1. Dla Ciebie
  2. Artykuły
  3. 1% podatku – dlaczego warto przekazać go na cele dobroczynne?
1% podatku – dlaczego warto przekazać go na cele dobroczynne?

1% podatku – dlaczego warto przekazać go na cele dobroczynne?

6 min czytania

Od wielu już lat każda z osób odprowadzających podatek może przekazać jego 1% (a od 2023 roku 1,5%) wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie jest to trudne, wystarczy bowiem wpisać w odpowiednią rubrykę  swojego PIT-a  numer KRS wybranego beneficjenta. Wciąż jednak wielu Polaków rezygnuje z tej możliwości. Jeśli zaliczasz się do tego grona, przeczytaj nasz tekst i przekonaj się, że warto zmienić przyzwyczajenie. Przekaż 1% swojego podatku wybranej organizacji w prosty i szybki sposób. Dzięki temu Twoje pieniądze pomogą potrzebującym!

O czym przeczytasz w artykule:

  • 1% podatku – o co właściwie chodzi?
  • 1% podatku – czy to naprawdę pomaga?
  • Jak przekazać 1% podatku?
  • 1 procent podatku – lista organizacji, które można wesprzeć
  • Jak przekazać 1 procent podatku z emerytury?

Czytaj też: Jak rozliczyć PIT przez internet?

1% podatku – o co właściwie chodzi?

Od każdych dochodów, jakie uzyskujesz, odprowadzasz podatek dochodowy. Jeśli pracujesz na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, jest on automatycznie odliczany od kwoty brutto. Na Twoje konto trafia kwota netto, niższa o wszystkie daniny i składki. Z kolei na początku kolejnego roku kalendarzowego (zwykle w połowie lutego) pracodawca przekazuje Ci formularz PIT z dokładną rozpiską kwot, które zarobiłeś i które zostały potrącone z Twojego wynagrodzenia, a Ty jesteś zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym swoje roczne zeznanie podatkowe.

Od kilku już lat nie musisz robić tego osobiście. Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT, dzięki której zeznanie podatkowe rozliczone zostaje automatycznie. Twoją rolą – jeśli tak jak większość obywateli składasz PIT-37 lub PIT-38 – jest jedynie zalogować się do portalu podatkowego za pomocą profilu zaufanego, sprawdzić, czy wszystko się zgadza, potwierdzić swoje dane i wysłać dokument. A w przypadku, gdybyś o tym zapomniał – PIT tak czy inaczej wyśle się automatycznie w ostatnim możliwym dniu. To duże ułatwienie dla wielu osób, które mają problemy z trzymaniem się terminów, ale też takimi, które mają do rozliczenia więcej niż jeden dokument albo dla których własnoręczne przeliczenie wszystkich kwot jest zbyt obciążające, czasochłonne czy zbyt trudne.

Czytaj też: ePUAP – zaloguj się i załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu!

Wysokość kwoty podatku, jaką przekazałeś w minionym roku do skarbu państwa, jest wyszczególniona w jednej z rubryk Twojego zeznania podatkowego. Od wielu już lat możesz uszczuplić ją o wartość 1%, a od 2023 roku – nawet 1,5% podatku. Tę kwotę możesz przekazać na wybraną przez siebie organizację pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP). Nie jesteś przy tym obciążany żadnymi innymi kosztami czy obowiązkami – wskazujesz wybraną OPP, a wyliczona kwota jest przekazywana na jej konto przez urząd skarbowy.

1% podatku – czy to naprawdę pomaga?

Może wydawać Ci się, że nie warto angażować się w cały proces przekazywania 1% podatku, wybierania organizacji, uzupełniania rubryczek w zaznaniu podatkowym. Masz niskie dochody, opłacasz więc podatek w niewysokiej kwocie, a odliczony z niej 1% czy 1,5% to dosłownie grosze, które na pewno nie wystarczą na to, by komuś pomóc. To jednak nieprawda. Każda kwota jest ważna dla organizacji, które borykają się z wiecznymi problemami finansowymi i koniecznością wybierania działań, na które przeznaczą swoje zasoby. Im więcej osób przekaże im swoje niewielkie kwoty, tym większą sumę łącznie uzbierają  i tym większa będzie mogła być skala ich działań. Chodzi przecież o miliony ludzi. W  2021 roku podatek dochodowy w Polsce odprowadziło prawie 22 mln osób! To ogromna liczba, która ma wpływ na skalę pomocy.

Słoik z monetami i napisem „charity” symbolizujący wpływy z 1.5 procent podatku

Jak przekazać 1% podatku?

Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste – niezależnie od tego, czy przekazujesz PIT osobiście, czy korzystasz z pomocy Portalu Podatkowego:

  1. Jeśli korzystasz z portalu Twój e-PIT, to w Twoim zeznaniu odpowiednia rubryka została już wypełniona danymi organizacji, której przekazałeś swój 1% podatku w poprzednim roku. Oczywiście dzieje się tak, jeśli organizacja nadal jest wpisana do Wykazu OPP i jeśli przekazywałeś 1% w przeszłości. Jeśli nie przekazywałeś 1% podatku w latach poprzednich, rubryka jest pusta. W takim wypadku  należy tam wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz pomóc. Możesz znaleźć go, otwierając rozwijaną listę. Są tam umieszczone dane wszystkich organizacji, które możesz wesprzeć. Wystarczy kliknąć w wybraną, by numer KRS wpisał się sam automatycznie..

  2. Jeżeli wypełniasz swój PIT samodzielnie, to także samodzielnie musisz uzupełnić rubrykę z 1,5% podatku. W takim przypadku numer KRS powinieneś znaleźć na własną rękę. Nie jest to trudne, bo większość organizacji w terminie składania zeznań podatkowych aktywnie działa na rzecz tego, abyś to właśnie jej przekazał swoje pieniądze. Dlatego numery KRS są widoczne zarówno w mediach społecznościowych, jak i na stronach internetowych. Jeśli wspierałeś jakąś organizację w poprzednich latach, to z pewnością dostałeś od niej e-mail czy przesyłkę pocztową z przypomnieniem o możliwości przekazywania darowizny.

Przekaż 1% podatku – rubryka w PIT-37

Możesz też wypełnić kolejną rubrykę – tę z informacjami uzupełniającymi, chociaż nie jest to konieczne. Cel szczegółowy dodaj wtedy, kiedy chcesz, żeby Twoje pieniądze były przekazane na jakiś konkretny wydatek. Praktykuje się to zazwyczaj w przypadku przekazywania 1% podatku na przykład choremu dziecku – jednemu z wielu podopiecznych fundacji, która zbiera pieniądze. Wówczas w tym miejscu należy podać imię i nazwisko chorego oraz szczególny, przypisany mu numer. Możesz też wyrazić zgodę na to, by OPP miała wgląd w Twoje dane jako darczyńcy. W takim przypadku może zdarzyć się, że prześle Ci jakiś list, upominek albo podziękowania.

1,5% podatku a korekta zeznania

1 procent podatku – lista organizacji, które można wesprzeć

Zdecydowałeś już, że warto przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego. Być może masz jakieś swoje preferencje w kwestii tego, jakiego typu OPP chcesz wspomóc: może takiej wspierającej zwierzęta, może finansującej leczenie dzieci, może działającej na rzecz praw człowieka albo zajmującej się kulturą. Możliwości jest naprawdę wiele i chyba każdy znajdzie organizację, która w sposób szczególny przemówi mu do serca.

Jeżeli wahasz się w kwestii tego, czyj KRS wpisać w rubryce „Przekaż 1% podatku”, najlepiej poszukaj u źródła, tzn. w Wykazie OPP opracowywanym corocznie przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na stronie internetowej Instytutu znajdziesz pomocną wyszukiwarkę, za pomocą której dotrzesz do wszystkich organizacji upoważnionych do otrzymywania w danym roku podatkowym 1% podatku. Jjest ich bardzo dużo, więc abyprzejrzeć każdą, potrzeba naprawdę sporo czasu.  . Ale można zawęzić poszukiwania na przykład do wybranego województwa, by pomóc tym, którzy – także geograficznie – są Ci najbliżsi.

 Czytaj też: Datkomat – gdzie go spotkasz i jak go obsłużyć?

Jak przekazać 1 procent podatku z emerytury?

Emeryci i renciści, dla których świadczenie jest jedynym źródłem dochodu, nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego – robi to za nich ZUS. W takim przypadku  nie mają możliwości przekazania 1% podatku na cele dobroczynne w swoim zeznaniu podatkowym.

Nie zamyka to jednak drogi do wsparcia organizacji pożytku publicznego. Zainteresowani mogą  to zrobić, jeżeli spełniają następujące warunki:

  • otrzymali PIT-40A,
  • nie korzystają z odliczeń.

Wystarczy, że złożyą w urzędzie skarbowym lub online dokument PIT-OP. Podobnie jak w przypadku „zwykłego” PIT-u, także tutaj wystarczy znać numer KRS wybranej organizacji i wpisać go w odpowiedniej rubryce. Prócz tego w formularzu należy wpisać również swoje dane: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL lub numer NIP oraz dane urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania.

1 procent podatku a formularz PIT-OP

Czytaj też: Emerytura na konto – jak ustawić przelew do ZUS?

Przekazanie 1% podatku to dla Ciebie niewielki wysiłek, żadna strata finansowa, a dla wielu organizacji bardzo potrzebne wsparcie. Warto uzupełnić odpowiednią rubrykęc w swoim zeznaniu podatkowym, aby pomóc tym, którzy naprawdę tego potrzebują. Tym bardziej, że sam  nic nie tracisz, a możesz zyskać poczucie, że zrobiłeś coś dobrego.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera w ramach Akademii Przedsiębiorcy