1. Dla firmy
 2. Akademia przedsiębiorcy
 3. Księgowość internetowa
Księgowość internetowa

Księgowość internetowa

13 min czytania

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy lub działalności jednoosobowe, rezygnuje z księgowości tradycyjnej i wybiera księgowość online. Kierują się oszczędnością i wygodą takiego rozwiązania. Zobacz, jak działa księgowość internetowa i dlaczego warto z niej korzystać.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie masz możliwości korzystania z księgowości internetowej,
 • jakie działania możesz przeprowadzić dzięki księgowości online,
 • jakie są korzyści prowadzenia księgowości internetowej.

Kobieta korzystająca z księgowości online

Jako przedsiębiorca możesz prowadzić swoje biuro online na kilka sposobów:

 • księgowość online za pomocą aplikacji – wykorzystujesz dostępne programy i aplikacje do samodzielnego prowadzenia swoich rozliczeń,
 • księgowość online oraz porady księgowe online oferowane przez profesjonalnych księgowych – masz wgląd i dostęp do swoich rozliczeń, ale nie musisz się nimi zajmować, pozostawiając to zadanie profesjonalistom – księgowym online.

Samodzielne prowadzenie księgowości online to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie boją się ryzyka i lubią sprawować kontrolę nad wszystkimi formalnościami w swojej firmie. Wbrew pozorom prowadzenie księgowości internetowej na własną rękę nie jest skomplikowane, ale wymaga od właściciela firmy obowiązkowości i systematyczności.

Zobacz również: Jak łatwo i tanio założyć stronę internetową?

Jeśli jednak nie chcesz się martwić kontaktami z urzędem czy wypełnianiem księgi przychodów i rozchodów, najlepsza będzie dla Ciebie księgowość tradycyjna. Pamiętaj jednak, że współpraca z biurem księgowym również ma swoje wady, m.in. brak dostępu do bieżących informacji czy raportów oraz konieczność odwiedzania biura. Dobrym kompromisem między księgowością tradycyjną a internetową może być więc usługa księgowego online.

Oferta księgowego online
Pełna księgowość online – jak działa?

W polskiej sieci możesz się natknąć na mnóstwo programów do księgowości internetowej, biur rachunkowych online, a nawet darmowych porad księgowych. Warto zapoznać się z ofertami poszczególnych biur i sprawdzić, jakie funkcjonalności oferują w ramach miesięcznego abonamentu. Bardzo często biura rachunkowe online proponują różne pakiety usług: począwszy od dostępu do programu czy aplikacji, które pomogą Ci samodzielnie prowadzić księgowość, skończywszy na dedykowanym księgowym online, który zajmie się wszystkimi Twoimi formalnościami. Najpopularniejsze strony oferujące księgowość online to m.in.: IFIRMA, inFAKT, Streamsoft Firmino, 360°Księgowość.

Zobacz także: Analizy Google Analytics – jak odczytywać dane z raportów?

Cennik internetowego biura rachunkowego

internetowego biura rachunkowego mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z urzędami poprzez Książkę Przychodów i Rozchodów (KPiR) lub ryczałt (ewidencję przychodów). Księgowość internetowa prowadzona samodzielnie (bez księgowego) to w szczególności dobre rozwiązanie dla jednoosobówek i małych firm, ponieważ im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej pracochłonne i skomplikowane jest prowadzenie jego księgowości.

Jakie działania możesz zrealizować sam w ramach księgowości online?

 • Wystawianie faktur i rachunków – często wystarczy jedynie założyć konto, skonfigurować je i przejść do wystawiania faktur. Niektóre programy do faktur, np. IFIRMA, oferują 30-dniowy darmowy okres próbny, a potem możliwość prowadzenia księgowości online za darmo (do 10 faktur na miesiąc).
 • Rejestrowanie kosztów i przychodów, uaktualnianie KPiR lub ewidencji przychodów – obecnie praktykuje się je wyłącznie online ze względu na niewielkie ryzyko popełnienia błędów i prostotę obsługi.
 • Obliczanie zobowiązań podatkowych VAT, ZUS, PIT za pomocą rzetelnych kalkulatorów odsetek.
 • Generowanie deklaracji VAT-7, PIT-4, PIT-5, PIT-11, ZUS DRA – za pomocą specjalnych modułów możesz szybko wygenerować deklaracje zgłoszeniowe, a nawet wysłać je drogą elektroniczną do wybranego urzędu (bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego).
 • Wysyłanie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) – zarówno miesięcznego, jak i na żądanie organów prawnych.
 • Ewidencja pojazdów.
 • Korzystanie z porad księgowych za darmo.

To jedynie podstawowe funkcje programów do księgowości internetowej. Obecnie przez internet możesz również prowadzić dokumentację pracowniczą, zarządzać relacjami z klientami (system CRM) oraz dysponować modułem magazynowym. Biuro księgowe online skutecznie połączysz też z kalendarzem, platformą e-commerce, bankowością online i systemem samodzielnej windykacji.

Biuro księgowe online – co zyskujesz dzięki księgowości internetowej prowadzonej samodzielnie?

Właściwie dlaczego warto wziąć na siebie obowiązek prowadzenia księgowości online?

 • Oszczędność – sam prowadzisz dokumentację firmy, masz nad wszystkim kontrolę i nie płacisz za księgową. Dostęp do programów to koszt raptem kilkunastu-kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
 • Monitorowanie rozliczeń – większość programów zapewnia Ci stały dostęp do wykresów, analiz czy raportów sprzedaży ze wszystkich urządzeń.
 • Bezpieczeństwo – informacje, których udzielasz programom do księgowości internetowej, są chronione zabezpieczeniami cyfrowymi i połączeniem szyfrowanym.
 • Wygoda – nie musisz się ruszać z domu czy firmy, aby przewieźć potrzebne dokumenty do biura rachunkowego. Wszystko zrobisz samodzielnie online przez całą dobę. Ponadto większość dokumentów generuje się automatycznie, co ogranicza ryzyko popełnienia błędu.
 • Dostęp do archiwum – w przypadku kontroli lub jakichkolwiek niejasności możesz od ręki sprawdzić plik poprzez wpisanie jego numeru. Wszystkie dokumenty przechowuje administrator serwisu, więc w razie awarii możesz je bez problemu odzyskać.
 • Bycie na bieżąco z przepisami – dobre, sprawdzone firmy oferujące księgowość online aktualizują program natychmiast po zmianie przepisów.

Zobacz także: Koszt sklepu internetowego. Za co płacisz i jakie opcje wybrać w zależności od budżetu?

Coraz bardziej przekonujesz się do samodzielnego prowadzenia księgowości internetowej? Z pewnością sobie poradzisz! Zorientuj się w ofertach internetowych biur rachunkowych, porównaj ich propozycje i wybierz idealny pakiet dla siebie. Weź sprawy w swoje ręce i ułatw sobie pracę!

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy