Oszczędzanie energii w firmie – jak obniżyć rachunki?
Prowadzisz własną firmę i boisz się rosnących kosztów za energię elektryczną? Przeczytaj nasz poradnik, aby znaleźć skuteczną metodę na obniżenie rachunków za prąd. Do wyboru masz całkiem spory wachlarz możliwości, które sprawią, że zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też zadbasz o losy naszej planety i przyszłych pokoleń.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Dlaczego prąd dla firm drożeje?
- Od czego zacząć oszczędzanie energii w firmie?
- Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Zobacz także: Marka zaangażowana w problemy społeczne – czyli jaka?
Prąd dla firm – skąd biorą się podwyżki cen energii elektrycznej?
Polski rząd zapowiedział wprowadzenie limitu cen energii elektrycznej dla małych i średnich firm. Zgodnie z projektem ustawy już od 1 grudnia 2022 roku maksymalna cena prądu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh. Jest to o 18,2% więcej niż w I półroczu 2022 roku. Zastanawiasz się, dlaczego rachunki przedsiębiorców takich jak Ty rosną? Składają się na to trzy główne powody.
Czytaj też: Jak umiejętnie komunikować, że Twoja firma jest eko-friendly?
Oszczędzanie energii elektrycznej w firmie – od czego zacząć?
Chcesz wiedzieć, jak możesz zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w firmie? Przede wszystkim przyjrzyj się umowie, jaką podpisałeś z aktualnym dostawcą prądu. Być może wystarczy zmienić taryfę na taką, która pozwoli nieco zmniejszyć wysokie rachunki.
Jeśli nie masz czasu na analizy lub poszukanie konkurencyjnych ofert, zleć wykonanie audytu zewnętrznej firmie. Doradcy pomogą Ci dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Niektóre przedsiębiorstwa dzięki takiej zmianie są w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście procent w skali roku, a w dobie inflacji warto dbać o każdą wydaną złotówkę z firmowego budżetu. Ceny audytów są jednak różne. W przypadku budynków mieszkalnych może to być wydatek rzędu kilkuset złotych, zaś kwoty dla większych przedsiębiorstw mogą zaczynać się nawet od 2500 zł. Zwróć więc uwagę, aby koszty za audyt nie przekroczyły Twoich standardowych rachunków za prąd.
Innym pomysłem jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Średnio jest to wydatek 15-25 tys. zł. Cena uzależniona jest od mocy instalacji, wielkości budynku czy rodzaju zastosowanych paneli. Z pewnością rachunki za prąd z fotowoltaiką nie będą aż tak obciążające dla firmowego budżetu. Inwestycja potrafi się zwrócić w ciągu 5-10 lat i pozwala na generowanie energii elektrycznej z darmowego źródła, jakim jest słońce. Takie rozwiązanie sprzyja nie tylko Twojemu biznesowi, ale i środowisku.
Polecamy też: Ekologia w biznesie – jak prowadzić firmę i być eko?
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Aby oszczędzić energię elektryczną, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dotyczą one nie tylko korzystania ze sprzętów elektronicznych, ale też codziennych przyzwyczajeń pracowników. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć pobór prądu.
- Postaw na oświetlenie energooszczędne i pamiętaj o gaszeniu światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Jeżeli zatrudniasz inne osoby, uczul swoich współpracowników, aby zwracali na to uwagę. Warto też zainwestować np. w czujniki ruchu na klatkach schodowych czy korytarzach, aby nie marnować wyprodukowanych kilowatogodzin.
- Ogranicz korzystanie ze źródeł sztucznego światła. Pomyśl np. o małym przemeblowaniu w biurze. Stanowiska pracy rozmieść tak, aby biurka stały bliżej okna. Dzięki temu można dłużej korzystać z naturalnego światła.
- Nie zostawiaj sprzętów elektronicznych w trybie stand-by. Dodatkowo wyłączaj komputer i monitor, kiedy kończysz pracę. Pamiętaj też, że każda ładowarka i wtyczka pozostawiona w gniazdku elektrycznym wciąż pobiera prąd.
- Jeżeli przygotowujesz herbatę, nie nalewaj pełnego czajnika wody. Użyj jej tyle, ile potrzebujesz. Spróbuj zachęcić do tego też innych pracowników.
- Ustaw firmową lodówkę w kuchni z dala od źródeł ciepła. Zwracaj uwagę na to, aby nie wkładać do niej ciepłych posiłków, co znacznie zwiększa pobór prądu.
- W przypadku dokumentów drukuj tylko te, które są naprawdę niezbędne do obiegu w wersji papierowej.
- Latem rozsądnie korzystaj z klimatyzacji. Nie włączaj jej przy otwartych drzwiach i oknach.
- Jeśli jest to możliwe, wymień stare sprzęty na urządzenia energooszczędne nowej generacji, które zużywają znacznie mniej prądu i mają program eko.
- Sprawdź, czy wyższe rachunki za prąd nie są skutkiem nieszczelnych okien i drzwi. Być może termomodernizacja budynku firmy sprawi, że nie trzeba będzie dogrzewać biura, a rachunki nieco się zmniejszą.
Sprawdź również: Opakowania ekologiczne – jak pakować, wysyłać i nie szkodzić?