1. Polska bezgotówkowa
  2. Aktualności
  3. Polacy wolą płacić kartą niż gotówką – wyniki badania
Polacy wolą płacić kartą niż gotówką – wyniki badania

Polacy wolą płacić kartą niż gotówką – wyniki badania

1 min czytania

Sytuacja epidemiczna w Polsce wpływa na zwyczaje płatnicze Polaków, a jej skutki mogą być widoczne nawet wtedy, kiedy sytuacja społeczno-ekonomiczna unormuje się. Profesor Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW wraz z Forum Konsumentów sprawdziła, jak w chwili obecnej wygląda w Polsce sytuacja płatności bezgotówkowej. Badanie zostało zrealizowane na próbie dorosłych Polaków na panelu Ariadna metodą CAWI przez butik badawczy Maison&Partners.

Wyniki badania pokazują, że aż 75 proc. Polaków posiadających karty płatnicze deklaruje, że płaci częściej kartą niż gotówką. Ponadto aż 32 proc. badanych częściej płaci zbliżeniowo, co wynika z obawy przed zakażeniem się wirusem.

Mimo, że płatności bezgotówkowe kojarzone są głównie z domeną ludzi młodych to coraz częściej sięgają po nie również osoby starsze powyżej 55 roku życia, które do tej pory preferowały płatności gotówką, a w sytuacji epidemicznej są szczególnie narażone na zakażenie się wirusem.

Mimo spadku ilości i wartości transakcji w związku z pandemią, płatności bezgotówkowe zyskują na popularności zarówno wśród konsumentów, jak i samych właścicieli punktów usługowo-handlowych, którym zależy na bezpieczeństwie swoim i swoich klientów - powiedział dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jesteśmy gotowi,
by dzielić się z Tobą
wszystkim co wiemy!

Zapisz się do darmowego newslettera

Zapisz się do darmowego newslettera.

Wybierz z listy Twój segment