1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Benefity dla pracowników – zadbaj o podwładnych!
Benefity dla pracowników – zadbaj o podwładnych!

Benefity dla pracowników – zadbaj o podwładnych!

4 min czytania

W wielu branżach benefity pracownicze to już standard. Opieka medyczna dla pracowników, karty Multisport czy owocowe środy to dla sporej liczby osób minimum, jakie powinien oferować pracodawca. Aby przyciągnąć do swojej firmy specjalistów i utrzymać ich na stanowiskach, warto zaproponować im coś więcej niż tylko pensję. Jakie benefity jeszcze się nie opatrzyły i jakie trendy w tej dziedzinie panują obecnie? Sprawdź w naszym artykule!

 

O czym przeczytasz w artykule:

 

  • Benefity pracownicze – dodatek do pensji czy element umowy?
  • Benefity w pracy – jakie powinny być, by działać?
  • Ciekawe benefity dla pracowników – przykłady i inspiracje

Czytaj też: Webinary, live’y — przez umysł do serca, czyli jak bezpłatny webinar pomoże Twojej firmie

 

Benefity pracownicze – dodatek do pensji czy element umowy?

 

Gdy na polskim rynku pracy pojawiły się pierwsze benefity pracownicze we współczesnym rozumieniu, był to duży krok na drodze do budowania lojalności pracownika  i przywiązywania go do firmy na dłużej. Z początku karty sportowe, dodatkowa opieka medyczna dla pracowników czy bezpłatne dostawy owoców w wybrany dzień były domeną dużych korporacji. To one mogły pozwolić sobie na oferowanie tego typu usług i to dawało im przewagę nad małymi przedsiębiorstwami, które dalekie były od wprowadzania takich rozwiązań.

 

Z czasem jednak trend się zmienił. W wielu branżach benefity w pracy stały się podstawowym – obok pensji – elementem umowy, a przestały być miłym prezentem od pracodawcy. Wielu pracowników oczekuje ich już na wejściu, bo do tego przyzwyczaił ich rynek. Mało kogo dziś do przyjęcia oferty pracy skusi możliwość wykupienia po promocyjnej cenie karnetu na siłownię czy abonamentu w prywatnej przychodni lekarskiej. Aby zaimponować pracownikowi i wywołać u niego efekt pożądania, musisz postawić na coś ekstra, mało popularnego, ale co ma faktyczną wartość dodaną.

 

Benefity w pracy a możliwość pracy zdalnej

 

Czytaj też: Jak zadbać o wizerunek firmy w trakcie epidemii i po niej?

 

Benefity w pracy – jakie powinny być, by działać?

 

Benefitem pracowniczym może być wszystko – nie ma określonego katalogu działań czy usług, które możesz opłacić swoim podwładnym. Zasadniczo jednak należą one do jednej z trzech kategorii:

 

  • finanse – to benefity związane z pieniędzmi: niskooprocentowane pożyczki od pracodawcy, dodatki finansowe za polecenie pracownika, dofinansowanie do urlopu, karty podarunkowe czy atrakcyjne programy rabatowe na produkty różnego rodzaju;
  • well-being i zdrowie – to wspomniane już karty Multisport, prywatna opieka medyczna dla pracowników, ale też spotkania z fizjoterapeutą czy z psychologiem (które zyskały na znaczeniu w czasie pandemii). Wiele firm proponuje też spotkania z biurze na wspólne lekcje jogi albo pilatesu albo udostępnia pracownikom do domów służbowe fotele ergonomiczne i wygodne biurka, by w trakcie home office mogli dbać o kręgosłupy. Do tej kategorii można zaliczyć też np. 4-dniowy dzień pracy albo dodatkowe dni urlopu;
  • rozwój zawodowy – organizowanie lub finansowanie szkoleń czy kursów dla pracowników rozważa się w kategoriach benefitów w pracy, chociaż na dobrze wykształconym specjaliście zyskuje także firma. Budżet szkoleniowy, który osoba zatrudniona może przeznaczyć w ciągu roku na rozwój w tematach zawodowych, wciąż przyciąga jednak wiele osób. Do tej kategorii można też zaliczyć kursy języków obcych organizowane przez firmę i dofinansowanie do studiów podyplomowych.

Czytaj też: Jak wyróżnić się online jako polska marka? Poznaj moc storytellingu

 

Benefity dla pracowników firmy – przykłady: karnet na siłownię i rozpisany plan żywieniowy

 

Ciekawe benefity dla pracowników – przykłady i inspiracje

 

Pracownicy doceniają dobrze zorganizowane miejsca pracy – chillout room z PlayStation i piłkarzykami, miejsce do drzemki, darmowe śniadania, sale do pracy indywidualnej czy możliwość przychodzenia do biura z psem to w ogólnym rozrachunku niewielki koszt, a może przynieść dużo korzyści. Podobnie jak krótszy dzień pracy czy dłuższy urlop – te benefity dla pracowników mogą przekonać ich do tego, by pracować wydajniej czy skuteczniej. W ostatecznym rozrachunku także Ty i Twój biznes możecie na tym zyskać.

 

Czytaj też: 10 zasad zarządzania czasem w swoim biznesie

 

Ciekawe benefity dla pracowników – opieka psychologiczna

 

Warto pomyśleć też o ciekawych szkoleniach dla pracowników, które pozwolą im oderwać się od pracy i zintegrować: winiarskim, serowarskim czy kulinarnym. W końcu niewiele rzeczy tak łączy jak wspólne gotowanie. Jeśli masz większy budżet, możesz zaproponować też coś zupełnie nowego. Pojawiają się firmy, które refundują swoim pracownikom procedurę in vitro, usługi concierge czy wynajem mieszkania. Inne motywują ich do aktywności fizycznej i dbania o planetę, dopłacając tym, którzy poruszają się transportem miejskim lub rowerem.

 

Aby przyciągnąć pracownika benefitami pozapłacowymi, musisz postawić na coś ekstra, co jednocześnie przyda się Twoim podwładnym i nie zrujnuje firmowego budżetu. Zorganizowanie workation w egzotycznym kraju z pewnością spodoba się zespołowi – jeśli jest zgrany i chce spędzać razem czas – dla rodzinnego przedsiębiorstwa może być jednak za dużym jednorazowym wydatkiem. Wspólna wycieczka na kajaki czy do SPA będzie jednak dużo tańsza, a może przynieść podobny skutek.

 

Czytaj też: Wyznaczanie celów – jak robić to dobrze?

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy