1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Szybkie i bezpieczne płatności są dziś podstawą konkurencyjnej gospodarki.
Szybkie i bezpieczne płatności są dziś podstawą konkurencyjnej gospodarki.

Szybkie i bezpieczne płatności są dziś podstawą konkurencyjnej gospodarki.

4 min czytania

Szybkie i bezpieczne płatności są dziś podstawą konkurencyjnej gospodarki. – Innowacje w płatnościach i postępująca cyfryzacja mogą stać się katalizatorem rozwoju naszego kraju – mówi w rozmowie z Business Insider Polska Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Pomysł na to, jak rozwijać ten sektor mają autorzy apelu "Czas na cyfrową gospodarkę".

Żeby przyspieszyć transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw, rekomendujemy tworzenie różnego rodzaju zachęt do inwestycji, ukierunkowanej pomocy oraz dedykowanych programów wsparcia – mówi Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Nell Przybylska, Fundacja Digital Poland: W 2020 roku zostaliśmy postawieni przed szeregiem nowych wyzwań związanych z pandemią. Jak wydarzenia ostatnich lat wpłynęły na poziom cyfryzacji polskiej gospodarki?

Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa: Ostatnie trzy lata naznaczone były pandemią i inwazją Rosji na Ukrainę. Te traumatyczne wydarzenia istotnie przyspieszyły zmiany mentalne i technologiczne w gospodarce, wpłynęły na szybszą cyfryzację polskiej gospodarki oraz rozwój nowoczesnych form płatności. Zmuszeni zachowaniem dystansu społecznego, szukaliśmy alternatyw zarówno w codziennym życiu, jak i tym społecznym, zawodowym. Większość osób doceniła możliwości, jakie daje technologia i nadal aktywnie z nich korzysta. Dzisiaj już nikogo nie dziwi praca zdalna, nauka online czy płatność zegarkiem za zakupy. Co więcej, z naszych obserwacji wynika, że szybko przybywa osób płacących mobilnie – telefonem lub innym gadżetem z technologią NFC. Jako Fundacja przyglądamy się z uwagą kompetencjom cyfrowym, jakie posiadają Polacy. Widzimy, że w tym obszarze edukacji potrzebują seniorzy czy osoby z małych miejscowości, z wykształceniem zawodowym lub podstawowym. Z naszych cyklicznych badań wynika również, że istnieją w Polsce nadal miejsca i branże, które potrzebują wsparcia w zakresie wykorzystywania nowoczesnych form płatności. Wartym podkreślenia jest fakt, że Polska wg. Indeksu gospodarki cyfrowej (DESI) ma nadal spory potencjał w tym obszarze i doświadczenia ostatnich trzech lat mogą znacząco przyspieszyć tempo transformacji. Fundacja stara się swoimi działaniami wspierać te potrzeby.

Dlaczego innowacje w płatnościach są katalizatorem rozwoju cyfrowej gospodarki?

Wciąż rosnące potrzeby i wymagania konsumentów napędzają zmiany w gospodarce, a to z kolei wpływa na dynamikę rozwoju w sferze cyfrowej. To naturalna kolej rzeczy. Zmiany te przyspieszają czas realizacji transakcji i procesów gospodarczych oraz wpływają pozytywnie na tempo przepływów finansowych. Warto podkreślić łatwość, szybkość oraz rosnącą dostępność przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, która prowadzi do minimalizacji kosztów i czasu obsługi klienta – zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorców. Nowoczesne narzędzia płatnicze wspierają też rozwój nowych usług, w tym e-commerce i m-commerce, jak np. rezerwacje, subskrypcje czy zakup kontentu cyfrowego (muzyki, filmów, gier), a tym samym dają dostęp do szerokiej gamy nowych możliwości. Z perspektywy państwa, innowacje w płatnościach prowadzą do ograniczania szarej strefy gospodarczej. Ponadto, kwestie bezpieczeństwa obrotu zachęcają do częstszego korzystania z cyfrowych rozwiązań.

No właśnie, Polska jest jednym z liderów w zakresie wdrażania płatności zbliżeniowych. Co sprawia, że tak łatwo je adaptujemy?

Polskie społeczeństwo jest otwarte na innowacje i lubi korzystać z nowych możliwości, jakie daje technologia. Z badań wynika, że płatności zbliżeniowe są wygodne i szybsze niż zapłata gotówką, bo nie trzeba szukać drobnych czy wydawać reszty. Są też bezpieczne, ponieważ dają możliwość zapłaty kartą bez podawania jej sprzedawcy, ale też smartfonem, zegarkiem, a nawet biżuterią. Dla niektórych to też symbol przynależności do wybranej grupy konsumentów – innowatorów, którzy chcą być postrzegani jako liderzy opinii w swoim środowisku, takim przykładem są często osoby korzystające z Apple Pay. W adopcji pomaga też rozwój technologii mobilnych czy internetu, z których nasi rodacy mogą dziś powszechnie korzystać nie tylko w kraju, ale również za granicą. Warto zauważyć, że kluczem jest również wdrażanie nowości, które odpowiadają na istotne potrzeby klientów – jak np. płatności natychmiastowe, płatności mobilne, czy też płatności na odległość z odroczoną zapłatą. Fintechy i banki testują też rozwiązania biometryczne jak np. płatności za pomocą biometrii behawioralnej czy skanu tęczówki oka (tzw. payeye). To właśnie ta otwartość, jak również odpowiednie inwestycje w najnowsze technologie i wspólne projekty uczestników rynku takie jak Fundacja zapewniające np. akceptację sprawiają, że w Polsce przyjęły się szybciej niż w innych krajach.

Co w takim razie blokuje rozwój innowacji w płatnościach i w bankowości?

Jesteśmy, jako sektor bankowy, jednym z najbardziej innowacyjnych rynków w Europie, choć jest kilka obszarów, które można rozwijać. Nadal mamy do czynienia z mniejszym niż w innych krajach wykorzystaniem chmury obliczeniowej przez banki – wysokie uregulowanie sektora powoduje stopniową adopcję tych rozwiązań. Tymczasem dla neobanków to podstawowe środowisko działania. Drugim obszarem jest niepewność regulacyjna, która nie zawsze pozwala wdrażać innowacje obarczone ryzykiem, na co mogą pozwolić sobie instytucje płatnicze czy fintechy. Trzecim jest konieczność wdrażania zmian związanych z regulacjami czy potrzeba wewnętrznych zmian platform technologicznych i przechodzeniem na nowe, bardziej wydajne i skalowalne systemy. Takie zmiany ograniczają zasoby IT banków, które mogłyby być źródłem nowych wdrożeń innowacyjnych produktów lub usług. Jednak konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zgodności i ciągłości działania jest dla sektora bankowego absolutnym priorytetem.

Pełny raport dostępny na linkuCzasu na cyfrową gospodarkę

Źródło: Innowacje w płatnościach to fundament cyfrowej gospodarki (businessinsider.com.pl)


 

 

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment