1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Jak założyć własną firmę – instrukcja dla przedsiębiorcy
Młoda kobieta czyta, jak założyć firmę krok po kroku

Jak założyć własną firmę – instrukcja dla przedsiębiorcy

5 min czytania

Myślisz o pracy na własny rachunek? Chcesz całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie na etacie albo zacząć zarabiać na swojej pasji? Jeśli czujesz, że to pora, by zostać dla siebie sterem, żeglarzem i okrętem, czas zrealizować marzenia i wypłynąć na głębokie wody! Innymi słowy – rozpocząć działalność gospodarczą. Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości nie jest wcale skomplikowane. Skorzystaj z naszego poradnika, w którym podpowiemy Ci, jak założyć firmę. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie niezbędne procedury.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

•    Jaką formę prawną działalności wybrać?
•    Jak założyć firmę krok po kroku, bez wychodzenia z domu?
•    Co to są kody PKD?
•    Jak wybrać formę opodatkowania i czy musisz płacić podatek VAT?
•    Komu zlecić prowadzenie księgowości i czy będzie Ci potrzebny nowy rachunek bankowy?
•    Czy możesz liczyć na ulgę i niższe składki do ZUS?

Przeczytaj też: Analiza SWOT – co to jest, jak ją wykonać i dlaczego warto?

Jak założyć własną firmę jednoosobową?

Zakładanie firmy w Polsce wcale nie jest takie trudne, jak to się wszystkim wydaje. Jeśli od dłuższego czasu myślisz o rozkręceniu własnego biznesu, już nie musisz się martwić, że utoniesz w dokumentach albo stracisz cenny czas i nerwy w kolejce do okienka w urzędzie. Dzisiaj większość formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu, co jest bardzo wygodne. Oczywiście możesz się zarejestrować tradycyjnie, udając się do urzędu gminy, miasta czy dzielnicy. Bez względu na to, który sposób wybierzesz, pierwszym krokiem do zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej będzie darmowe wpisanie firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Pamiętaj, że osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis do CEIDG. Aby złożyć taki wniosek, musisz przygotować kilka ważnych informacji.

Przy wypełnianiu formularza zostaniesz poproszony o podanie nazwy firmy. Pełna nazwa musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Jeśli chcesz, możesz dodać także krótki opis charakteryzujący przedsiębiorstwo. Pomyśl również o skróconej nazwie firmy. Najczęściej stosuje się ją na pieczątkach czy firmowym papierze – obok ciekawego logo i claimu. Należy wpisać także datę rozpoczęcia swojej działalności. Warto wiedzieć, że wcale nie musi być to ten sam dzień, w którym składasz wniosek do CEIDG. Jeżeli Twoja firma zacznie działać od minimum 2. dnia danego miesiąca, dłużej skorzystasz z okresu ulgowego i zyskasz dodatkowe 30 dni niższych świadczeń, bowiem ulga na start obejmuje 6 pełnych miesięcy, a preferencyjny ZUS okres 24 pełnych miesięcy. Dodatkowo już przy wypełnianiu wniosku rejestracyjnego możesz zgłosić siebie oraz uprawnionych członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Przy rejestracji potrzebne będą także Twoje dane kontaktowe oraz adres urzędu skarbowego przypisanego do miejsca zamieszkania. 

Jak założyć firmę przez internet – wpis do CEIDG
 

Pomyśl też, jaki adres firmy podasz w rejestrze. Do wyboru masz kilka opcji. Może to być jakiś punkt usługowy, biuro, własne mieszkanie czy nawet przestrzeń coworkingowa. Wystarczy tylko odpowiednio zaznaczyć tzw. tytuł prawny tejże nieruchomości (np. prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dzierżawa, najem lub użyczenie). Przy wypełnianiu wniosku znajdziesz także pozycję „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”, bowiem w dzisiejszych czasach wcale nie musisz mieć określonej przestrzeni do nadzorowania poczynań przedsiębiorstwa i z powodzeniem możesz to robić z dowolnego miejsca na świecie.

Przeczytaj też: Jak zrobić biznesplan?

Jak założyć jednoosobową firmę: kody PKD

Warto pamiętać, że każdy właściciel, który rejestruje swoją firmę, przy wypełnianiu wniosku wybiera tzw. kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Aby to zrobić, musisz w rządowej wyszukiwarce znaleźć pasujący do profilu biznesu kod główny i dowolną liczbę kodów dodatkowych. Kody PKD są wykorzystywane w statystyce publicznej, a także powiązane z rodzajami opodatkowania czy obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej.

Przeczytaj też: E(mpa)tyczna sprzedaż – zrozum i szanuj, a kupią

Zakładanie firmy jednoosobowej: wybór opodatkowania i VAT

Składając wniosek do CEIDG, musisz od razu wskazać, jaką formę opodatkowania wybierasz. Zależy to głównie od rodzaju prowadzonej działalności i przewidywanych przychodów. Możesz rozliczać PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, według stawki liniowej, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na zasadach karty podatkowej. Pomyśl też, czy chcesz być płatnikiem VAT. Wraz ze zgłoszeniem do CEIDG możesz od razu złożyć wniosek rejestracyjny VAT-R. polskabezgotowkowa/foty_firma_2.jpgPrzeczytaj też: Reduce, reuse, recycle –  jak prowadzić biznes z poszanowaniem środowiska (CSR)

Zakładanie firmy: wybór biura księgowego i założenie rachunku bankowego

Przy rejestrowaniu firmy należy wskazać, kto będzie zajmował się Twoją dokumentacją księgową. Może to być profesjonalna księgowa z biura rachunkowego albo możesz prowadzić księgowość samodzielnie. To właśnie ta opcja jest chętnie wybierana przez osoby, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników.

Kolejny krok to zadbanie o rachunek bankowy, na który będą wpływały dochody firmowe. W pewnych sytuacjach może to być nawet Twój prywatny numer konta – pod warunkiem, że nie współdzielisz go z inną osobą (np. z małżonkiem). Osobny rachunek firmowy obowiązkowo muszą mieć wszyscy podatnicy VAT i osoby dokonujące transakcji z zastosowaniem tzw. mechanizmu podzielonej płatności (rozdzielonej na kwotę netto i podatek VAT przy regulowaniu płatności za towary i usługi).

Przeczytaj też: Modele biznesowe – czym są i jak stworzyć odpowiedni dla swojej firmy? polskabezgotowkowa/infografika_2_1.jpg

Jak założyć firmę jednoosobową i skorzystać z niższych składek do ZUS?

Jako świeżo upieczony właściciel firmy musisz opłacić składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Możesz jednak skorzystać z ulgi na start, która pozwoli Ci obniżyć firmowe koszty. polskabezgotowkowa/foty_firma_3.jpgUlga obejmuje firmę rozpoczynającą swoją działalność, a także osoby, które swój poprzedni biznes zamknęły przynajmniej 60 miesięcy wcześniej i przez kolejne 6 miesięcy nie zamierzają świadczyć żadnych usług na rzecz byłego pracodawcy. A może pracujesz już na etacie, zarabiasz co najmniej minimalną krajową i dodatkowo zakładasz własny biznes? W takim przypadku zamiast pełnego ZUS-u będziesz musiał płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Przeczytaj też: Dotacje dla firm – skąd i jak je pozyskiwać?

Warto pamiętać, że oprócz tych prostych formalności, o których wspomnieliśmy wyżej, możesz jeszcze potrzebować stosownych pozwoleń związanych np. z określonymi uprawnieniami zawodowymi i warunkami lokalowymi, a także zgód odpowiednich instytucji publicznych na rozpoczęcie działalności. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa wymagane są np. koncesje, licencje, zezwolenia albo specjalne wpisy do działalności regulowanej. Te dokumenty należy dostarczyć już po zarejestrowaniu firmy w urzędzie. polskabezgotowkowa/infografika_4_0.jpg

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy