1. Dla firmy
 2. Akademia przedsiębiorcy
 3. Regulamin strony internetowej – co powinien zawierać?
Regulamin strony internetowej – co powinien zawierać?

Regulamin strony internetowej to w wielu przypadkach obowiązkowy element każdego serwisu. Sprawdź, co musi znaleźć się w takim dokumencie.

4 min czytania

Regulamin strony internetowej w teorii nie jest obowiązkowym elementem każdej witryny. W praktyce jednak wystarczy, że jest ona w jakikolwiek sposób interaktywna – ma formularz kontaktowy, przycisk do udostępniania w social mediach, wyszukiwarkę czy materiały do pobrania – by jego zamieszczenie było konieczne. A skoro tak, warto wiedzieć, jak skonstruować przykładowy regulamin strony internetowej. 

O czym dowiesz się z artykułu:

 •       Czy strona internetowa musi mieć regulamin w każdym przypadku?
 •       Na podstawie jakich aktów prawnych stworzyć regulamin strony internetowej?
 •       Co musi zawierać regulamin strony internetowej?
 •       Gdzie szukać przykładowego regulaminu strony internetowej?

Czytaj też: Jakie są obowiązkowe elementy strony internetowej?

Kto musi mieć regulamin strony internetowej? 

Jeśli zastanawiasz się, czy musisz mieć na stronie umieszczony regulamin, z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowiadamy, że tak. Wystarczy bowiem, że udostępniasz klientom formularz kontaktowy, opcję zapisu do newslettera, materiały do pobrania, rejestrację, konfigurator produktów czy miejsce na zostawienie komentarza – wchodzisz z nimi w interakcje. A taka sytuacja musi już być obwarowana pewnymi regułami. Łatwiej jest wymienić warunki, w których taki dokument nie jest wymagany: to wówczas, kiedy strona jest zwykłą wizytówką firmy, na której odbiorca nie może przeprowadzić żadnej akcji. Jednak i wówczas warto go mieć – jego obecność buduje wiarygodność przedsiębiorstwa i jego profesjonalny wizerunek.

ALT_ Kary za brak regulaminu strony internetowej.jpg

Czytaj też: Jak zrobić stronę internetową?

Z jakimi aktami prawnymi powinien być zgodny regulamin strony internetowej?

Regulamin strony internetowej musi być zgodny z obowiązującymi przepisami. Akty prawne, które z pewnością przydadzą Ci się przy tworzeniu tego dokumentu, to:

 •      Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, 
 •      Kodeks cywilny, 
 •      Ustawa o ochronie danych osobowych,
 •      Ustawa o prawach konsumenta,
 •      Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. 

Warto też śledzić Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez UOKiK. Są tam umieszczane zapisy, których stosowanie w regulaminie strony internetowej jest zabronione i może być karane. 

ALT_ Regulamin strony internetowej ÔÇô wzo╠ür potwierdzenia.png

Przykładowy regulamin strony internetowej – konieczne elementy

Każdy regulamin strony internetowej musi składać się z określonych elementów: zasad korzystania ze strony, informacji o firmie, praw i obowiązków użytkowników. Możesz dodać tam też dodatkowe informacje czy klauzule, pod warunkiem, że są one zgodne z prawem. 

Obowiązkowe składniki regulaminu to:

 •     dane przedsiębiorstwa prowadzącego stronę: nazwa, numer NIP, REGON, dane kontaktowe,
 •     opis oferowanych usług,
 •     zasady korzystania z serwisu,
 •     opis wszystkich funkcjonalności dostępnych dla użytkownika,
 •     określenie zasad ochrony danych osobowych,
 •     określenie zasad odpowiedzialności – kto odpowiada za treści na stronie, jakie są konsekwencje łamania zapisów regulaminu. 

To bardzo ogólne wytyczne, ale na ich podstawie możesz stworzyć dokument ściśle dopasowany do Twoich potrzeb. Pamiętaj też, że regulamin sklepu internetowego musi być znacznie bardziej rozbudowany – konieczne są w takim przypadku też informacje m.in. o produktach, sposobach płatności i dostawy, zwrotach i reklamacjach. 

Czytaj też: Jak przygotować dobrą politykę prywatności na stronę WWW?

Regulamin korzystania ze strony internetowej – na czym się wzorować?

Wzór regulaminu można znaleźć na przykład w internecie – wiele serwisów zajmujących się prawem albo marketingiem udostępnia darmowe szablony do pobrania i własnoręcznego uzupełnienia. Korzystaj wyłącznie z wiarygodnych źródeł, co do których masz pewność, że nie padłeś ofiarą oszustwa. Przeczytaj dokładnie dokument, uzupełnij go, a następnie skonsultuj  z ekspertem i prawnikiem, aby upewnić się, że nie ma tam klauzul niedozwolonych czy zwykłych błędów. Pamiętaj, by na bieżąco śledzić wszelkie zmiany legislacyjne i decyzje UOKiK i dostosowywać do nich swój regulamin – przepisy się zmieniają, a Twój dokument musi za nimi nadążać. 

Jeżeli nie znasz się na kwestiach prawnych i chcesz mieć pewność, że regulamin strony internetowej jest zgodny z przepisami, aktualny i odpowiada dokładnie na potrzeby Twojego biznesu, możesz zlecić jego stworzenie prawnikowi. Osoba wyspecjalizowana w tego typu zadaniach z pewnością przygotuje dokument i weźmie na siebie odpowiedzialność za jego poprawną formę. Bardzo często w ofercie dostajesz także tzw. monitoring zmian w prawie. Oznacza to, że przez określony czas (np. dwa lata) będziesz otrzymywać informacje o ewentualnych zmianach w przepisach, które powodują konieczność uaktualnienia regulaminu strony internetowej. 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy