Praca dla emeryta w Twojej firmie
Dlaczego warto zatrudniać w swoich przedsiębiorstwach emerytów? Powodów jest kilka. To często lojalni pracownicy, którzy mają długoletnie doświadczenie w pracy w zmieniających się warunkach i rzeczywistości. Mogą być świetnymi współpracownikami i wspierać młodszy zespół swoim doświadczeniem oraz nabytymi przez lata umiejętnościami albo wyręczać ich w lekkich pracach. Dla emeryta dodatkowe zatrudnienie to często możliwość wyjścia z domu i dorobienia do niskiego świadczenia. Sprawdź, jak wygląda zatrudnienie osoby na emeryturze od strony formalnej.
O czym przeczytasz w artykule:
- Praca dla emeryta, czyli dla kogo?
- „Dodatkowa praca dla emerytki poszukiwana”, czyli dlaczego osoby na świadczeniach szukają pracy?
- Praca dla emerytki lub emeryta – jakie są wady i zalety pracowników w wieku poprodukcyjnym?
- Jak zatrudnić emeryta na umowę o pracę?
- Dodatkowa praca dla emerytki i emeryta – umowa zlecenie oraz umowa o dzieło
Czytaj też: Dlaczego warto zatrudniać ludzi po 50. roku życia?
Praca dla emeryta, czyli dla kogo?
Proces zatrudniania osoby na emeryturze (lub rencie – bo tu zasady są niemal identyczne) różni się od tego, jak zatrudnia się kogoś w wieku produkcyjnym. Warto jednak pamiętać, że emeryt to według definicji osoba, która ma ustalone prawo do otrzymywania świadczenia emerytalnego. Decyzję taką wydaje ZUS lub KRUS w zależności od tego, do której z tych instytucji przez całe zawodowe życie odprowadzało się składki emerytalne i w której było się ubezpieczonym. Może więc zdarzyć się, że ktoś, kto osiągnął 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), nie będzie emerytem w świetle prawa, bo na przykład nigdy nie był zatrudniony legalnie.
„Dodatkowa praca dla emerytki poszukiwana”, czyli dlaczego osoby na świadczeniach szukają pracy?
Dlaczego seniorzy chcą pracować? Powodów jest wiele, ale dwa pojawiają się w odpowiedziach samych zainteresowanych najczęściej.
- Po pierwsze, większość osób otrzymuje niskie świadczenia, dużo niższe niż ich dotychczasowe wynagrodzenie w „etatowej” pracy. Niektórzy nie chcą godzić się na obniżenie poziomu życia, inni nie mają wyjścia, bo pieniądze otrzymywane z ZUS-u nie pokrywają wszystkich wydatków. Osoby postawione w takiej sytuacji szukają zatrudnienia, by dorobić jakąś sumę, która wesprze ich domowy budżet.
- Po drugie, wielu emerytów nie czuje się jeszcze na tyle staro, by chcieć kończyć swoją karierę zawodową. Współcześnie 60-letnie kobiety czy 65-letni mężczyźni to wciąż osoby w sile wieku, ze swoimi pasjami, planami i celami życiowymi, wolne od ciężkich chorób czy schorzeń uniemożliwiających rozwijanie się zawodowe. Dla wielu z nich praca to ważna część życia i nie chcą z niej rezygnować. Spora ilość seniorów z nich w przeciągu kilku minionych lat osiągnęło odpowiednią pozycję zawodową, by czuć się w swojej branży czy firmie pewnie, podejmować ważne decyzje, szkolić innych. Przejście na emeryturę to dla nich swojego rodzaju degradacja i zepchnięcie do pozycji staruszków, którymi jeszcze przez najbliższą dekadę nie planują być.
Czytaj też: Millenialsi, zetki itd. - jak wykorzystać wiedzę o pokoleniach w komunikacji i sprzedaży?
Praca dla emerytki lub emeryta – jakie są wady i zalety pracowników w wieku poprodukcyjnym?
Być może nurtuje Cię kwestia, dlaczego w ogóle zastanawiać się nad tym, czy zatrudnić osobę na emeryturze? Jeśli oferujesz uczciwe warunki pracy i dobrą pensję, zapewne nie będziesz mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego pracownika w wieku produkcyjnym, którego ukształtujesz według filozofii swojej firmy. Po co więc stawiać na tych starszych?
Oferowanie pracy dla emeryta ma przecież wiele wad wynikających przede wszystkim z wieku potencjalnego pracownika. Osoby starsze często chorują, zazwyczaj przewlekle. Mają mniej siły, więc nie mogą wykonywać ciężkich prac fizycznych albo takich wymagających zręczności ze względu na powszechne problemy ze stawami. Dużo trudniej jest nauczyć się im nowych umiejętności, zwłaszcza jeśli związane jest to z nowymi technologiami: powoli wdrażają się w nowe obowiązki, często potrzebują więcej czasu i dodatkowych wyjaśnień, by zrozumieć to, co młodsze osoby przyswajają dużo szybciej albo co jest dla nich naturalne. Wreszcie – ciężko liczyć na to, że zostaną w Twojej firmie przez wiele lat. Większość pracowników na emeryturze pracuje kilka lat, by dorobić do świadczenia, a następnie wybiera zasłużony po tylu latach odpoczynek, albo osiąga wiek i kondycję, która uniemożliwia im dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych.
Z drugiej strony jednak emeryt może być doskonałym uzupełnieniem Twojego zespołu. Jak już wspomniano, rzeczywisty wizerunek świeżo upieczonej osoby na emeryturze różni się od tego wyobrażonego: współcześni 60-latki i 65-latkowie to modnie ubrani ludzie będący na bieżąco ze zmianami w świecie, często interesujący się nowymi technologiami, nadążający za zmianami w swojej branży – w końcu część z nich jeszcze kilka lat wcześniej wdrażała je czy konsultowała. Mają kontakty, obycie, intuicję i doświadczenie, którym wiele mogą ugrać. Zazwyczaj mają już ustabilizowane życie rodzinne, dorosłe dzieci i spłacony kredyt. W większości przypadków pracują inaczej niż młodsze pokolenia: są dokładni, skrupulatni, nie szukają już wyzwań i nie będą zmieniać pracy pod wpływem impulsu.
Czytaj też: Przedsiębiorcza jak Polka - jak kobiety radzą sobie we własnych biznesach?
Jak zatrudnić emeryta na umowę o pracę?
Praca dla emeryta w formie umowy o pracę to najkorzystniejsza dla pracownika opcja. Z kolei pracodawca nie zaoszczędzi na składkach względem osoby w wieku produkcyjnym, bo oba etaty generują dokładnie takie same koszty i wymagają opłacania:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- składki na ubezpieczenie emerytalne,
- składki rentowej,
- składki chorobowej.
Jeśli zdecydujesz się zatrudnić emeryta, to w ciągu 7 dni od podpisania umowy musisz zgłosić to do ZUS-u na druku ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 01 10 x x.
Czytaj też: Typy umów - formy zatrudnienia pracowników
Dodatkowa praca dla emerytki i emeryta – umowa zlecenie oraz umowa o dzieło
Wielu emerytów szuka zajęcia dodatkowego – czasami w zawodzie. w którym przepracowali kilkadziesiąt lat, a czasami właśnie przeciwnie: emerytura to dla nich szansa na spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Wiele jest przypadków osób, które zakończyły karierę w banku, jako nauczycielka w szkole czy księgowa w korporacji, a na emeryturze wróciły do swoich dawnych pasji: kończą szkoły florystyczne i dorabiają w kwiaciarni, zapisują się na kursy z ceramiki czy zaspokajają potrzebę kontaktu z ludźmi, zatrudniając się w warzywniaku. Tego typu dodatkowa lekka praca dla emerytki czy emeryta ma mniejszy wymiar godzinowy niż etat i jest zazwyczaj realizowana na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Większość osób w takiej sytuacji zatrudnianych jest na umowę zlecenie lub umowę o dzieło:
- Jak zatrudnić emeryta na umowę zlecenie? Jest to bardziej elastyczne niż w przypadku umowy o pracę. Jeżeli będzie to jedyna forma zatrudnienia pracownika, to pracodawca zobowiązany jest opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dobrowolna jest za to składka na ubezpieczenie chorobowe.
- Jak zatrudnić emeryta na umowę o dzieło? To najmniej oskładkowana forma, dlatego wybiera ją wielu pracodawców oferujących lekkie prace dla emeryta. W takim przypadku firma zatrudniająca osobę na emeryturze odprowadza od jej wynagrodzenia wyłącznie kwotę na podatek dochodowy.
Zasady te obowiązują w przypadku pracowników na emeryturze, którzy nie są zatrudnieni nigdzie na podstawie umowy o pracę. Jeśli jednak emeryci wykonują gdzieś etatowe obowiązki, to warunki te mogą się różnić. Osoby, które pracują na UoP i mają podpisaną umowę zlecenie z innym pracodawcą, są zwolnieni z odprowadzania z tej drugiej składek ZUS. Jeśli jednak obie umowy oferuje ten sam pracodawca, to zarówno przychód z umowy zlecenia, jak i przychód z umowy o dzieło staje się podstawą do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
Czytaj też: Ile kosztuje pracownik? Koszty zatrudnienia