Na czym polega usługa cashback i jak z niej korzystać?
Płatności bezgotówkowe na dobre zadomowiły się w naszym życiu codzienny. Są jednak sytuację, w których potrzebujemy gotówki na nieprzewidziane czy niewielkie wydatki. Dzięki usłudze cashback można wypłacić pieniądze przy okazji robienia zakupów i płatności kartą w sklepie, na stacji benzynowej czy na poczcie.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Cashback – co to jest i jak działa?
- Jak skorzystać z usługi cashback?
- Konto cashback: z jakimi kartami działa usługa?
Czytaj też: Chargeback – reklamacja płatności kartą
Cashback – co to jest i jak działa?
Cashback to usługa umożliwiająca wypłatę gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy. Gotówkę można wypłacić podczas zakupów w supermarkecie, na stacji benzynowej czy też wizyty na poczcie. To, czy dany punkt umożliwia wypłatę za pomocą tej metody, możesz łatwo sprawdzić: na drzwiach wejściowych lub przy kasie poszukaj charakterystycznego logo cashback i któregoś z głównych operatorów kart płatniczych. Lista takich punktów jest długa, w całym kraju jest ich ponad 280 tys. Przeczytaj: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?
Z usługi cashback możesz korzystać wiele razy w ciągu dnia (oczywiście wciąż obowiązują Cię ograniczenia związane na przykład z dziennym limitem wypłat), a maksymalna kwota jednej transakcji wynosi 1000zł. Nie potrzebne jest Ci żadne specjalne konto – cashback jest opcją, z której możesz skorzystać, jeśli tylko masz w portfelu kartę płatniczą.
Jak skorzystać z usługi cashback?
Procedura jest bardzo prosta:
- Podczas płacenia kartą, informujesz sprzedawcę, że chcesz wypłacić gotówkę.
- Poddaj kwotę jaką chcesz wypłacić (nie więcej niż 1000 zł).
- Sprzedawca prosi Cię o potwierdzenie dyspozycji PIN-em. Płatność za zakupy i wypłata gotówki jest traktowana jako jedna transakcja.
- Pamiętaj, że możliwość skorzystania z usługi uzależniona jest od dostępności gotówki w kasie.
Cashback – karta kredytowa czy debetowa?
Z usługi cashback mogą korzystać posiadacze kart płatniczych największych operatorów działających w Polsce. Usługa zazwyczaj jest bezpłatna, choć są banki, które naliczają opłatę – najczęściej w wysokości 1-2 zł.
W przypadku niektórych kont opłaty zależą od rodzaju karty płatniczej. Jeśli wypłacasz pieniądze kartą debetową, nic nie płacisz. Jeśli skorzystasz jednak z karty kredytowej musisz liczyć się z prowizją wynoszącą kilka procent wypłacanej kwoty, zazwyczaj jednak nie mniej niż 10 zł.
Czytaj też: Karta kredytowa – czym się rózni od karty debetowej?
Chociaż usługa cashback w Polsce nie stała się wśród użytkowników bardzo powszechna, wraz ze wzrostem popularności płatności bezgotówkowych – a co za tym idzie, zmniejszaniem się liczby bankomatów – jej popularność zapewne będzie rosła. Warto pamiętać o tej możliwości wypłaty gotówki z konta i skorzystać z niej, gdy fizyczna gotówka okaże się niezbędna. Obecnie wypłaty pieniędzy w ramach programu cashback można dokonać w ponad 280 tysiącach punktów handlowych w całej Polsce.
Więcej informacji: https://www1.polskabezgotowkowa.pl/cashback/