1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Wyciek danych osobowych – co zrobić?
Wyciek danych osobowych – co zrobić?

Wyciek danych osobowych – co zrobić?

4 min czytania

W przestrzeni wirtualnej każdy codziennie podaje swoje dane osobowe, na przykład akceptując pliki cookies. Świadome udostępnianie adresów e-mail podczas logowania w portalu społecznościowym czy zakupów w sklepie internetowym dla wielu stało się standardową procedurą, ale co zrobić, gdy poufne dane osobowe zostaną ujawnione bez Twojej wiedzy i zgody? Koniecznie przeczytaj, w jaki sposób uchronić się przed wyciekiem danych osobowych i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Z artykułu dowiesz się:

  • Wyciek danych osobowych – najczęstsze przyczyny
  • Wyciek danych z dowodu osobistego – co musisz zrobić?
  • Biuro Informacji Kredytowej a wyciek danych osobowych
  • Wyciek danych osobowych z karty płatniczej ­– jak należy postąpić?
  • Wyciek hasła do logowania

Czytaj też: Cyberataki – jak się przed nimi chronić?

Wyciek danych osobowych – najczęstsze przyczyny

Wyciek danych osobowych może przydarzyć się każdemu w nieoczekiwanej i niespodziewanej sytuacji. Najczęstszymi przyczynami wycieku danych osobowych są zagrożenia czyhające w przestrzeni cyfrowej, związane z niedostateczną ochroną danych przez podmiot internetowy. Na utratę danych osobowych narażone są także osoby, które zgubiły bądź którym skradziono dokumenty potwierdzające tożsamość. Częstą przyczyną jest również wyłudzenie danych osobowych, które może przytrafić się użytkownikom niezweryfikowanych portali lub instytucji czy osobom fizycznym, które padły ofiarą oszustwa. Wszystkie wymienione sytuacje wymagają podjęcia natychmiastowych działań, aby jak najszybciej zapobiec dalszym konsekwencjom, takim jak utrata dobrego wizerunku czy zgromadzonych pieniędzy.

Wyciek danych z dowodu osobistego – co musisz zrobić?

Dowód osobisty to podstawowy dokument identyfikujący Twoją tożsamość. Wyciek danych z dowodu osobistego może sprowadzić na Ciebie sporo nieprzyjemności, dlatego warto wiedzieć, jak zareagować w sytuacji kradzieży czy nieświadomej utraty dokumentu.

Wyciek numeru PESEL czy serii dowodu osobistego wiąże się często z kradzieżą dokumentu tożsamości. Kiedy zorientujesz się, że Twój dowód został skradziony, jak najszybciej zgłoś sprawę na policję. Organ bezpieczeństwa zajmie się namierzeniem sprawcy oraz zgłosi zastrzeżenie dowodu do odpowiedniej instytucji państwowej.

Ramka: Wyciek danych osobowych z dowodu osobistego – co robić w przypadku kradzieży?

Utrata danych osobowych z dowodu osobistego może być spowodowana również przez Twoją własną nieuwagę. Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy nie wiesz, gdzie znajduje się dowód osobisty. Warto wtedy zacząć od poszukiwań w domu, jednak kiedy nie możesz go odszukać, bezpiecznie jest powiadomić o tym urząd gminy lub jednostkę konsularną, jeśli przebywasz za granicą. Instytucje te podejmą kroki w celu ochrony danych osobowych i zastrzeżenia dowodu osobistego. Jeżeli przypomnisz sobie, gdzie mogą znajdować się Twoje dokumenty, ale po powrocie w to miejsce ich tam nie znajdziesz, poinformuj o tym zdarzeniu także oddział bankowy, aby uniknąć oszustw na tle finansowym.

Czytaj też: Fałszywe sklepy internetowe – jak ich unikać?

Biuro Informacji Kredytowej a wyciek danych osobowych

Obecnie istnieją różne formy ochrony danych osobowych, do których można zaliczyć na przykład Biuro Informacji Kredytowej. Jest to narzędzie stworzone przez prywatny podmiot, które umożliwia bezpieczne zastrzeżenie poufnych danych z dowodu osobistego. Jedną z funkcji portalu jest aktywowanie alertów BIK, które informują Cię o próbie wyłudzenia bądź możliwości wycieku danych osobowych. Otrzymasz powiadomienie na telefon, dzięki czemu dowiesz się, że ktoś próbuje podpisać na Twoje skradzione dane osobowe.

Wyciek danych osobowych z karty płatniczej ­– jak należy postąpić?

Codzienne transakcje w sklepie stacjonarnym lub internetowym realizowane są często za pomocą

Zastrzeżenie karty płatniczej jest procesem nieodwracalnym, to znaczy, że gdy karta się odnajdzie, nie będzie można z niej ponownie korzystać. Banki dają również możliwość tymczasowej blokady karty. Operację zablokowania własnej karty i środków, które na niej się znajdują, można przeprowadzić z poziomu aplikacji, dzwoniąc na infolinię bądź udając się do oddziału banku. Zablokowaną kartę można także samodzielnie odblokować, kiedy ma się pewność, że nie trafiła wcześniej w niepowołane ręce, a dane nie wyciekły. Środkiem ostrożności, który można zastosować, jest także ustawienie limitów wykonywanych transakcji gotówkowych, bezgotówkowych oraz internetowych. Dzięki temu zabiegowi uchronisz się przed całkowitym wyczyszczeniem konta przez potencjalnego złodzieja.

Może zainteresuje Cię także: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

Wyciek hasła do logowania

Wyciek danych osobowych może być związany również ujawnieniem hasła wykorzystywanego do logowania się na różnych stronach internetowych, skrzynce poczty elektronicznej czy w portalach społecznościowych. Jedną z zasad ochrony danych osobowych jest częsta i regularna zmiana hasła w bankowości czy poczcie elektronicznej. Jeżeli masz podejrzenia, że Twoje hasło zostało wykradzione, możesz sprawdzić to na stronie internetowej haveibeenpwned.com. Narzędzie to monitoruje, czy doszło do wycieku danych powiązanych z adresem e-mail lub numerem telefonu.

Ramka: Bezpieczeństwo danych – tworzenie silnego hasła do konta

Do wycieku danych osobowych może dojść w wielu sytuacjach. Warto zadbać o bezpieczeństwo danych zarówno w Internecie, jak i w życiu codziennym. Podwójne uwierzytelnianie kont, odpowiednio złożone hasła do logowania czy odpowiedzialnie przechowywane dokumenty wpływają na zminimalizowanie ryzyka wyłudzenia danych osobowych.

Przeczytaj także: Biometria wrotami do banków. Czy jest bezpieczna i skuteczna?

 

 

 

 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment