1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Gdzie oddać ubrania, by być eko i wspierać lokalnych rzemieślników?
Gdzie oddać ubrania, by być eko i wspierać lokalnych rzemieślników?

Gdzie oddać ubrania, by być eko i wspierać lokalnych rzemieślników?

8 min czytania

Wiosna to czas gruntownych porządków: mycia okien, trzepania dywanów, prania zasłon… Dla wielu osób to też moment, kiedy wyjątkowo uważnie przyglądają się swojej szafie. Wiele osób nie wie, co zrobić ze starymi ubraniami,– a przecież w wielu przypadkach można je jeszcze przerobić na przydatne przedmioty lub estetyczne gadżety. A co zrobić z takimi rzeczami, które są jeszcze dobre, ale z jakiegoś powodu nie chcemy ich dłużej nosić ani nawet już trzymać w domu? Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się, gdzie oddać ubrania, które nie są Ci już potrzebne, i jak odnowić te, które kochamy, ale są  zniszczone.

O czym przeczytasz w artykule:

  • Co zrobić z ubraniami, których nie nosisz?
  • Co zrobić z ubraniami w dobrym stanie?
  • Co zrobić ze zniszczonymi ubraniami?
  • Gdzie sprzedać ubrania w dobrym stanie?
  • Jak przerobić stare ubrania?
  • Jak wspierać lokalnych rzemieślników?

Czytaj też: Zakupy z drugiej ręki w internecie (Vinted, OLX, Allegro) – na co uważać?

Co zrobić z ubraniami, których nie noszę?

Zabierasz się za wiosenne porządki w szafie? Doskonale! Podejdź do tego jednak metodycznie. Zanim schowasz jesienne i zimowe ubrania do kartonów, poświęć chwilę czasu na przejrzenie ich i zastanowienie się, które chcesz sobie zostawić, a które się zniszczyły czy po prostu Ci już nie pasują. Z pewnością natrafisz na sweter czy bluzę, których w minionym sezonie nie założyłaś ani razu. Zamiast bezrefleksyjnie odsunąć od siebie wyrzut sumienia i dołożyć przedmiot do reszty, pomyśl, dlaczego tak się stało. Przestał Ci się podobać? Zmieniła Ci się sylwetka i już nie leży dobrze? Utknął gdzieś w kącie szafy i zapomniałaś o nim na cały sezon? Masz tak dużo ciuchów, że nie zdążyłaś założyć wszystkich przez jesień i zimę? A może jest już zniszczony i nie nadaje się do noszenia?

W zależności od tego, jaka będzie odpowiedź, możesz podjąć różne decyzje, co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami. Najprościej byłoby je wynieść  do kontenera na śmieci zmieszane. To jednak najgorsza możliwa opcja! W ten sposób utkną one na składowisku odpadów komunalnych na zawsze, bo nikt nie wyłowi ich ze strumienia odpadów i nie przetworzy. Będą tam leżeć latami, uwalniając niebezpieczne związki chemiczne i w efekcie zatruwając glebę i wody gruntowe. Lepiej – i dla środowiska, i dla społeczeństwa, i dla Twojego sumienia – wykorzystać je w bardziej ekologiczny sposób, a przy okazji pomóc innym, wesprzeć lokalnych rzemieślników czy kogoś uszczęśliwić.

Czytaj też: Ekozakupy – z myślą o portfelu i środowisku

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, które są w dobrym stanie?

Jeśli ubrania, które odłożyłaś na kupkę „nie będę ich już nosić”, są w dobrym stanie, masz kilka opcji pozbycia się ich w nieobciążający środowiska sposób. Najprostsze jest przekazanie ich dalej komuś znajomemu: siostrze, przyjaciółce czy sąsiadce. Jeśli macie podobny gust i rozmiar, to takie „migrowanie ubrań” może być doskonałą opcją na bezkosztowe odświeżenie szafy. A kto wie – może za rok czy dwa spódnica czy koszula będą wciąż w idealnym stanie i z radością przyjmiesz je z powrotem, bo znudzą się nowej właścicielce?
Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami dziecięcymi?

Świetnym sposobem jest też wymiana ubrań w większym gronie, czyli tzw. SWAP. Polega na spotkaniu grupy osób, z których każda przynosi ubrania w dobrym stanie, których już nie nosi. Wszystkie wykładane są w jednym miejscu, a następnie każdy może wybrać sobie i zabrać za darmo, co mu się spodoba i co pasuje. Początkowo takie wymianki organizowane były w grupkach znajomych, ale obecnie przyjmują różne formy. Czasem organizują je domy kultury, czasem wspólnoty sąsiedzkie czy tzw. miejsca aktywności lokalnej. Ważne, aby uczestniczyło w niej przynajmniej kilkanaście osób – wówczas przyniesionych rzeczy jest na tyle dużo, są na tyle różnorodne w stylu i rozmiarze, że jest większa szansa, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Nie powinno jednak być ich za dużo, by rozmiary przedsięwzięcia nie przerosły organizatorów.

Czytaj też: Promocje i chwyty marketingowe – jak nie dać się zmanipulować?
Grupa dziewczyn wymienia się ubraniami, których już nie noszą

Komu i gdzie oddać ubrania w dobrym stanie?

Zdarza się jednak tak, że nie masz znajomych w swoim rozmiarze, nie wiesz nic o żadnych ubraniowych wymiankach albo nie lubisz takich wydarzeń. Rzeczy jednak chciałabyś się pozbyć. Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami w takiej sytuacji? Dobrą opcją może być oddanie ich komuś potrzebującemu. Często rzeczy w dobrym stanie przyjmują na przykład domy samotnej matki, ośrodki dla uchodźców, organizacje charytatywne (takie jak Polski Czerwony Krzyż czy Caritas). Zanim jednak udasz się tam z podarkami, koniecznie upewnij się, że jest na nie zapotrzebowanie! Najlepiej zadzwonić i dopytać o szczególne potrzeby – może w ośrodku przebywają tylko mężczyźni i wówczas damskie ubrania się nie przydadzą? Albo potrzebne są wygodne adidasy, a nie eleganckie szpilki? Może być też tak, że darczyńców jest na tyle dużo, że kolejne przedmioty nikomu nie posłużą. W takim przypadku warto poszukać innej instytucji albo pomyśleć, jak inaczej odpowiedzialnie pozbyć się zalegających rzeczy.

Wyjściem może być też przekazanie ich organizacjom, które je sprzedają w sklepach z artykułami z drugiej ręki, a uzyskany dochód przeznaczają na działania charytatywne:

  • Ubrania do oddania – to organizacja założona przez dwójkę przedsiębiorców. Na ich stronie internetowej możesz zamówić kuriera, który przyjedzie i bezpłatnie odbierze od Ciebie ubrania w dobrym stanie. Zostaną one następnie wycenione i sprzedane, a Ty w zamian możesz wybrać organizację charytatywną, która zostanie wsparta drobną kwotą wynoszącą 1 zł za każdy kilogram Twoich ciuchów. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że karton z rzeczami musi ważyć przynajmniej 10 kg. Mniejszą ilość możesz wysłać na własny koszt lub wrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w prowadzonych przez sieć sklepach (znajdziesz je m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie czy Bydgoszczy).
  • sklepy charytatywne – działają na podobnej zasadzie. Zanosisz tam niepotrzebne przedmioty (przyjmują nie tylko ubrania), one są tam wyceniane, sprzedawane, a zysk przeznaczany jest na dalszą pomoc.
  • kontenery PCK – charakterystyczne kremowe kontenery rozstawione są w większości miast. Niezależnie gdzie mieszkasz, z pewnością znasz je z widzenia. Wrzucone tam ubrania w dobrym stanie nie trafiają jednak do potrzebujących, ale sprzedawane są do second-handów. Dopiero przychód z ich sprzedaży (lub jakiś procent kwoty) trafia do PCK, a przez niego – do podopiecznych organizacji. Może więc zdarzyć się tak, że spotkasz swoje stare spodnie na wieszaku w pobliskim sklepie z odzieżą używaną.

Co zrobić ze starymi ubraniami – kontenery PCK

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami, by na nich zarobić?

Dobrą opcją, która przy okazji pozwoli Ci podreperować nieco domowy budżet, może być też sprzedaż niepotrzebnych ubrań. Aby było to jak najbardziej neutralne dla środowiska, najlepiej poszukać kupca w Twojej okolicy. W wielu miastach działają komisy, w których możesz zostawić jakieś rzeczy – nie tylko ubrania, lecz także meble, zabawki, zastawę stołową itd. – wycenić je według swojego oglądu i poczekać, aż się sprzedadzą. Dopiero wtedy otrzymujesz zapłatę, obniżoną jednak o kwotę, jaką pobiera właściciel komisu za udostępnienie miejsca. Warto też szukać lokalnych grup sprzedażowych w mediach społecznościowych. Być może jakaś Twoja sąsiadka marzy o płaszczu, który Tobie się znudził i ucieszy się, że może kupić go w okazyjnej cenie i zaoszczędzić na kwocie przesyłki.

Nieco mniej eko – ale wciąż bardziej, niż wyrzucanie do śmieci – jest wystawienie ubrań na popularnych platformach sprzedażowych takich jak Vinted, OLX, Marketplace na Facebooku czy Allegro Lokalnie. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, pamiętaj o kilku ważnych elementach, które ułatwią kupującym decyzję zakupową:

  • zrób dobre zdjęcia w dziennym świetle, najlepiej pokazujące przedmiot ze wszystkich stron,
  • dokładnie opisz przedmiot, nie ukrywaj żadnych wad (np. odprutego szwu czy urwanego guzika),
  • podaj wymiary w centymetrach – samo S, M czy L niewiele powie, bo nawet w obrębie jednej marki egzemplarze w tym samym rozmiarze potrafią się między sobą różnić,
  • napisz, z jakiego materiału wykonane jest ubranie – szlachetne materiały takie jak wełna czy kaszmir sprzedają się dużo lepiej niż poliester czy akryl.

Czytaj też: Co to jest ślad węglowy i jak transport ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić?

Jak odnowić zniszczone buty? Rzemieślniczka w zakładzie szewskim

Co zrobić ze starymi ubraniami, by jeszcze posłużyły w innej formie?

Podczas porządków w szafie z pewnością natrafisz także na ubrania, które nie nadają się już do dalszego noszenia – podarte, skulkowane, poprzecierane itd. Jednak i w takim przypadku jest dla nich ratunek! Oto kilka sposobów, które pozwolą Ci wykorzystać je do końca:

  • zużyte koce, pościel, ręczniki i tym podobne możesz zawieźć do schroniska dla zwierząt – zostaną użyte jako materiał do produkcji legowisk czy ocieplania bud. Psy nie patrzą na dziury oraz plamy,
  • bawełniane rzeczy (zazwyczaj są to koszulki) potnij na mniejsze kwadraty i zrób z nich ściereczki – przydadzą się do sprzątania w domu. Bawełna to bardzo chłonny materiał, więc sprawdzą się świetnie do codziennego użytku,
  • długie spodnie z przetartymi nogawkami możesz przerobić na krótkie szorty – wystarczą nożyczki i igła z nitką,
  • podarte pończochowe rajstopy pocięte na paski świetnie sprawdzają się w roli gumek do włosów,
  • w internecie znajdziesz też wiele instrukcji dotyczących tego, jak przerobić zużyte materiały na coś nowego: szarpaki dla psa, dywaniki łazienkowe, patchworkowe narzuty na łóżko… Pomysłów jest naprawdę wiele!

Jak odnowić zniszczone buty i ukochane ubrania?

Czasami jednak przy bliższych oględzinach okazuje się, że zużyte ubranie… wcale nie jest zużyte. Skulkowany sweter wystarczy ogolić porządną golarką do ubrań, a oderwany guzik przyszyć. Możesz to zrobić sama, nie potrzebujesz do tego nawet skomplikowanych urządzeń. W wielu przypadkach możesz też poprosić o pomoc krawcową, która za niewielkie pieniądze zszyje rozpruty szew w dżinsach, wymieni zamek w ukochanej spódnicy albo zwęzi marynarkę, która już nie leży tak, jak powinna.

Podobnie warto korzystać z usług innych lokalnych rzemieślników – w ten sposób doceniasz ich kunszt i fach, a przede wszystkim wspierasz małych przedsiębiorców, którzy w dzisiejszym świecie zdominowanym przez tzw. szybką modę mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Dobry szewc wymieni podeszwy w ulubionych wygodnych botkach i odnowi zniszczone adidasy tak, że będą wyglądać jak nowe. Z kolei kaletnik naprawi zepsuty pasek w torebce czy wymieni rączkę w walizce. Warto przejść się po lokalach usługowych w swojej dzielnicy i sprawdzić, jacy jeszcze rzemieślnicy tam działają. Może zamiast kupować nowy blender, zaniesiesz jego ostrza do ostrzenia? Albo wyregulujesz starą maszynę do szycia, by kolejne poprawki krawieckie wykonywać samodzielnie? Możliwości na to, by w ekologiczny sposób oddawać i przerabiać ubrania, jest naprawdę sporo!

Czytaj też: Oszczędzanie energii – zysk i ekologia!

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy