Zawody przyszłości – lista profesji, które będą ważne za kilka lat
Zastanawiasz się, jak kierować swoją działalnością, aby ta miała szansę rozwijać się i nadążać za zmianami dyktowanymi przez technologiczny postęp oraz pracowników otwartych na nowe wyzwania? W naszym poradniku znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących tego, jakie zawody przyszłości będą cenione za 5-10 lat. Podpowiemy Ci, dlaczego już dzisiaj warto być otwartym na innowacyjne kompetencje pracowników, które wkrótce będą pożądane w nowych profesjach. Sprawdź również, jak AI i cyfryzacja mogą wpłynąć na Twój biznes.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jak cyfryzacja i AI kształtują nowe zawody przyszłości na rynku pracy?
- Jakie kompetencje warto rozwijać pod kątem zawodów przyszłości?
- Jakie zawody mają przyszłość?
Sprawdź też: Cyfryzacja firmy – jaki ma wpływ na zrównoważony rozwój?
Zawód z przyszłością: jak cyfryzacja i AI zmieniają rynek pracy?
Prowadzisz własny biznes i próbujesz sprostać prężnie rozwijającemu się rynkowi? W swojej strategii marketingowej i w planach na przyszłość warto iść za ogólnoświatowymi trendami, biorąc pod uwagę sztuczną inteligencję i automatyzację. Te zagadnienia wciąż budzą w wielu przedsiębiorcach i pracownikach mieszane uczucia, jednak procesów związanych z cyfryzacją nie trzeba się bać.
Zapowiadane zmiany sprawiają, że przedsiębiorstwa coraz śmielej będą wkraczać w erę szeroko pojętej cyfryzacji. Dla przykładu AI (artificial intelligence), czyli wspomniana wyżej sztuczna inteligencja, już dzisiaj zwiększa efektywność pracy w wielu zawodach związanych z marketingiem i sprzedażą, a to dopiero początek jej istnienia… Według prognoz taka sytuacja za kilka lat może mieć znaczący wpływ nie tylko na pojedyncze biznesy, ale i na światową gospodarkę. Choć jedni wciąż widzą w sztucznej inteligencji zagrożenie, firmy, które na nią stawiają, wyprzedzają tradycyjne przedsiębiorstwa bojące się porzucenia utartych schematów działania oraz powiewu nowości w szeregach swojej organizacji.
Jeżeli chodzi o nowe profesje, warto spojrzeć wstecz… Jeszcze kilkanaście lat temu nikt przecież nie słyszał o zawodach związanych np. z social mediami (influencerach, podcasterach), co tylko pokazuje, jak dynamiczne zmienia się rynek pracy. A jak będzie on wyglądać za 5-10 lat i co powinieneś zrobić jako przedsiębiorca, który chce iść z duchem czasu, rozwijać firmę i zatrudniać pracowników z nowymi kompetencjami przyszłości? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek!
Czytaj także: Work-life balance – jak osiągnąć równowagę, prowadząc biznes?
Zawody przyszłości a kompetencje: jak przygotować firmę na nadchodzące zmiany?
Aby nie pozostać w tyle za konkurencją, z pewnością już teraz warto zainwestować w kompetencje techniczne, analityczne i dać pracownikom szansę na rozwój. Nawet w małych i średnich firmach cyfryzacja i automatyzacja potrafi przynieść pozytywne skutki i usprawnić np. procesy produkcyjne, co przekłada się na większe zyski oraz oszczędności, które mogą posłużyć do wprowadzania kolejnych zmian.
Następny krok to umożliwienie swoim pracownikom ciągłego zwiększania kompetencji cyfrowych (digital competences), które obok pisania, czytania, umiejętności matematycznych oraz językowych stają się fundamentem dla współczesnego człowieka. Zalicza się bowiem do nich m.in.:
- kompetencje informatyczne (posługiwanie się komputerem i urządzeniami elektronicznymi, korzystanie z internetu, oprogramowań, aplikacji, technologii cyfrowych oraz tworzenie rozwiązań teleinformatycznych będących rozwiązaniem problemów z różnych dziedzin);
- kompetencje informacyjno-komunikacyjne (umiejętność wyszukiwania informacji, ich selekcji, a także komunikowanie się za pomocą cyfrowych technologii);
- kompetencje funkcjonalne (wykorzystywanie powyższych kompetencji w codziennym życiu – np. finanse, życie zawodowe, zdrowie, hobby itd. zgodnie z zasadami bezpiecznego używania technologii cyfrowych).
Gdy już zaczniesz wdrażać zmiany z myślą o przyszłości, pamiętaj też o sobie. Jako lider organizacji, którą zarządzasz, musisz rozumieć cyfrowy świat i być jego aktywnym uczestnikiem. Poszerzanie kompetencji (nie tylko tych twardych związanych z branżą, w której działasz) dotyczy wszystkich pracowników firmy – w tym także Ciebie! Ważne są też kompetencje miękkie (np. zdolność szybkiego uczenia się, abstrakcyjne myślenie, umiejętność dzielenia się wiedzą), którymi w budowaniu nowoczesnej firmy powinni wykazać się nie tylko pracownicy przyszłości, ale i sami pracodawcy. W procesie zmian, jakie czekają rynek pracy, ważne są też takie cechy, jak: kreatywność, elastyczność i otwartość na nowe wyzwania, które Tobie i Twoim pracownikom ułatwią odnalezienie się w nowej rzeczywistości.
Zobacz także: Kompetencje przyszłości – jakie są umiejętności jutra?
Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości?
Wszystko wskazuje na to, że największemu zautomatyzowaniu w przyszłości będą podlegać prace biurowe i fizyczne, które są powtarzalne i schematyczne. Futurolodzy podkreślają, że mogą też zniknąć zawody polegające na zbieraniu i przetwarzaniu danych.
Z drugiej strony mają szansę rozwinąć się profesje kreatywne, które wymagają nieszablonowego myślenia. Szczególne miejsce na rynku pracy za 5-10 lat będą mieć również zawody z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths) oraz takie, które wykorzystują szeroko rozumiane umiejętności cyfrowe, o których wspomnieliśmy powyżej. Zmiany na rynku pracy obejmą też obszar wykonywanych zadań i przebieg kariery pracowników. Już teraz możemy dostrzec, że odchodzi się od stabilnego zatrudnienia na lata na rzecz pracy projektowej czy wielozadaniowej.
W jakich zawodach w przyszłości być może przyjdzie Ci zatrudniać nowych pracowników? Kogo będziesz szukać za 5-10 lat do swojej firmy w związku z przełomem cyfrowym, którego jesteśmy świadkami? Oto kilka pomysłów.
- Garbage designer – inaczej projektant śmieci. W dobie kryzysu klimatycznego i w perspektywie kolejnych lat ten zawód będzie wręcz wymagany, aby w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach znajdować nowe zastosowania dla użytych już materiałów. Ten specjalista pomoże Twojej firmie być eko – wszystko to z troską o losy naszej planety.
- Personal digital curator – będzie specjalistą od dbania o wizerunek i komunikowania w sieci. Zatroszczy się o to, aby np. jak najlepiej wypromować Twoją firmę.
- Simplicity designer – to ekspert od uproszczeń, który będzie pomagał przedsiębiorstwom funkcjonować bez zbędnych procedur, aby wszystkie procesy przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.
- Men-machine teaming manager – dzięki tej osobie współpraca człowiek-maszyna będzie łatwiejsza. Taki manager będzie nadzorował dwa zespoły – ludzi i robotów.
Oczywiście to, czy takie zawody powstaną, okaże się z biegiem lat. Warto jednak już dzisiaj zacząć inwestować w kluczowe umiejętności pod kątem zawodów przyszłości, rozwijania przedsiębiorstwa i podążania za branżowymi trendami. Można też wysnuć wniosek, że połączenie umiejętności cyfrowych z kompetencjami miękkimi jest cennym kapitałem dla pracodawców i pracowników przyszłości. Będzie on odgrywał kluczową rolę w powstawaniu nowych zawodów i kreowaniu przyszłości, którą już dzisiaj napędza tempo innowacji, postępująca automatyzacja i AI.
Jeśli więc jeszcze nie przeniosłeś swojego biznesu do online’u, to ostatni moment, aby to zrobić i zacząć rozwijać swoją firmę za pomocą nowoczesnych technologii.
Przeczytaj również: Przydatne aplikacje, które pomogą Ci w prowadzeniu firmy
Źródła:
¹ Raport WEF, Online: https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs-report-2023/. Dostęp: 20.09.2023.