teams, trzeba posiadać firmowy pakiet Office 365. W przypadku szkół istnieje możliwość wysłania zgłoszenia z prośbąo darmową licencję – więcej na ten temat dowiesz się ze strony https://www.microsoft.com/pl-pl/education/products/teams.

Jak korzystać z Zoom?

Aktualnie to jeden z popularniejszych komunikatorów głosowych, dostępny na stronie https://zoom.us/. W wersji darmowej Zoom pozwala na organizację:

  • nieograniczonych czasowo spotkań indywidualnych,
  • maksymalnie 40-minutowych konferencji dla nie więcej niż 100 osób,
  • zamkniętych spotkań z dostępem na hasło.

Zoom nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania na komputerze, zarówno przez organizatora, jak i przez uczestników spotkania – jest w całości obsługiwany z poziomu wyszukiwarki internetowej (może jedynie wymagać ściągnięcia wtyczki do przeglądarki). W wersji na urządzenia mobilne jest wymagane ściągnięcie darmowej aplikacji.
Organizator spotkania musi posiadać konto w aplikacji Zoom, jednak nie jest to wymagane od uczestników spotkania. Do obsługi komunikatora potrzebna jest podstawowa znajomość języka angielskiego, ponieważ ta aplikacja nie jest dostępna w wersji polskiej.

Google Hangouts

Google Hangouts to komunikator internetowy Google (https://hangouts.google.com/). Z komunikatora można korzystać, używając darmowego oprogramowania na telefon lub komputer albo przeglądarki internetowej. Komunikator pozwala na prowadzenie nielimitowanych rozmów z maksymalnie 9 osobami.W przeciwieństwie do Zoomu czy Skype’a wymaga jedynie posiadania konta na poczcie Gmail. Dzięki temu historia rozmów na Google Hangouts jest łatwo dostępna z poziomu poczty.

Komunikatory internetowe (np. Skype na telefon) przenoszą do świata online chociaż część możliwości, które daje bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniami. Pozwalają one na bieżąco monitorować postępy uczniów czy omawiać trudności, które napotykają oni podczas nauki indywidualnej. Komunikatory można wykorzystywać również podczas nauczania indywidualnego lub zajęć wyrównawczych albo dodatkowych. Mogą się również stać narzędziem komunikacji pomiędzy nauczycielem a rodzicami. Już dziś warto więc zacząć regularnie z nich korzystać.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy