1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Startuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa
Startuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa

Startuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa

2 min czytania

Startuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa, wspólna inicjatywa uczestników rynku, dzięki której mali detaliści otrzymają darmową usługę akceptacji kart przez jeden rok.    

8 stycznia br. wystartował Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa – wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Program Polska Bezgotówkowa skierowany jest do mikro i małych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności za swoje towary i usługi za pomocą kart płatniczych. W ramach Programu otrzymają oni dofinansowanie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy.

Agenci rozliczeniowi będą mogli wkrótce rozpocząć zawieranie z detalistami umów o akceptowanie płatności kartami na preferencyjnych warunkach. W najbliższym czasie zainteresowani przedsiębiorcy zostaną poinformowani o szczegółach, w tym agentach rozliczeniowych uczestniczących w Programie.

Celem Programu jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych poprzez zrównanie ich dostępności z płatnościami gotówkowymi. Wzrost poziomu akceptacji kart płatniczych w punktach handlowo-usługowych unowocześni i usprawni obrót pieniężny, a w konsekwencji wzmocni procesy rozwojowe w polskiej gospodarce, powiedział Mieczysław Groszek, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Rozwój obrotu bezgotówkowego staje się silnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, nie tylko dzięki obniżeniu kosztów produkcji, liczenia i przewożenia banknotów ale przede wszystkim z uwagi na zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorców oraz redukcję szarej strefy. Oczekujemy, że dzięki Programowi w ciągu 3-4 lat liczba terminali płatniczych w Polsce podwoi się czyniąc polski rynek wiodącym w tym aspekcie w Europie,  powiedział Tadeusz Kościński, Wiceminister Przedsiębiorczości i Technologii.

Program realizowany jest przez Fundację Polska Bezgotówkowa, której fundatorem jest Związek Banków Polskich.

Polska Bezgotówkowa jest unikalnym projektem nie tylko dlatego, że jest to wspólna inicjatywa kluczowych uczestników rynku płatności jakimi są banki, agenci rozliczeniowi oraz organizacje płatnicze, ale także z uwagi na jego niespotykaną nigdzie na świecie wielkość i zasięg. Cieszymy się, że powołana przez nas Fundacja uzyskała wsparcie ze strony wszystkich interesariuszy rynku płatności bezgotówkowych – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

 

O Fundacji Polska Bezgotówkowa

Fundacja została powołana w lipcu 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment