1. Dla firmy
  2. Akademia przedsiębiorcy
  3. Wprowadzenie nowego produktu na rynek – projekt, plan, działanie
Wprowadzenie nowego produktu na rynek – projekt, plan, działanie

Zastanawiasz się, jak wprowadzić nowy produkt na rynek? Przeczytaj tekst i zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią Ci planowanie całego procesu.

6 min czytania

Wprowadzenie nowego produktu na rynek to proces, który wymaga przemyślanej strategii, solidnego planu i kreatywnych pomysłów. Niestety myśl, że dobry towar sam się obroni, nie do końca jest prawdą – najpierw przecież klient musi się o nim dowiedzieć. I tutaj wiele zależy od Twojego podejścia, zrozumienia środowiska, w którym zamierzasz działać, i potrzeb odbiorców. Sprawdź, jak można zaplanować kolejne etapy wprowadzania nowego produktu na rynek. 

O czym przeczytasz w artykule:

  •        Jakie dane przeanalizować, planując wprowadzenie nowego produktu na rynek?
  •        Jakie działania warto wykonać przed wypuszczeniem produktu?
  •        Jakie przykładowe działania możesz podjąć, by zaistnieć w świadomości klientów i wypromować swój produkt?

Czytaj też: Branding w małej firmie – co dają dobra nazwa i logo?

Strategia wprowadzenia nowego produktu na rynek – od czego zacząć?

Masz już pomysł na świetny produkt (zakładamy, że najpierw sprawdziłeś, że klienci mogą go potrzebować 😊) i teraz zastanawiasz się, co zrobić, aby zaistniał w świadomości potencjalnych odbiorców? Każdy dobry plan zaczyna się od strategii, a wprowadzenie nowego towaru na rynek szczególnie. W zależności od tego jaki produkt będziesz sprzedawać: fizyczny czy elektroniczny, szczegóły będą się różnić, ogólne zasady jednak pozostaną takie same. 

ALT_ Nowe produkty na rynku – fizyczne czy elektroniczne_.jpg

Zanim stworzysz strategię, powinieneś zrobić trzy rzeczy: 

  •       przeprowadzić analizę rynku,
  •       zrobić badanie konkurencji,
  •       określić grupę docelową odbiorców produktu. 

Analiza rynku i konkurencji to kluczowa sprawa: na początek musisz dowiedzieć się, jak wygląda środowisko, w którym będziecie funkcjonować Ty i produkt, który planujesz wypuścić. Postaw się na miejscu potencjalnych klientów i zastanów, na co zwracają uwagę i co mogą wybrać zamiast Twojej usługi. Zadaj sobie następujące pytania: kto będzie Twoim głównym konkurentem? Czy produkt taki jak Twój jest już dostępny na rynku? Ilu jest dostawców produktów tego typu? Gdzie i jakimi kanałami są sprzedawane? Co będzie odróżniać Twój produkt od konkurencyjnych? Czy to duże środowisko, czy dopiero raczkująca branża? Czy będziesz działać na rynku lokalnym, a może masz ambicje na cały kraj albo i świat? Sprawdź, jak komunikują się Twoi konkurenci – co was łączy, a co dzieli, jakie strategie marketingowe i sprzedażowe wybrali. 

Czytaj też: Lejek sprzedażowy. Jak dobrze planować działania online?

Kolejny krok w strategii to potencjalni klienci. Ważnym elementem jest określenie, jak będzie wyglądać Twoja grupa docelowa, czyli do kogo konkretnie kierujesz swój produkt. Stwórz swoją idealną tzw. buyer personę: zastanów się, co lubi, a czego nie. Jakie ma możliwości, a co ją ogranicza. Gdzie pracuje, ile zarabia, co ceni. Woli produkty niszowe czy takie dostępne na półkach supermarketu? 

Na podstawie wyników tych trzech procesów stworzysz odpowiedni plan dalszych działań, które pomogą Ci lepiej przygotować strategię działania obejmującą wprowadzenie produktu na rynek, jego promocję, dystrybucję i ekspansję.

Czytaj też: Co to jest biznesplan i jak go napisać?

Plan wprowadzenia nowego produktu na rynek krok po kroku 

Teraz nadchodzi czas na stworzenie szczegółowego planu. Na początku ustal cele – co chcesz osiągnąć? Jeśli dopiero rozkręcasz swój biznes, powinno zależeć Ci na zaistnieniu w świadomości potencjalnych odbiorców. W kosztorysie powinieneś uwzględnić więc koszty poniesione na tzw. kampanię awarenessową, czyli budującą rozpoznawalność marki. Dopiero później, gdy grupa docelowa w ogóle dowie się o Twoim istnieniu, możesz zacząć planować zarabianie na swoim produkcie. Musisz się więc przygotować na to, że poniesione koszty będą zwracać się przez dłuższy czas, a pierwszy drop towarów nie zejdzie tak szybko, jak w przypadku, gdyby Twoja marka była już rozpoznawalna. Dobrym pomysłem może być zrobienie kompleksowej analizy SWOT, która pozwoli Ci racjonalnie ocenić możliwości, szanse i zagrożenia. 

ALT_ Wprowadzanie nowego produktu na rynek – zapowiedzi.jpg

Jeśli cele zostały wyznaczone, pora przejść do zaplanowania działań, które mają Cię do tego celu doprowadzić. Każde z nich powinno mieć swój termin. Jeśli poza samą premierą produktu planujesz też kampanię zapowiadającą go (a do tego namawiamy), uwzględnij czas na budowanie świadomości. Pamiętaj, że jest to proces rozłożony w czasie i mało który konsument zdecyduje się na zakupy po jednorazowym kontakcie z marką. Tworząc harmonogram, zadbaj o realistyczne terminy, uwzględniając ewentualne opóźnienia: może się zdarzyć problem z podwykonawcą, z terminem dostawy, z zaprojektowaniem strony internetowej... W przypadku wprowadzania produktu elektronicznego część tych sytuacji nie będzie mieć miejsca, mogą pojawić się jednak inne związane z przeciążeniem serwerów, problemem z grafikami i tak dalej. Dzięki temu planowi unikniesz chaosu i będziesz w stanie na bieżąco kontrolować, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Następny etap to dokładne budżetowanie. Określ, jakie środki będą Ci potrzebne na poszczególne działania – od produkcji, przez marketing, po dystrybucję. Monitorowanie budżetu pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych. Nie zapominaj też o dodatkowych kosztach. W przypadku produktów fizycznych będzie ich oczywiście dużo więcej, np. opakowania (jeśli planujesz sprzedaż wysyłkową), magazynowanie itd. Pamiętaj, że nowe produkty wchodzące na rynek to także zwroty, reklamacje i setki pytań – musisz być przygotowany na zatory płatnicze. Brakuje Ci zasobów finansowych, by zrealizować wszystkie punkty z harmonogramu działań? Dobrym pomysłem może być ubieganie się o dotację, co jest szczególnie przydatne, jeśli dopiero założyłeś firmę. 

Czytaj też: Jak pozyskać finansowanie dla start-upu – rodzaje i strategie

ALT_ Burza mózgów w sprawie wprowadzenia nowego produktu na rynek.jpg

Strategia wprowadzenia nowego produktu na rynek: przykłady działań

Współczesny rynek jest przesycony wszelkiego rodzaju dobrami, które konsument może kupić. Dlatego wyróżnienie się i zaistnienie jest bardzo trudne – chociaż oczywiście możliwe! Poza odrobiną szczęścia przydaje się też ciężka praca, dużo samozaparcia, a przede wszystkim – dobre pomysły. Oto kilka propozycji działań, które pomogą wypromować Twoją markę:

  •       Silna marka osobista – zanim wypuścisz produkt fizyczny, możesz spróbować zaistnieć w sieci na przykład jako ekspert w konkretnym temacie. Gdy zbierzesz grupę odbiorców, która jest zainteresowana przekazywaną wiedzą, łatwiej przekonasz ją do zakupu produktu właśnie od Ciebie. Spróbuj swoich sił na TikToku, Instagramie, załóż tematyczną grupę na Facebooku, możesz też pomyśleć o stworzeniu podcastu albo uruchomieniu bloga. We wszystkich tych przypadkach ważna jest jednak systematyczność i wysoka jakość tworzonych treści.
  •       Influencer marketing – jeśli sam nie masz silnej marki, możesz próbować zdobyć klientów za pomocą kogoś innego. Influencerzy – jak sama nazwa wskazuje – mają ogromny wpływ na ludzi. Jeśli właściwie dobierzesz taką osobę, możesz osiągnąć naprawdę świetne wyniki sprzedażowe. Zwróć tylko uwagę, by rozsądnie dobierać partnerów do współpracy – liczą się nie tylko zasięgi, lecz także grupa docelowa i zaangażowanie członków społeczności.
  •       Oryginalna historia – ludzie kochają dobrze opowiedziane historie, takie, które wzbudzają emocje. Użyj storytellingu, by wyróżnić swój produkt spośród całej masy podobnych. Niech stanie się on nie tylko kolejną rzeczą na półce, ale artefaktem, który niesie ze sobą emocje i określone wartości.
  •        Partnerstwo strategiczne – współpraca z innymi firmami, które mają podobną grupę docelową, może pomóc Ci dotrzeć do nowych klientów. Partnerstwa mogą przybierać różne formy, od wspólnych promocji po współtworzenie produktów. 

Wprowadzenie nowego produktu na rynek to wyzwanie, ale z odpowiednią strategią, planem i kreatywnym podejściem masz szansę osiągnąć sukces. Pamiętaj, że kluczowe jest zrozumienie rynku, precyzyjne planowanie oraz wyróżnienie się na tle konkurencji. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy