1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Konto firmowe – ranking. Jak wybrać najlepsze?
Konto firmowe – ranking. Jak wybrać najlepsze?

Konto firmowe – ranking. Jak wybrać najlepsze?

5 min czytania

Założenie i prowadzenie konta firmowego jest obowiązkiem każdego, kto rozpoczyna działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach, np. jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, możesz jako rachunek firmowy wskazać swoje konto prywatne, jednak pod pewnymi warunkami. Kto musi założyć konto firmowe i jakie inne obowiązki się z tym wiążą? Czy uzyskanie firmowego konta bankowego jest trudne? Czy można założyć konto firmowe przez internet? Jak wybrać najlepszy rachunek dla siebie? Przeczytaj artykuł, by otrzymać odpowiedzi na te i inne pytania!

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 

  • Konto firmowe – kto musi je założyć?
  • Gdzie należy zgłosić numer rachunku firmowego?
  • Czy konto firmowe się opłaca?
  • Najlepsze konto firmowe – czym kierować się przy wyborze?
  • Konto firmowe – Jaki bank wybrać, aby było najtaniej?

Przeczytaj także: Jak założyć firmę – formalności krok po kroku

 

Konto firmowe – czy musisz je mieć?

 

Czy przy prowadzeniu działalności gospodarczej trzeba mieć specjalny rachunek firmowy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Przynajmniej teoretycznie. Jest wskazane, by każdy przedsiębiorca miał konto bankowe (prywatne lub firmowe), ponieważ przepisy nakładają obowiązek dokonywania pewnych płatności drogą elektroniczną. Nie możesz posługiwać się gotówką w transakcjach, w których:

 

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • płatność opiewa na kwotę wyższą niż 8 tys. zł.

W przypadku, gdy dokonujesz tego typu transakcji, musisz posiadać rachunek bankowy, jednak może to być twoje konto prywatne, o ile jesteś jego jedynym właścicielem. Natomiast konieczne będzie założenie specjalnego konta firmowego, odrębnego od Twojego rachunku prywatnego, jeżeli:

 

  • jesteś podatnikiem VAT,
  • stosujesz w swoich transakcjach mechanizm podzielonej płatności.

Konto firmowe a Polski Ład – kiedy nie można płacić gotówką?

Konto firmowe – gdzie należy je zgłosić?

 

Jeżeli dopiero planujesz założyć działalność i zastanawiasz się, jaki bank wybrać dla firmy, pamiętaj, że wcześniej czeka Cię jeszcze rejestracja w CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). To właśnie w formularzu CEiDG-1 należy podać numer rachunku, który będzie uznawany za Twoje konto firmowe. Za jego pomocą będziesz:

 

  • prowadzić rozliczenia z Urzędem Skarbowym (US),
  • opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
  • przeprowadzać transakcje związane z działalnością gospodarczą,
  • podlegać weryfikacji na tak zwanej białej liście podatników VAT (jeżeli jesteś podatnikiem VAT).

Przeczytaj także: Dotacje dla firm – skąd i jak je pozyskiwać?

 

Konto bankowe – czy się opłaca?

 

Wielu przedsiębiorców wzbrania się przed koniecznością założenia specjalnego rachunku firmowego, ponieważ jego prowadzenie jest zazwyczaj droższe niż posiadanie konta prywatnego. W praktyce jednak wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, którzy za pomocą przelewów opłacają jedynie składki ZUS i rozliczają się z Urzędem Skarbowym, mogą sobie pozwolić na dokonywanie transakcji z rachunku osobistego. W ten sposób mogą zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem odrębnego konta firmowego. Jednak w przypadku wszystkich innych osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadanie rachunku do celów biznesowych jest nie tylko obowiązkowe z punktu widzenia przepisów, lecz także opłacalne.

 

Konto firmowe – zalety i wady

 

Przeczytaj także: ZUS – jakie ulgi przysługują nowym przedsiębiorcom?

 

Ranking kont firmowych. Czym się kierować przy ich wyborze?

Wielu przedsiębiorców przy wyborze konta firmowego kieruje się przede wszystkim tym, by jego prowadzenie było możliwie jak najtańsze. To istotne, ale nie jedyne kryterium, zatem jaki bank dla firmy będzie najlepszy? Ważne, by oferta była dobrze dopasowana do Twoich potrzeb oraz rodzaju prowadzonej działalności. Wiele instytucji dzieli swoje konta firmowe na kilka podtypów, np. odrębne są te dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, korporacji itd.

 

Konto firmowe – przedsiębiorczyni analizuje rachunki przed dokonaniem płatności online

 

Wczytując się w oferty banków skierowane do firm, należy dokładnie prześledzić tabele opłat i prowizji, uwzględniając wszelkie zapisane małym druczkiem warunki. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

 

  • opłaty związane z założeniem i prowadzeniem konta,
  • oferty związane z kredytami dla firm,
  • oferty związane z oszczędzaniem (możliwość skorzystania z lokat z atrakcyjnym oprocentowaniem itd.),
  • warunki obsługi walutowej,
  • funkcjonalność bankowości internetowej oraz mobilnej,
  • dodatkowe usługi, funkcje i udogodnienia dla przedsiębiorców (m.in. możliwość założenia konta firmowego online, usługi takie jak e-księgowość, oferty leasingowe i ubezpieczeniowe itd.).

Konto firmowe – w jakim banku będzie najtaniej?

 

Wiele banków chwali się, że ich konta firmowe są darmowe, jednak często okazuje się, że dana usługa jest bezkosztowa w ograniczonym stopniu, np. za darmo można wykonać do 10 przelewów w miesiącu. Zanim podejmiesz decyzję, jakie konto firmowe ostatecznie wybierasz, sprawdź, z jakimi kosztami i pod jakimi warunkami wiąże się:

 

  • prowadzenie konta,
  • korzystanie z karty płatniczej,
  • realizacja przelewów,
  • korzystanie z bankomatów i wpłatomatów,
  • zlecanie przelewów do ZUS i US.

Przeczytaj także: Jak przygotować małe przedsiębiorstwo do czasów po kryzysie?

 

Jeśli chodzi o kwestie związane z kredytowaniem, oszczędzaniem i obsługą transakcji walutowych, to każda z nich ma ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki bank wybrać dla firmy. Możliwość skorzystania z różnego rodzaju pożyczek bankowych – nieobwarowane licznymi wymogami w obszarze zabezpieczeń – to dla wielu przedsiębiorców ogromna pomoc w podejmowaniu kroków, które mają na celu rozwój firmy. Bardzo ważne jest też udostępnienie osobom prowadzącym działalność gospodarczą produktów pozwalających im dobrze ulokować nadwyżki finansowe w tym samym banku, w którym posiadają konto.

 

Natomiast oferta walutowa staje się coraz bardziej istotna dla wielu przedsiębiorców, którzy – czasem niespodziewanie dla samych siebie – zaczynają myśleć o ekspansji zagranicznej lub podejmują współpracę z kontrahentami z innych krajów. Warto przy analizie tego aspektu konta firmowego zwrócić uwagę na to:

 

  • w ilu walutach można założyć rachunek w konkretnym banku,
  • jakie stawki obowiązują za przyjmowanie przelewów w obcych walutach, za ich wykonywanie oraz za samo prowadzenie konta walutowego.

W związku z tym, że oferta bankowa często się zmienia i co chwilę pojawiają się specjalne akcje promocyjne, mające skusić przedsiębiorców do wyboru oferty danej instytucji, warto skorzystać z poręcznych narzędzi, jakimi są rankingi rachunków firmowych. Zazwyczaj są one aktualizowane co miesiąc. Rankingi prezentują informacje, które rzeczywiście odzwierciedlają to, co w danym momencie osoba prowadząca firmę może uzyskać, decydując się na prowadzenie konta firmowego w danym banku. 

 

Przeczytaj także: Modele biznesowe – czym są i jak stworzyć odpowiedni dla swojej firmy?

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy