1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Dotacje dla firm – kompendium wiedzy dla początkujących
Dotacje dla firm – kompendium wiedzy dla początkujących

Dotacje dla firm – kompendium wiedzy dla początkujących

5 min czytania

Zakładanie firmy to duże wyzwanie, które może być obciążające dla portfela. Oszczędności szybko się kurczą, a nowa działalność wymaga często dużych nakładów finansowych. Na szczęście istnieją podmioty, które przyznają nowym przedsiębiorcom dofinansowania. Sprawdź, na jakie zwrotne i bezzwrotne dotacje dla firm możesz liczyć i jakie warunki trzeba spełniać, by o nie aplikować.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy
  • Zwrotne dotacje dla firm: program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”
  • Dotacje unijne dla nowych firm

Czytaj też: Modele biznesowe – czym są i jak stworzyć odpowiedni dla swojej firmy? 

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy

Urząd Pracy to podmiot, do którego początkujący przedsiębiorcy udają się w poszukiwaniu bezzwrotnych dotacji dla firm najczęściej. Z ramienia UP możesz otrzymać wsparcie finansowe w wysokości nawet sześciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w 2021 r. było to ponad 31 tys. zł). Wystarczy spełniać dwa warunki:

  • mieć status osoby bezrobotnej (być zarejestrowanym w urzędzie pracy i nie prowadzić działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 12 miesięcy),
  • złożyć w powiatowym urzędzie pracy wniosek o dotację dla firm oraz biznesplan.

Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna pod warunkiem, że po otrzymaniu pieniędzy założona działalność będzie prowadzona przez minimum rok, a środki wydane zgodnie z tym, co napisane było we wniosku. Można przeznaczyć je m.in. na zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania, towaru i materiałów oraz reklamy. Zabroniony jest zakup z tego źródła kasy fiskalnej, samochodu, a także materiałów remontowych. polskabezgotowkowa/ramka_dofinansowanie_na_rozpocz-ocie_dziaealnotci_gospodarczej_z_pup-u.jpg

Zwrotne dotacje dla firm: program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”

Dużą popularnością cieszy się program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma on dwie odnogi: jedna skierowana jest do osób, które planują założenie działalności gospodarczej, a druga do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw chcących utworzyć nowe stanowisko pracy dla osoby bezrobotnej. Warto pamiętać, że w obu przypadkach BGK udziela dotacji dla firm w formie niskooprocentowanej zwrotnej pożyczki.

Aby otrzymać pożyczkę na założenie działalności gospodarczej trzeba:

  1. Być studentem ostatniego roku studiów, absolwentem (maksymalnie 4 lata po ukończeniu nauki), bezrobotnym zarejestrowanym w UP lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością niepobierającym świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.
  2. Złożyć wniosek osobiście w placówce pośrednika finansowego lub przez generator wniosków dostępny na stronie internetowej.
  3. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji założyć działalność.
  4. Podpisać umowę z instytucją finansującą i dostarczyć dokumenty zabezpieczające spłatę pożyczki (weksel in blanco i poręczenie dwóch osób albo zabezpieczenie bankowe np. hipoteka, gwarancja bankowa albo ubezpieczeniowa).

Wartość pożyczki wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia (ok. 100 tys. zł), a jej oprocentowanie to 0,13 proc. lub 0,05 proc. w skali roku. Czas spłaty wynosi siedem lat. Pieniądze można wykorzystać na zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia firmy, towarów sprzedawanych w ramach działalności gospodarczej (zatowarowanie) oraz wkład własny w leasingu.

Czytaj też: Jak założyć firmę – formalności krok po kroku

Aby otrzymać dotację na stworzenie miejsca pracy trzeba:

  1. Złożyć wniosek w instytucji finansowej działającej na terenie, na którym prowadzisz działalność – osobiście lub przez internet.
  2. Po otrzymaniu pozytywnej opinii podpisać umowę z instytucją finansującą i dostarczyć dokumenty zabezpieczające spłatę (tak jak w przypadku dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej musi to być weksel in blanco i poręczenie dwóch osób albo zabezpieczenie bankowe np. hipoteka, gwarancja bankowa albo ubezpieczeniowa).
  3. Jeśli chcesz utworzyć więcej niż jedno stanowisko, możesz wnioskować o kolejne pożyczki.

W przypadku tych dotacji wartość oblicza się na podstawie sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Oprocentowanie wynosi 0,13 lub 0,05 proc. w skali roku. polskabezgotowkowa/ramka_dotacje_dla_maeych_firm_z_up_i_bgk_oco_o_czym_naley_pami-ota-c__0.jpgPocząwszy od połowy 2020 roku zmieniły się niektóre zasady rozliczania dotacji dla firm. Koronawirus i związana z pandemią sytuacja gospodarcza sprawiły, że BGK wprowadził kilka ułatwień dla pożyczkobiorców:

  • zawieszenie spłat na pół roku,
  • zniesienie oprocentowania na okres roku,
  • wydłużenie okresu spłaty o dodatkowy rok,
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na pół roku,
  • nienaliczanie kar umownych w przypadku zamknięcia firmy.

Aby z nich skorzystać, trzeba złożyć wniosek do instytucji finansowej, która przyznała pożyczkę. Konieczne jest podanie w uzasadnieniu informacji o tym, jak kryzys związany z pandemią negatywnie wpłynął lub wpłynie na funkcjonowanie biznesu. polskabezgotowkowa/m-oczyzna_podpisuje_umow-o_z_poyczkodawc-u_i_odbiera_dotacje_unijne_dla_firm_jednoosobowych.jpg

Dotacje unijne dla nowych firm

Kolejną instytucją, która udziela wsparcia finansowego początkującym przedsiębiorcom, jest Unia Europejska. Dotacje unijne dla nowych firm można uzyskać w kilku programach, których zasady różnią się w zależności od regionu. Dlatego jeśli planujesz z nich skorzystać, koniecznie sprawdź, jakie projekty realizowane są w Twoim województwie. Poniżej przedstawiamy dwa największe:

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) skierowany jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwsza to młodzi dorośli: osoby poniżej 30. roku życia, które nie pracują i nie kształcą się w trybie stacjonarnym. Druga grupa, która może ubiegać się o dofinansowanie dla firm bez ograniczeń wiekowych, to imigranci, reemigranci, repatrianci, osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny (zmiana ubezpieczyciela z KRUS na ZUS), tzw. ubodzy pracujący, osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych i cywilno-prawnych. Wszyscy oni mogą starać się o bezzwrotne dotacje dla nowych firm wynoszące sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które można wydać na rozpoczęcie działalności gospodarczej, szkolenia i doradztwo oraz na stałe i bieżące wydatki w pierwszym okresie działalności.

Regionalne Programy Operacyjne to opcja dla wszystkich osób niepracujących, które chcą rozpocząć własny biznes. W szczególności premiowani są członkowie grup mających największe problemy na rynku pracy, a więc:

  • osoby powyżej 50. roku życia,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby bez kwalifikacji zawodowych,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • kobiety.

W każdym województwie działa jeden RPO, który ustala swoje kryteria. Dlatego w niektórych regionach przyznaje się wyłącznie zwrotne pożyczki, a w innych także bezzwrotne dofinansowanie. Pamiętaj, że o dotacje unijne dla firm możesz starać się wyłącznie w województwie, w którym mieszkasz i planujesz prowadzić działalność. polskabezgotowkowa/dotacje_unijne_dla_firm_oco_szkolenia_organizowane_przez_ue_0.jpgNa stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znajdziesz też informacje o innych aktywnych programach pomocowych dla początkujących firm. Są to na przykład:

  • Programy akceleracyjne łączące początkujących kreatywnych przedsiębiorców z większymi firmami (dofinansowanie do 250 tys. zł),
  • Platformy startowe oferujące ekspercką pomoc menadżera inkubacji i usługi specjalistyczne dopasowane do specyficznych potrzeb technologicznych i biznesowych startupów.

Dotacje dla firm mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozpoczęciu pracy na własny rachunek. Warto z nich korzystać – wsparcie zarówno finansowe, jak i eksperckie, które udzielane jest w wielu programach pomocowych, może okazać się niezbędne i oszczędzić wielu frustracji. Propozycje programów dla małych i średnich przedsiębiorstw zmieniają się w kolejnych latach, dlatego dobrze jest na bieżąco śledzić strony internetowe instytucji, które zajmują się wspieraniem początkujących biznesów.

Czytaj też: Moc brandingu – po co Ci logo i claim i kiedy warto w nie inwestować?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy