1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Młody mężczyzna wypełnia wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy 2023

Dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

3 min czytania

Planujesz otworzyć swoją działalność gospodarczą? Jeśli tak, to z pewnością wiesz już, że czekają Cię pewne wydatki, Jako początkujący przedsiębiorca możesz jednak starać się o dofinansowanie z urzędu pracy, które przeznaczysz na ten cel. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać i jakie dokumenty złożyć, by otrzymać tego typu dotację. 

O czym przeczytasz w artykule:

  •     Jaka jest wysokość dofinansowania z urzędu pracy na utworzenie działalności? 
  •     Kto może dostać dofinansowanie z urzędu pracy na działalność?
  •     Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać dofinansowanie? 
  •     Jak rozliczyć dotację na rozpoczęcie działalności?

Czytaj też: Jak założyć własną firmę – instrukcja dla przedsiębiorcy

Ile dofinansowania z urzędu pracy można otrzymać? 

Jeśli planujesz rozpocząć swój biznes i szukasz różnego rodzaju wsparcia finansowego, pierwsze kroki powinieneś skierować do urzędu pracy właściwego dla Twojego miejsca zameldowania. To tam możesz – przy spełnieniu zaledwie kilku warunków – otrzymać bezzwrotne wsparcie finansowe w wysokości do sześciokrotności średniego wynagrodzenia. W 2023 roku limit ten wynosi ok. 40 tys. złotych. Pieniądze otrzymasz jednym przelewem, stosunkowo szybko – zazwyczaj w ciągu kilkunastu dni od pozytywnego rozpatrzenia wniosku. 

Dofinansowanie do firmy z urzędu pracy – formy działalności gospodarczej

Dofinansowanie z urzędu pracy na działalność – kto może je dostać?

Aby otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy, trzeba spełniać określone warunki. Nie są one jednak wyśrubowane. O bezzwrotne dofinansowanie może się starać:

  •     osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie), 
  •     opiekun osoby niepełnosprawnej, nigdzie nie pracujący i poszukujący pracy, 
  •     absolwent centrum integracji społecznej,
  •     absolwent klubu integracji społecznej.

Nie można w przeciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku prowadzić działalności gospodarczej. Dofinansowania do firmy z urzędu pracy nie otrzyma także osoba, która w przeszłości otrzymała już bezzwrotne środki Funduszu Pracy lub inne bezzwrotne środki publiczne na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej. Program wyklucza również osoby, które nie mają uregulowanych zobowiązań wobec funduszy celowych, są objęte zajęciami komorniczymi, w ciągu 2 lat przed złożeniem wniosku zostały karane za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub w ostatnim czasie odrzuciły ofertę pracy lub stażu z PUP.

Sprzęty zakupione za dofinansowanie z urzędu pracy

Wnioski o dofinansowanie z urzędu pracy – jak wyglądają? 

Aby otrzymać pieniądze z urzędu pracy, należy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Urzędy podchodzą do tego na różne sposoby – w jednych prowadzona jest rekrutacja ciągła, a w innych wyznaczane są konkretne terminy na przyjmowanie wniosków. Jeśli chcesz starać się o dofinansowanie na otwarcie działalności, koniecznie odwiedź stronę internetową swojego Powiatowego Urzędu Pracy albo umów się tam na spotkanie. To tym bardziej wskazane, bo poszczególne PUP-y mogą mieć też swoje regulaminy dookreślające warunki przyznawania dotacji.

Wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy zawiera zazwyczaj: 

  •     dane osobowe i kontaktowe, 
  •     ścieżkę edukacji, 
  •     numer konta, na które mają zostać przelane środki, 
  •     podstawowe informacje o planowanej działalności,
  •     biznesplan, 
  •     rozpisanie kosztów, na które zostanie przeznaczone dofinansowanie (może to być np. zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, oprogramowania, towaru i materiałów oraz reklamy). 

Dofinansowanie z urzędu pracy – i co dalej? 

Jeśli otrzymałeś finansowanie na otwarcie firmy, nadszedł czas na kolejny etap. Po pierwsze, musisz zarejestrować działalność w CEIDG. Gdy to zrobisz, to po kilkunastu dniach otrzymasz przelew z dotacją. Nadchodzi więc czas na zakupy. Masz teraz określony przez PUP czas (zazwyczaj 2 miesiące) na wydanie pieniędzy zgodnie z tym, co napisałeś we wniosku. Pamiętaj, by zbierać faktury i rachunki, bo następny krok to rozliczenie się z tego z urzędem pracy. Przez kolejne 10 miesięcy (czyli rok od założenia działalności), musisz prowadzić swoją firmę i korzystać z zakupionych towarów – inaczej będziesz musiał zwrócić całe otrzymane pieniądze.  

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy