1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Jak korzystać z paczkomatu?
Jak korzystać z paczkomatu?

Jak korzystać z paczkomatu?

4 min czytania

Robienie zakupów przez internet jest niezwykle wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Nie musisz bowiem chodzić po sklepach i stać w długich kolejkach. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się paczkomaty, za pośrednictwem których możesz odbierać zakupy, wysyłać prezenty bliskim albo np. zwracać towary niespełniające Twoich oczekiwań. Wszystko to w najbardziej dogodnym dla Ciebie miejscu i czasie. Nie musisz czekać na kuriera, a nawet sprawdzać, w jakich godzinach działa najbliższa poczta. W artykule podpowiadamy, jak korzystać z paczkomatu krok po kroku.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak działa paczkomat i dlaczego warto z niego korzystać?
  • W jaki sposób możesz odebrać paczkę z paczkomatu?
  • Jak nadać przesyłkę w paczkomacie?

Przeczytaj też: Zakupy online – dlaczego warto kupować przez internet?

Paczkomat – co to jest i czy warto z niego korzystać?

Paczkomaty, czyli system skrytek pocztowych, które są czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, szturmem kilka lat temu zdobyły serca Polaków. Dzięki nim można wygodnie i szybko odbierać paczki z internetowymi zakupami, a także wysłać np. zwroty towarów, gdy okaże się, że zakupione produkty nie spełniły naszych oczekiwań.

Zazwyczaj paczkomaty są zlokalizowane w łatwo dostępnych miejscach, gdzie większość osób pracuje, spędza wolny czas i robi zakupy. Pozwala to na odebranie zakupów np. w trakcie spaceru czy zaraz po wyjściu z biura. Korzystanie z paczkomatu jest szybkie i wygodne dla tysięcy klientów, którzy lubią kupować przez internet. Jest to też doskonały sposób, aby zadbać o środowisko! Jeżeli wybierzesz opcję dostawy towaru do paczkomatu, możesz zminimalizować produkcję śladu węglowego i przyczynić się m.in. do zmniejszenia ilości korków, hałasu czy emisji spalin.

Dostarczanie paczki do paczkomatu za pomocą ekologicznych samochodów

Odbieranie paczki z paczkomatu – co trzeba zrobić?

Podczas składania swojego zamówienia przez internet zaznacz opcję „dostawa do paczkomatu”. System poprosi także o Twoje dane – imię i nazwisko, adres, numer telefonu i e-mail. Kolejny krok to znalezienie paczkomatu w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania czy np. pracy i wskazanie, że to właśnie tam powinny trafić zakupy. Następnie zapłać za towar, aby dostać link do śledzenia przesyłki. Gdy paczka będzie już gotowa, otrzymasz powiadomienie za pośrednictwem aplikacji lub/i SMS bądź e-mail o jej dostarczeniu. Teraz wystarczy tylko:

  • znaleźć paczkomat, w którym kurier zostawił coś dla Ciebie,
  • wpisać swój numer telefonu, zeskanować kod QR lub podać kilkucyfrowy kod odbioru,
  • wyjąć paczkę – i gotowe!

Niektóre firmy oferują klientom aplikacje, dzięki którym możliwe jest zdalne otwieranie skrytek paczkomatu i śledzenie przesyłek. Wtedy wystarczy podejść do urządzenia i za pomocą smartfona otworzyć drzwiczki paczkomatu. To jednak nie wszystko. Za pośrednictwem wygodnej aplikacji możesz nawet przedłużyć czas odbioru paczki o dodatkowe 24 godziny, gdy nie zdążysz zrobić tego w wyznaczonym czasie. Standardowo masz na odbiór zamówienia dwie doby. Czasami jednak zdarza się, że w okresie przedświątecznym ten czas jest nieco skrócony, dlatego warto na bieżąco śledzić powiadomienia od właściciela paczkomatu.

Sprawdź również: Tanie zakupy w internecie – poznaj sprawdzone sposoby

Nadawanie paczki za pośrednictwem paczkomatu

Paczkomat – jak nadać paczkę?

Zastanawiasz się, jak wysłać paczkę przez paczkomat? To naprawdę proste! Jeżeli Twoja paczka nie waży więcej niż 25 kg, a jej wymiary nie przekraczają 41x38x64 cm, wystarczy wybrać jedną z dwóch opcji:

  • dostawę z paczkomatu do paczkomatu,
  • dostawę z paczkomatu bezpośrednio na wskazany adres odbiorcy.

Kolejny krok to zaznaczenie gabarytów opakowania, wpisanie Twoich danych, wskazanie paczkomatu, w którym chcesz zostawić paczkę, oraz wpisanie adresu odbiorcy lub urządzenia, do którego ma trafić przesyłka. Następnie opłać nadanie, wydrukuj i naklej etykietę na paczkę. Pamiętaj, że możesz również zamówić odbiór przesyłki spod drzwi. Dzięki tej usłudze kurier zaniesie za Ciebie paczkę do urządzenia albo bezpośrednio dostarczy ją pod wskazany adres odbiorcy.

Warto wspomnieć, że w niektórych paczkomatach możesz już nadawać przesyłki bez potrzeby drukowania etykiety, co jest bardzo dużym ułatwieniem i pomaga zaoszczędzić czas. Wystarczy mieć wspomnianą wcześniej aplikację. Z tego rozwiązania możesz skorzystać np. wtedy, gdy robisz zakupy przez internet i nie trafisz z rozmiarem jakiegoś ubrania. W takiej sytuacji przygotuj zwrot (najlepiej w tej samej paczce, w której otrzymałeś nietrafione produkty), usuń starą etykietę i wypełnij formularz zwrotu w aplikacji. Z wygenerowanym kodem QR bądź kodem nadania udaj się do paczkomatu, otwórz go i zostaw przesyłkę w skrytce.

Jak widzisz, wysyłanie i odbieranie paczek z pomocą paczkomatów jest banalnie proste. Z pewnością szybko przekonasz się, że taka opcja jest niezwykle wygodna i idealnie sprawdzi się np. przed świętami.

Czytaj także: Jak wysłać prezent kurierem (jeśli nie zobaczymy się z bliskimi)?

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy