Podpinanie karty płatniczej do aplikacji
Kupowanie przez internet stało się codziennością dla wielu ludzi. O ile jednak płacenie przelewem weszło konsumentom w krew, o tyle wciąż wiele obaw budzi płacenie kartą, przede wszystkim zaś zapisywanie jej danych w aplikacji. Jeśli zastanawiasz się, czy to bezpieczne i czy warto korzystać z takiego udogodnienia, przeczytaj nasz tekst.
Z artykułu dowiesz się:
- Po co podłączać kartę do aplikacji?
- Jak podłączyć kartę do aplikacji?
- Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?
Czytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?
Po co podłączać kartę do aplikacji?
Jeśli często korzystasz z platform do zamawiania taksówek, jedzenia, rezerwowania noclegów czy kupowania biletów komunikacji miejskiej, z pewnością wiesz, jak uciążliwe jest każdorazowe wpisywanie danych do przelewu albo danych karty. W niektórych przypadkach czas liczy się bardziej niż w innych – stoisz na mrozie i każda minuta czekania na samochód, który zabierze Cię do domu, to udręka? Twój autobus właśnie nadjeżdża, a bilet powinieneś aktywować jeszcze przed wejściem do niego?
Usługodawcy (odbiorcy płatności) też o tym wiedzą, dlatego proponują użytkownikom usługę card on file – czyli możliwość zapisania danych karty w oferowanej aplikacji. Po skorzystaniu z usługi nie musisz szukać gotówki, albo płacić kartą w tradycyjny sposób, czyli z użyciem terminalu płatniczego. Jeśli karta sparowana jest z aplikacją, płatność następuje automatycznie. To dużo prostsza i mniej czasochłonna metoda – potwierdzasz i gotowe!
W przypadku, gdy korzystasz z serwisów streamingowych oferujących muzykę, filmy czy seriale, dane do karty musisz podać, aby w ogóle móc się zarejestrować (w niektórych przypadkach) lub korzystać z usługi premium (w innych przypadkach). To tzw. model subskrypcyjny, który robi się coraz popularniejszy. Już teraz możesz w ten sposób kupować kosmetyki, zabawki dla dzieci czy… wynajmować samochody na minuty. Poszczególne usługi w ramach subskrypcji kosztują mniej niż takie same, ale opłacane każdorazowo.
Jak podłączyć kartę do aplikacji?
Podczas kupowania towaru czy usługi przez internet zostaniesz poproszony o wybranie sposobu płatności. Jeśli zdecydujesz się na płatność kartą, będziesz musiał podać kilka danych umieszczonych na karcie płatniczej, którą chcesz zapłacić za usługę:
Te informacje wystarczą, aby zatwierdzić płatność nawet dużej kwoty. Zazwyczaj bank prosi jeszcze o potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej, SMS-em lub metodą biometryczną. Co do zasady dodatkowe potwierdzenie wymusza unijna dyrektywa o usługach płatniczych, ale są wyjątki. Mogą z niego być zwolnione m.in. płatności niskokwotowe lub cykliczne, które właśnie można opłacać poprzez dodanie karty do aplikacji.
Możesz zostać spytany, czy chcesz zapisać dane karty. Jeśli wyrazisz zgodę, system zapamięta je i użyje przy kolejnych transakcjach, a Ty nie będziesz musiał robić nic więcej.
Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?
Wiele osób wzbrania się przed zapisaniem danych karty na stałe właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Ten strach jest oczywiście uzasadniony, ponieważ co chwilę słyszymy o wyciekach danych, włamaniach na serwery nawet dużych, znanych firm. Pocieszeniem może być fakt, że sklepy z reguły nie przechowują danych kart w swoich systemach, a w systemach agentów rozliczeniowych. Włamanie będzie więc skutkować ujawnieniem danych klientów, a nie numerów kart.
Dodatkowo, to właśnie płatność kartą jest jedną z najbezpieczniejszych form regulowania należności, ponieważ konsument – w razie problemów – może poprosić bank o wszczęcie w jego imieniu procedury chargeback.
Czytaj także: E- Paragon