1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Portfel elektroniczny – jak to właściwie działa?
Portfel elektroniczny – jak to właściwie działa?

Portfel elektroniczny – jak to właściwie działa?

4 min czytania

Portfel elektroniczny to nazwa wirtualnego odpowiednika przedmiotu, który posiada niemal każdy – zwykłego portfela. To konto założone u jednego z niezależnych operatorów płatności, za pomocą którego możesz dokonywać różnego typu transakcji, m.in. przelewać środki czy płacić za zakupy online. Czym różni się elektroniczny portfel od zwykłego konta bankowego? Jakie możliwości daje swojemu właścicielowi? Dlaczego warto mieć portfel cyfrowy i u jakiego operatora? Ile to kosztuje? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest portfel elektroniczny?
  • Czym jest portfel kryptowalut?
  • Jakie są zalety posiadania portfela cyfrowego?
  • Jakie są dostępne na rynku portfele elektroniczne? Czym się kierować przy wyborze?
  • Ile kosztuje korzystanie z portfela elektronicznego?

Zobacz także: Bankowość mobilna – jak bezpiecznie z niej korzystać?

Portfel elektroniczny – co to jest?

W czasach powszechnego stosowania płatności bezgotówkowych, możliwości ich dokonywania za pomocą urządzeń mobilnych czy wirtualnych kart płatniczych musiał powstać elektroniczny odpowiednik zwyczajnej portmonetki. E-wallet to rozwiązanie oferowane przez niezależnych operatorów płatniczych, które pozwala na uiszczanie płatności online w czasie rzeczywistym. Co to oznacza? Używając portfela elektronicznego, możesz przede wszystkim:

  • wpłacać środki pieniężne na swój rachunek,
  • a czasem też stacjonarnie,
  • dokonywać płatności w innych walutach niż ta, w której prowadzony jest Twój portfel,
  • płacić za zakupy stacjonarne, korzystając z urządzenia mobilnego, na którym masz zainstalowaną aplikację swojego operatora,
  • zlecać i odbierać przelewy (zarówno od posiadaczy portfeli u tego samego operatora, jak i u innych).

Sprawdź też: Zakupy bez portfela – co to jest NFC i jak wykonać płatność telefonem?

Wymienione funkcje portfela elektronicznego pozwalają go zakwalifikować jako usługę pomiędzy rachunkiem bankowym (pod wieloma względami konkurencyjną wobec niego) a rodzajem pośrednictwa w dokonywaniu płatności bezgotówkowych. Można wyróżnić trzy podstawowe typy portfeli elektronicznych, w zależności od ich głównego zastosowania:

  • jako alternatywa dla kart płatniczych (portfel w formie aplikacji do zainstalowania na urządzeniu, dzięki czemu można wykorzystywać go do płatności online czy zbliżeniowych),
  • jako rodzaj karty prepaid (przedpłaconej),
  • jako rodzaj wirtualnego konta (nie ma konieczności uprzedniego zasilania portfela środkami, do konta podpięta jest karta kredytowa).

Elektroniczny portfel (cyfrowy) – jak płacić za zakupy przy jego użyciu? Krok po kroku

Niektórzy operatorzy oferujący portfele elektroniczne oprócz typowych funkcji tego narzędzia – jakimi są m.in. zasilanie konta czy płatności za zakupy online – dają swoim użytkownikom również inne możliwości:

  • uruchomienie żądania zapłaty (wysłanie do innego użytkownika prośby o przekazanie środków do Twojego portfela),
  • zorganizowanie zbiórki pieniędzy,
  • założenie karty płatniczej do e-portfela (tradycyjnej lub wirtualnej)

Elektroniczny portfel zasilany SMS – dłoń trzymająca smartphone’a

Portfel elektroniczny: kryptowaluty – kontrowersje

Warto wiedzieć, że niektórzy operatorzy oferujący portfele elektroniczne dają też możliwość obracania kryptowalutami, m.in. bitcoinem. Specyfika tego rynku polega na tym, że nie masz tu do czynienia z pieniędzmi w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Kryptowaluty i dokonywane za ich pomocą transakcje są zapisywane w postaci łańcucha bloków, których (przynajmniej teoretycznie) nie można usunąć ani dokonać w nich zmian

Czytaj także: Największe cyberzagrożenia – jak ich unikać?

Cyfrowy portfel – czy warto go mieć?

Pod wieloma względami posiadanie portfela elektronicznego jest niezwykle przydatne, wygodne oraz bezpieczne. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku osób, które:

  • często robią zakupy w sklepach internetowych (również zagranicznych),
  • często potrzebują dokonać przelewu natychmiastowego, które w przypadku niektórych portfeli są bezpłatne (jeśli zależy Ci na tej funkcjonalności, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie portfel daje taką możliwość),
  • mają w swoim otoczeniu osoby, które również posiadają portfele cyfrowe i często przekazują sobie za ich pomocą środki (użytkownicy tej samej platformy mogą to robić za darmo).
  • chcą wygodnie zorganizować zbiórkę pieniędzy przez taki portfel, np. na cele charytatywne (działo się tak w m.in.

Cyfrowy portfel (w tym anonimowy portfel elektroniczny): jakie daje korzyści i możliwości?

Jeżeli chodzi o wady posiadania portfela elektronicznego, to najistotniejszą jest fakt, więc w razie bankructwa danego operatora możesz nie mieć możliwości pokrycia szkód (choć uruchamiane są wówczas postępowania upadłościowe, więc nie jest to wykluczone). Z drugiej jednak strony: w większości przypadków w takim portfelu dodawane są karty płatnicze konkretnych banków, więc wówczas środki de facto przechowywane są w banku – i przez to pośrednio pozostają objęte gwarancjami BFG.

Portfel elektroniczny – ranking: który wybrać?

Jak już zostało wspomniane, w przypadku wszystkich operatorów założenie portfela elektronicznego jest darmowe. Dotyczy to również prowadzenia e-portmonetki, choć wiele firm wprowadziło w tym obszarze zastrzeżenie – za brak działań na koncie trzeba uiścić opłatę, np. jeden z operatorów (właściciel bardzo popularnego serwisu płatności internetowych) pobiera od nieaktywnego przez 12 miesięcy klienta 45 zł lub równowartość salda, jeśli to wynosi mniej niż 45 zł. Posiadacza portfela cyfrowego zazwyczaj nic nie kosztują również:

  • płatności u sprzedawców online,
  • odbieranie przelewów z innych portfeli,
  • nadawanie i odbieranie przelewów od klientów tego samego operatora.

Natomiast inne funkcje są dodatkowo płatne i stawki mogą się różnić u poszczególnych operatorów. Wysokość stawek za usługi jest istotną, choć niejedyną kwestią, która powinna decydować o tym, jaki portfel elektroniczny wybrać. Innym ważnym kryterium powinno być to, jaka firma stoi za interesującą Cię ofertą – operator powinien cieszyć się dobrą opinią wśród klientów i zapewniać wysoki stopień bezpieczeństwa transakcji.

Przeczytaj również: Jak płatności bezgotówkowe zmieniły nasze życie?

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy