1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. Datkomat – gdzie go spotkasz i jak go obsłużyć?
Datkomat – gdzie go spotkasz i jak go obsłużyć?

Datkomat – gdzie go spotkasz i jak go obsłużyć?

3 min czytania

Datkomat  to narzędzie, które pozwala na wpłacanie darowizn bez konieczności używania gotówki. Gdzie można spotkać tego rodzaju urządzenia? Jak działają i jak je obsługiwać? Czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Czym są z kolei ofiaromaty? Zdobądź więcej informacji, czytając poniższy tekst!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Skąd się wzięły ofiaromaty?
  • Co to są datkomaty i jak działają?
  • Jak poprawnie obsłużyć datkomat i czy to na pewno bezpieczne?

Zobacz też: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Ofiaromat – skąd się wzięła jego idea?

Pierwszy ofiaromat  w Polsce pojawił się w jednym z gdańskich kościołów w lipcu 2020 r. Jak tłumaczył wtedy tamtejszy proboszcz, zainstalowanie tego urządzenia stanowiło odpowiedź na prośby wielu wiernych, którzy skarżyli się, że bardzo często nie noszą przy sobie gotówki, zapominają ją zabrać również na mszę i ogranicza im to możliwość złożenia ofiary na tak zwaną tacę, uiszczenia datku na cele charytatywne czy zakupu np. kościelnej gazetki.

Już wcześniej instytucje kościelne stopniowo decydowały się na instalowanie terminali w parafiach. Jednak po wybuchu pandemii koronawirusa kwestia upowszechnienia płatności bezgotówkowych, również w ośrodkach wyznaniowych, stała się jeszcze bardziej paląca. Moment pojawienia się pierwszego i kolejnych ofiaromatów nie jest więc przypadkowy – a obecnie terminal płatniczy w kościele czy e-taca to już dość powszechne zjawiska.

Od tamtego czasu pojawiły się nie tylko w ofiaromaty w kościołach, lecz także datkomaty w różnych innych miejscach, na dworcach kolejowych, na lotniskach a szczególnie często używane są także podczas akcji charytatywnych. .

Sprawdź również: Jak płatności bezgotówkowe zmieniły nasze życie?

Datkomat – co to jest i jak działa?

Datkomaty to samoobsługowe urządzenia, które posiadają ekrany dotykowe połączone z terminalami płatniczymi. Ich obsługa jest intuicyjna i prosta. Wspomniany już pierwszy datkomat w Polsce początkowo pełnił jedynie funkcję zastępstwa dla tradycyjnej kościelnej tacy – można było na nim wybrać jedną z czterech kwot, a następnie zapłacić kartą zbliżeniowo. Obecnie datkomaty mają znacznie więcej opcji. Ofiarodawca może wybierać spośród różnych akcji charytatywnych, wpłacać dowolną kwotę, używając w tym celu nie tylko karty płatniczej, lecz także zegarka czy telefonu.

Datkomat – jak go obsłużyć?

Datkomaty i ofiaromaty – czy  są bezpieczne?

Bezpieczeństwo korzystania z ofiaromatów jest identyczne jak np. w przypadku płacenia kartą za zakupy w sklepie. To dlatego, że w przypadku obydwu rodzajów transakcji stosowane są te same systemy ochrony. Ponadto wszystkie płatności w ofiaromacie są rejestrowane, a darczyńca otrzymuje potwierdzenie transakcji.

Datkomaty i  ofiaromaty  mają wiele zalet. Przede wszystkim . dla umożliwiają przeprowadzenie pomyślnych zbiórek wśród osób nie posiadających w danym momencie gotówki w kieszeni. Większość z tych urządzeń ,  może działać 24 godziny na dobę, dając ofiarodawcom więcej możliwości wyboru i gwarantując dokonanie wygodnej i bezpiecznej płatności o każdej porze.  Dla wiernych i innych darczyńców to po prostu komfortowe i szybkie, a także nowoczesne rozwiązanie.

Przeczytaj także: Terminal płatniczy w telefonie – nowa metoda przyjmowania płatności

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy