Księgowość internetowa
Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy lub działalności jednoosobowe, rezygnuje z księgowości tradycyjnej i wybiera księgowość online. Kierują się oszczędnością i wygodą takiego rozwiązania. Zobacz, jak działa księgowość internetowa i dlaczego warto z niej korzystać.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie masz możliwości korzystania z księgowości internetowej,
- jakie działania możesz przeprowadzić dzięki księgowości online,
- jakie są korzyści prowadzenia księgowości internetowej.
Jako przedsiębiorca możesz prowadzić swoje biuro online na kilka sposobów:
- księgowość online za pomocą aplikacji – wykorzystujesz dostępne programy i aplikacje do samodzielnego prowadzenia swoich rozliczeń,
- księgowość online oraz porady księgowe online oferowane przez profesjonalnych księgowych – masz wgląd i dostęp do swoich rozliczeń, ale nie musisz się nimi zajmować, pozostawiając to zadanie profesjonalistom – księgowym online.
Samodzielne prowadzenie księgowości online to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie boją się ryzyka i lubią sprawować kontrolę nad wszystkimi formalnościami w swojej firmie. Wbrew pozorom prowadzenie księgowości internetowej na własną rękę nie jest skomplikowane, ale wymaga od właściciela firmy obowiązkowości i systematyczności.
Zobacz również: Jak łatwo i tanio założyć stronę internetową?
Jeśli jednak nie chcesz się martwić kontaktami z urzędem czy wypełnianiem księgi przychodów i rozchodów, najlepsza będzie dla Ciebie księgowość tradycyjna. Pamiętaj jednak, że współpraca z biurem księgowym również ma swoje wady, m.in. brak dostępu do bieżących informacji czy raportów oraz konieczność odwiedzania biura. Dobrym kompromisem między księgowością tradycyjną a internetową może być więc usługa księgowego online.
Pełna księgowość online – jak działa?
W polskiej sieci możesz się natknąć na mnóstwo programów do księgowości internetowej,
Zobacz także: Analizy Google Analytics – jak odczytywać dane z raportów?
Z internetowego biura rachunkowego mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z urzędami poprzez Książkę Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ryczałt (ewidencję przychodów). Księgowość internetowa prowadzona samodzielnie (bez księgowego) to w szczególności dobre rozwiązanie dla jednoosobówek i małych firm, ponieważ im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej pracochłonne i skomplikowane jest prowadzenie jego księgowości.
Jakie działania możesz zrealizować sam w ramach księgowości online?
- Wystawianie faktur i rachunków – często wystarczy jedynie założyć konto, skonfigurować je i przejść do wystawiania faktur. Niektóre programy do faktur, np. IFIRMA, oferują 30-dniowy darmowy okres próbny, a potem możliwość prowadzenia księgowości online za darmo (do 10 faktur na miesiąc).
- Rejestrowanie kosztów i przychodów, uaktualnianie KPiR lub ewidencji przychodów – obecnie praktykuje się je wyłącznie online ze względu na niewielkie ryzyko popełnienia błędów i prostotę obsługi.
- Obliczanie zobowiązań podatkowych VAT, ZUS, PIT za pomocą rzetelnych kalkulatorów odsetek.
- Generowanie deklaracji VAT-7, PIT-4, PIT-5, PIT-11, ZUS DRA – za pomocą specjalnych modułów możesz szybko wygenerować deklaracje zgłoszeniowe, a nawet wysłać je drogą elektroniczną do wybranego urzędu (bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego).
- Wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) – zarówno miesięcznego, jak i na żądanie organów prawnych.
- Ewidencja pojazdów.
- Korzystanie z porad księgowych za darmo.
To jedynie podstawowe funkcje programów do księgowości internetowej. Obecnie przez internet możesz również prowadzić dokumentację pracowniczą, zarządzać relacjami z klientami (system CRM) oraz dysponować modułem magazynowym. Biuro księgowe online skutecznie połączysz też z kalendarzem, platformą e-commerce, bankowością online i systemem samodzielnej windykacji.
Biuro księgowe online – co zyskujesz dzięki księgowości internetowej prowadzonej samodzielnie?
Właściwie dlaczego warto wziąć na siebie obowiązek prowadzenia księgowości online?
- Oszczędność – sam prowadzisz dokumentację firmy, masz nad wszystkim kontrolę i nie płacisz za księgową. Dostęp do programów to koszt raptem kilkunastu-kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
- Monitorowanie rozliczeń – większość programów zapewnia Ci stały dostęp do wykresów, analiz czy raportów sprzedaży ze wszystkich urządzeń.
- Bezpieczeństwo – informacje, których udzielasz programom do księgowości internetowej, są chronione zabezpieczeniami cyfrowymi i połączeniem szyfrowanym.
- Wygoda – nie musisz się ruszać z domu czy firmy, aby przewieźć potrzebne dokumenty do biura rachunkowego. Wszystko zrobisz samodzielnie online przez całą dobę. Ponadto większość dokumentów generuje się automatycznie, co ogranicza ryzyko popełnienia błędu.
- Dostęp do archiwum – w przypadku kontroli lub jakichkolwiek niejasności możesz od ręki sprawdzić plik poprzez wpisanie jego numeru. Wszystkie dokumenty przechowuje administrator serwisu, więc w razie awarii możesz je bez problemu odzyskać.
- Bycie na bieżąco z przepisami – dobre, sprawdzone firmy oferujące księgowość online aktualizują program natychmiast po zmianie przepisów.
Zobacz także: Koszt sklepu internetowego. Za co płacisz i jakie opcje wybrać w zależności od budżetu?
Coraz bardziej przekonujesz się do samodzielnego prowadzenia księgowości internetowej? Z pewnością sobie poradzisz! Zorientuj się w ofertach internetowych biur rachunkowych, porównaj ich propozycje i wybierz idealny pakiet dla siebie. Weź sprawy w swoje ręce i ułatw sobie pracę!